Moje ciało, Mój dzień, Emocje, Zwierzęta. Dlaczego warto czytać książeczki Montessori?

Date
lut, 14, 2022

Moje ciało, Mój dzień, Emocje, Zwierzęta. Dlaczego warto czytać książeczki Montessori?

Metoda wychowania dzieci według Marii Montessori jest bardzo ciekawa i przyznam, że wiele elementów wprowadziłam na stałe w naszym życiu. Nie jestem zwolenniczką jednej metody, uważam, że należy czerpać wiedzę ze sprawdzonych źródeł, ale jednocześnie nie popadać w fanatyzm. Jak wspomniałam, metoda Montssori przedstawia ogrom ciekawych założeń, które pomagają w wychowaniu dzieci. Nakładem wydawnictwa Wilga na rynku ukazała się nowa seria kartonowych książeczek: Moje ciało, Mój dzień, Emocje, Zwierzęta i ich dzieci.

„Moje ciało” to lektura, która pokazuje młodym czytelnikom, jak wygląda ludzkie ciało. Dzieci dowiedzą się, z czego zbudowana jest ich twarz, całe ciało i że pomiędzy sobą możemy wypatrzeć różnice i podobieństwa. Autorzy wspomnieli o kolorze skóry, zmysłach i chorobach. Dzieci, poznając własne ciało, wzmacniają swoje poczucie wartości oraz akceptują siebie takimi, jakimi są. „Mój dzień” pokazuje, jak wygląda codzienne życie. Maluch odkryje, pory dnia oraz dowie się, jakie aktywności są wykonywane. Dzięki tej lekturze dzieci uczą się systematyczności i same mogą wypracować sobie swój własny, indywidualny rytm dnia. „Emocje” to książeczka, która najbardziej przypadła mi do gustu. Mali czytelnicy poznają różne uczucia jak zazdrość, zawstydzenie, radość czy miłość. Dzięki lekturze „Zwierzęta i ich dzieci” odbiorcy zostaną wprowadzeni w świat przyrody. Maluchy poznają bohaterów i środowisko, w którym żyją.

Każda z tych książeczek jest bardzo wartościową lekturą. Jak mogliście zauważyć, ich tematyka jest bardzo różnorodna. Zamierzeniem całej serii Montessori jest pogłębienie wiedzy dzieci z różnych dziedzin. Jednak te książeczki to nie tylko nauka, ale również zabawa. Pod każdym zagadnieniem znajduje się ćwiczenie – niektóre pomagają ćwiczyć motorykę małą, dużą, spostrzegawczość czy doskonalić naukę liczenia. Mam wrażenie, że właśnie w tym aspekcie tkwi fenomen tych książeczek. Dzieci, dzięki temu, że kojarzą lektury z zabawą, lepiej zapamiętują fakty. Dodatkowo wszystkie uczą obserwacji świata, celowego działania i wyciągania wniosków.

Bardzo się cieszę, że seria została wydana z dbałością o szczegóły. Tło zazwyczaj jest białe, dzięki czemu uwaga młodego czytelnika się nie rozprasza. Wszystko jest uporządkowane i pomimo tego, iż książeczka wymaga pewnych form aktywności, to widok poszczególnych rozkładówek, uspokaja dzieci. Kartonowe strony wpływają na trwałość książeczek, a zaokrąglone brzegi chronią dzieci przed przypadkowym skaleczeniem.

Cała seria jest niezwykle interesująca, dobrze wydana i bardzo ciekawa. Lektura tych książeczek to dla nas wielka przyjemność, jak i zabawa. Mam wrażenie, że nie mogą się one znudzić, bo za każdym czytaniem dzieci odkrywają w nich coś nowego i fascynującego.


Autor: Marzenia Kunicka-Porwisz
Ilustrator: Małgorzata detner
Tytuł: Emocje, Moje ciało; Zwierzęta i ich dzieci; Mój dzień
Seria i nr tomu: Montessori
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: I
Data wydania: 2021-08-13
Kategoria: literatura dziecięca 0+
ISBN: 9788328076365;9788328076327; 9788328087385; 9788328076389
Liczba stron: 16


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Kraina lodu II. Moja bajkowa dobranocka. Moc magii

Kraina lodu II. Moja bajkowa dobranocka. Moc magii

Kasiapaź 30, 2021

„Kraina Lodu” jest animacją, która od razu podbiła serca widzów i to nie tylko tych najmłodszych. Zarówno pierwsza, jak i…

Pozytywka. Sekret Cypriana- Gije, Carbone

Pozytywka. Sekret Cypriana- Gije, Carbone

Martawrz 5, 2021

Pozytywka. Sekret Cypriana- Gije, Carbone A widziałeś młody czytelniku magię, która zewsząd cię otacza? Wywołuje mrowienie na twej skórze i…

Kubuś i Anioł Snu – Lucinda Riley, Harry Whittaker

Kubuś i Anioł Snu – Lucinda Riley, Harry Whittaker

Bujaczeklip 11, 2022

Kubuś i Anioł Snu – Lucinda Riley, Harry Whittaker Gdzieś tam zawsze jest anioł, gotów, by cię wysłuchać…* Strach ma…

Strajk – Eduarda Lima

Strajk – Eduarda Lima

Kasiamaj 12, 2021

Strajk – Eduarda Lima Zaczęło się od tego, że jeden ptak przestał śpiewać. Później inne zwierzęta zaczęły strajkować – kury…

Nowe książeczki z serii Hela Sama

Nowe książeczki z serii Hela Sama

Kasialut 8, 2023

Hela sama. Sprząta zabawki Hela sama. Dzieli się z innymi Hela sama. Myje głowę Hela sama. Zostaje z dziadkami Już…