Zagraj to, Fryderyku!

Czytam sobie. Poziom 1: Zagraj to, Fryderyku! / Wakacje Adelki

Date
kwi, 01, 2023
Comments
Możliwość komentowania Czytam sobie. Poziom 1: Zagraj to, Fryderyku! / Wakacje Adelki została wyłączona

Czy da się namalować muzykę? Nauczyć się grać ot, tak? Podobno trzeba mieć talent i czuć muzykę całym sobą od małego jak Fryderyk, który rodził się przy głosach kapeli. Dorastał wśród nut, którym życie dawały klawisze fortepianu naciskane przez jego mamę. Jednym paluszkiem powtarza grane przez nią melodie, a wszystko po to, by odkryć, że w jego duszy nuty układają się we własne kompozycje. Pierwsze koncerty dawane przed znajomymi i niesamowite wyczucie muzyki poprowadzi go na sceny szkolnego teatru, a potem wprost na najsłynniejsze koncertowe sale. Czyż muzyka nie gra w jego duszy?

Anna Czerwińska-Rydel zadbała, by Fryderyk i jego historia zafascynowały małego odkrywce składającego napisane przez nią słowa. Co trudniejsze zostały rozdzielone na głoski, by łatwiej przyswoiło je nasze dziecko i równocześnie przypomniało sobie metodę głoskowania. Całość okalają ilustracje Aleksandry Krzanowskiej, której pióro zabiera nas w niesamowitą podróż po świecie muzyki i pasji. Jej kreska zaskakuje płynnością i dynamiką, a nuty niemalże wydają dźwięki, którym są przypisane.

Wakacje Adelki

Już niedługo wiosna za oknami nabierze mocy i zazieleni wszystko. Potem przyjdzie maj, a od niego do wakacji to już tylko kawałek. Piękna pogoda nie jest dobrym kompanem Adelki, szczególnie że właśnie musi męczyć się z lekcjami. Gdy tylko się z nimi upora, pobiegnie do ogrodu, by wycisnąć z dnia jak najwięcej. Teraz jednak skupia się na robieniu wyklejanki na ważny temat. Moje plany na wakacje. Tak, sporo się tam dzieje i dziewczynka przykłada się do swojej pracy. Pomaga jej mama, pytając o kolejne przedmioty. W pewnym momencie pada pytanie o psa, a zdziwioną minę dziewczynki rozwiewa hałas dochodzący z ogródka. Co czeka tam na Adelkę?

Katarzyna Kozłowska stworzyła historię, która w swej uniwersalności zafascynuje każdego młodego adepta czytania. Któż nie marzył o wakacjach już w ciepłe, majowe dni? Podobnie, jak Adelka robimy plany wcześniej, by nic nie umknęło nam przed wymarzoną podróżą. Lekka, tętniąca życiem opowieść sprawdzi się na pierwszych majowych wycieczkach i wspólnym czytaniu na powietrzu. Och tak uroki wiosny kuszą za oknem i na papierze, a to wszystko za sprawą Zofii Różyckiej, która w magiczny sposób kreska po kresce zaczarowała historie wiosennymi ilustracjami. Czuć ciepłe promienie słoneczka i słychać śpiew ptaków.

Podsumowanie

Seria Czytam sobie jest przyjemną formą nauki. Zróżnicowane historie, prosta metoda i barwne ilustracje skupiające uwagę to same plusy każdej z poszczególnych publikacji. Tekst zawsze rozmieszczony jest na dole strony, co ułatwia śledzenie go paluszkiem podczas czytania. Bardzo duża czcionka i krótkie zdania wspomagają proces nauki. Ilustracje są dopełnieniem całości. Dodatkowo na końcu każdej książeczki znajdują się naklejki motywujące. Seria Czytam sobie sprawdza się idealnie na początku drogi czytelniczej.


Autor: Anna Czerwińśka- Rydel/ Katarzyna Kozłowska
Ilustrator: Aleksandra Krzanowska/ Zofia Różycka
Tytuł: Zagraj to, Fryderyku!/ Wakacje Adelki
Seria i nr tomu: Czytam sobie. Poziom 1
Wydawnictwo: HarperKids
Wydanie: pierwsze
Data wydania: 2023-03-08
Kategoria: przedszkolak (5+)
ISBN: 9788327670731/9788327670724
Liczba stron: 32/32


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Related Posts


Przeczytaj również

Żegnaj, mój Łatku – Devon Sillett

Żegnaj, mój Łatku – Devon Sillett

Bujaczekmar 28, 2022

Żegnaj, mój Łatku – Devon Sillett Nie lubimy rozmawiać o śmierci, chociaż jest nieodłącznym elementem naszego życia. Ciężko przeżywamy stratę…

Explorer Academy. Akademia Odkrywców. Tajemnica mgławicy – Trudi Trueit

Explorer Academy. Akademia Odkrywców. Tajemnica mgławicy – Trudi Trueit

Szkrabajekwrz 13, 2020

Explorer Academy. Akademia Odkrywców to seria, która spodoba się każdemu młodemu czytelnikowi. Jeśli zaś jest zafascynowany technologią i możliwościami, jakie…

Zwierzakowo. Na ratunek kociętom – Lucy Daniels

Zwierzakowo. Na ratunek kociętom – Lucy Daniels

Szkrabajekcze 17, 2021

Zwierzakowo. Na ratunek kociętom – Lucy Daniels Jest coś w seriach skierowanych do dzieci szczególnego, jeśli chodzi o książki opowiadające…

Zimowa magia – Opracowanie zbiorowe

Zimowa magia – Opracowanie zbiorowe

Bujaczeksty 20, 2021

Zimowa magia Można się spóźniać przy różnych okazjach, ale nigdy nie wolno pozwolić czekać przygodzie.* Magia jest wśród nas. Czasami…

Pan Pies i Jeżyk Perzyk – Ben Fogla

Pan Pies i Jeżyk Perzyk – Ben Fogla

Szkrabajeksie 22, 2022

“Pan Pies” to pierwszy tom opowiadań o przygodach tytułowego bohatera. W tej części Pan Pies wybiera się na “gapę” na…