Moje ciało, Mój dzień, Emocje, Zwierzęta. Dlaczego warto czytać książeczki Montessori?

Date
lut, 14, 2022

Moje ciało, Mój dzień, Emocje, Zwierzęta. Dlaczego warto czytać książeczki Montessori?

Metoda wychowania dzieci według Marii Montessori jest bardzo ciekawa i przyznam, że wiele elementów wprowadziłam na stałe w naszym życiu. Nie jestem zwolenniczką jednej metody, uważam, że należy czerpać wiedzę ze sprawdzonych źródeł, ale jednocześnie nie popadać w fanatyzm. Jak wspomniałam, metoda Montssori przedstawia ogrom ciekawych założeń, które pomagają w wychowaniu dzieci. Nakładem wydawnictwa Wilga na rynku ukazała się nowa seria kartonowych książeczek: Moje ciało, Mój dzień, Emocje, Zwierzęta i ich dzieci.

„Moje ciało” to lektura, która pokazuje młodym czytelnikom, jak wygląda ludzkie ciało. Dzieci dowiedzą się, z czego zbudowana jest ich twarz, całe ciało i że pomiędzy sobą możemy wypatrzeć różnice i podobieństwa. Autorzy wspomnieli o kolorze skóry, zmysłach i chorobach. Dzieci, poznając własne ciało, wzmacniają swoje poczucie wartości oraz akceptują siebie takimi, jakimi są. „Mój dzień” pokazuje, jak wygląda codzienne życie. Maluch odkryje, pory dnia oraz dowie się, jakie aktywności są wykonywane. Dzięki tej lekturze dzieci uczą się systematyczności i same mogą wypracować sobie swój własny, indywidualny rytm dnia. „Emocje” to książeczka, która najbardziej przypadła mi do gustu. Mali czytelnicy poznają różne uczucia jak zazdrość, zawstydzenie, radość czy miłość. Dzięki lekturze „Zwierzęta i ich dzieci” odbiorcy zostaną wprowadzeni w świat przyrody. Maluchy poznają bohaterów i środowisko, w którym żyją.

Każda z tych książeczek jest bardzo wartościową lekturą. Jak mogliście zauważyć, ich tematyka jest bardzo różnorodna. Zamierzeniem całej serii Montessori jest pogłębienie wiedzy dzieci z różnych dziedzin. Jednak te książeczki to nie tylko nauka, ale również zabawa. Pod każdym zagadnieniem znajduje się ćwiczenie – niektóre pomagają ćwiczyć motorykę małą, dużą, spostrzegawczość czy doskonalić naukę liczenia. Mam wrażenie, że właśnie w tym aspekcie tkwi fenomen tych książeczek. Dzieci, dzięki temu, że kojarzą lektury z zabawą, lepiej zapamiętują fakty. Dodatkowo wszystkie uczą obserwacji świata, celowego działania i wyciągania wniosków.

Bardzo się cieszę, że seria została wydana z dbałością o szczegóły. Tło zazwyczaj jest białe, dzięki czemu uwaga młodego czytelnika się nie rozprasza. Wszystko jest uporządkowane i pomimo tego, iż książeczka wymaga pewnych form aktywności, to widok poszczególnych rozkładówek, uspokaja dzieci. Kartonowe strony wpływają na trwałość książeczek, a zaokrąglone brzegi chronią dzieci przed przypadkowym skaleczeniem.

Cała seria jest niezwykle interesująca, dobrze wydana i bardzo ciekawa. Lektura tych książeczek to dla nas wielka przyjemność, jak i zabawa. Mam wrażenie, że nie mogą się one znudzić, bo za każdym czytaniem dzieci odkrywają w nich coś nowego i fascynującego.


Autor: Marzenia Kunicka-Porwisz
Ilustrator: Małgorzata detner
Tytuł: Emocje, Moje ciało; Zwierzęta i ich dzieci; Mój dzień
Seria i nr tomu: Montessori
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: I
Data wydania: 2021-08-13
Kategoria: literatura dziecięca 0+
ISBN: 9788328076365;9788328076327; 9788328087385; 9788328076389
Liczba stron: 16


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham – Sam McBratney

Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham – Sam McBratney

Szkrabajekgru 28, 2020

Mały Zając i Duży Zając żyją sobie razem na pięknej łące i uczą się od siebie nawzajem. Dla dzieci może…

Nie chcemy spać. Krok po roku – Paulina Chmurska

Nie chcemy spać. Krok po roku – Paulina Chmurska

Szkrabajekcze 24, 2022

Hania i Staś to rodzeństwo, z którym nie będziecie się nudzić. Każdego dnia dowiadują się czegoś nowego i chętnie podzielą…

Gigantyczna porcja dobrej zabawy!

Gigantyczna porcja dobrej zabawy!

Kasiasty 25, 2021

Twoje dziecko jest fanem Kaczora Donalda i z niecierpliwością wyczekuje kolejnego tomu „Gigant Poleca”, a Ty nie zawsze pamiętasz o…

Szpilka – Ilaria Guarducii

Szpilka – Ilaria Guarducii

Kasiakwi 19, 2021

Szpilka – Ilaria Guarducii Szpilka jest naprawdę bardzo groźny – ma ostre kolce, które pokrywają niemal całe jego ciało. Mieszka…

Żarłoczny Koziołek – Allan Mills

Żarłoczny Koziołek – Allan Mills

Kasiamar 20, 2021

Żarłoczny Koziołek – Allan Mills „Żarłoczny Koziołek”, który zagościł na naszym rynku dzięki wydawnictwu Kropka, to opowiastka klasyczna, znana pokoleniu…