Pony

Date
maj, 15, 2023
Comments
Możliwość komentowania Pony została wyłączona

Pony, czyli wyjątkowy Konik. Po tym jak popularność zyskał “Cudowny chłopak” R. J. Palacio, Autorka wraca do Czytelników z kolejną wyjątkową powieścią skierowaną do młodzieży. To zupełnie inna historia, odmienna tematyka, ale ten sam styl i ogromne emocje.

Kilka słów o fabule

Silias budzi się w nocy, kiedy jego ojciec zostaje porwany przez trzech jeźdźców. Dwunastolatek jest przestraszony, ale również zdeterminowany, aby odnaleźć ukochanego tatę i jedynego członka rodziny. W tym trudnym momencie może liczyć jedynie na wsparcie Mittenwalda, czyli przyjaciela — zjawy. Chłopiec postanawia wyruszyć w bardzo niebezpieczną podróż i poradzić sobie ze swoimi lękami. Wszystko po to, by odzyskać tatę, poznać prawdę i znaleźć swoje miejsce w nieprzystępnym dla niego świecie.

Moja opinia i przemyślenia

Wydawać by się mogło, że temat poruszany w książce nie jest bardzo odkrywczy i niczym nie można już zaskoczyć — młody chłopak wyrusza bowiem na poszukiwanie swojego ojca, o czym prawdopodobnie każdy z nas czytał już, chociażby raz. Jest to jednak wyjątkowa historia z odrobiną magii, dużą dawką westernu, ale nie braknie również grozy.

Książkę czyta się bardzo dobrze, a opisana historia wciąga praktycznie od pierwszej strony. Jak to u R. J. Palacio bywa, nie jest to łatwa powieść, gdyż Autorka nie boi się poruszać trudnych tematów. Główny bohater od samego początku nie miał łatwego życia — matka zmarła przy porodzie i wychowywał się tylko z ojcem, bez kontaktów z jakąkolwiek dalszą rodziną. Kiedy nagle zabraknie tego najbliższego człowieka, młody chłopak nie waha się ani chwili, by wyruszyć w ważną podróż. Nie będzie to jednak tylko i wyłącznie niebezpieczna wyprawa w poszukiwaniu ojca, ale przede wszystkim wiele zmieniająca podróż w głąb siebie.

Na zakończenie

Autorka ma lekkie pióro, nawet kiedy opisuje trudne wydarzenia. Dodatkowo wczucie się w losy Siliasa wzmacnia pierwszoosobowa narracja, w której chłopiec wiele o sobie zdradza. Powieść to nie jest taka zwykła książka dla młodzieży. To lektura, która wzbudzi wiele emocji i zachęci do refleksji nad ważnymi tematami. Zdecydowanie polecam, nie tylko nastolatkom — myślę, że się nie zawiedziecie.

Wiktoria Zka


Autor: R.J. Palacio

Tłumaczenie: Maria Olejniczak – Skarsgard

Tytuł: Pony

Tytuł oryginalny: PONY

Wydawnictwo: Albatros

Wydanie: pierwsze (I)

Data wydania: 2023-02-23

Kategoria: literatura młodzieżowa

ISBN: 9788367426350

Liczba stron: 304


 

Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Related Posts


Przeczytaj również

Listy do A. – Anna Sakowicz

Listy do A. – Anna Sakowicz

Szkrabajeksty 21, 2021

Listy do A. – Anna Sakowicz Śmiem twierdzić, że to jedna z najlepszych książek, jakie dane mi było przeczytać w…

Tradycyjna pamiątka na Święta Bożego Narodzenia

Tradycyjna pamiątka na Święta Bożego Narodzenia

Szkrabajekpaź 31, 2023

Drewniane bombki z imieniem Tradycyjna pamiątka na Święta Bożego Narodzenia  Święta Bożego Narodzenia to okres radości, miłości i wspólnego spędzania…

Minecraft. Wyprawa – Jason Fry

Minecraft. Wyprawa – Jason Fry

Szkrabajekmaj 16, 2021

Minecraft. Wyprawa – Jason Fry „Wyprawa” Jasona Fry to piąta w kolejności powieść z młodzieżowej serii Minecraft, wydawanej w języku…

Szkoła rysowania. Rozwiń swój artystyczny talent – Natalia Berlik

Szkoła rysowania. Rozwiń swój artystyczny talent – Natalia Berlik

Szkrabajekmar 10, 2023

W niemal każdym dziecku na pewnym etapie rozwija się artystyczna pasja. Warto ją wspierać, a pomóc mogą nam takie pozycje…

Hit czy kit? Szkoła magicznych zwierząt – Margit Auer

Hit czy kit? Szkoła magicznych zwierząt – Margit Auer

Michellemar 22, 2021

Hit czy kit? Szkoła magicznych zwierząt – Margit Auer Z twórczością Margit Auer miałam już okazję obcować przy okazji poprzednich…