Przykry początek – Lemony Snicket

Date
lis, 04, 2022

Przykry początek – Lemony Snicket

W życiu oprócz szczęścia istnieje również pech. Jedni odczuwają go mocniej, inni wcale go nie zauważają, a ci trzeci po prostu go do siebie przyciągają. Na swojej drodze ciągle natrafiają na ten nieznośny cień, który czai się, by znów coś im odebrać. Przykry początek, środek, a nawet i finał. Cóż bywają i takie opowieści, jak ta, w której główną rolę gra rodzeństwo Baudelaire. Wioletka, Klaus i Słoneczko zmagają się z serią niefortunnych zdarzeń, które tworzą sieć wciągających przygód.

Przykry początek

Seria niefortunnych zdarzeń doczekała się wersji filmowej i serialowej, a teraz przyszedł czas na wznowienie cyklu, który przyciąga pięknymi okładkami. Rodzeństwo Baudelaire nie ma łatwego życia. Dopiero co stracili rodziców i dom w pożarze, a już muszą mierzyć się z kolejnymi przeciwnościami losu. Żadne z nich nie jest pełnoletnie, przez co trafiają pod opiekę Hrabiego Olafa. Człowiek to równie niecny co jego intencje, gdyż na duszy mu leży tylko spadek należący do dzieci. Nie tak łatwo jednak będzie mu go zdobyć. Majątek przejdzie na dzieci, jak pierwsze z nich skończy 18 lat. Czy taka przeszkoda jest w stanie powstrzymać Hrabiego?

Wśród bohaterów

Przykry początek to pierwszy tom serii, w której główne skrzypce gra rodzeństwo Baudelaire. Cała trójka różni się chyba wszystkim, czym można, a jednak stanowią zgraną drużynę, której nie sposób pozbawić uroku i nutki radości. Choć los ich nie oszczędza, robią wszystko by się wspierać i zdobywać wiedze, która może okazać się pomocna. Bez trudu czytelnik odczyta intencje poszczególnych postaci, dzięki temu nie musi zagłębiać się w nic poza ciekawie przedstawioną fabułą. Całość spisana jest prostym językiem, nieco mrocznym i smutnym, jednak niepozbawionym nadziei. Pokochacie Słoneczko, która jest przeurocza. Klausa, który jest oczytany i inteligentny oraz Wioletkę, której odwaga i spryt robią wrażenie. Rodzeństwo nie jest idealne, a czy ktoś w ogóle jest?

Podsumowanie

Przykry początek jest klimatyczny i wciągający. Całość czyta się z przyjemnością i uczuciem chwytającym za serce. Nie sposób rozdzielić smutku i miłości rodzeństwa, ale jest to podstawa fabuły, która czyni tę opowieść wyjątkową. Mali czytelnicy zatracą się w świecie nieco dziwnym, przerysowanym, gdzie ważne jest przestrzeganie zasad, a nie dobro dzieci. Ich przygody wcale nie kończą się na ostatniej stronie, a wciąż serią niefortunnych zdarzeń przenoszą nas do tomu drugiego. Autor całość okrasił specyficznym poczuciem humoru i wstawkami narratorskimi, zdarza mu się również tłumaczyć trudniejsze słowa. Przykry początek wpisuje się w grupę wiekową, dla której jest przeznaczony, ale jak widać po mnie zachwycić może i starszego czytelnika.


Autor Lemony Snicket

Tłumaczenie Jolanta Kozak

Tytuł Przykry początek

Tytuł oryginalny The Bad Beginning

Wydawnictwo HarperKids

Wydanie I

Data wydania 2022-10-12

Kategoria literatura dziecięca (8+)

ISBN 9788327672858

Liczba stron 176

Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Skarb Lucilli. Siostry Niezapominajki – Giovanni Di Gregorio

Skarb Lucilli. Siostry Niezapominajki – Giovanni Di Gregorio

Szkrabajeklut 10, 2023

Kolonia na Wybrzeżu Atlantyku brzmi wspaniale prawda? Gorzej, bo akurat jest jesień i cała wycieczka nudzi się przeokropnie. No, prawie…

Louca. Twarzą w twarz-Bruno Dequier

Louca. Twarzą w twarz-Bruno Dequier

Martasie 24, 2022

Niektórzy już we wczesnym dzieciństwie wiedzą, do czego mają dryg. Inni trafiają jak kulą w płot. Bardzo często chcemy się…

Elwirka na śnieżnej pustyni – Ewa Nowak

Elwirka na śnieżnej pustyni – Ewa Nowak

Kasiasie 30, 2020

Dbanie o ekologię jest już swoistego rodzaju modą, ale i koniecznością. Nasze dzieci od najmłodszych lat powinny być wychowywane według…

Wakacje z bąblami – Monika Kamińska

Wakacje z bąblami – Monika Kamińska

Kasialip 29, 2021

Tytułowe Bąble to czwórka rodzeństwa – Łucka, Antek, Ala i Da. Mieszkają wraz z rodzicami, a poznajemy ich w momencie…

Pierwsze wątpliwości- Jerome Hamon, Lena Sayaphoum

Pierwsze wątpliwości- Jerome Hamon, Lena Sayaphoum

Martasie 31, 2022

Odnalezienie własnej drogi prawie nigdy nie jest łatwe. Najpierw musisz z uporem dążyć do celu, a gdy ten okaże się…