Maks zimą – Christian Tielmann

Date
gru, 09, 2020

Maks zimą – Christian Tielmann

To, że dzieci lubią zimę, jest prawdą starą, jak świat. Nie przeszkadza im niska temperatura, konieczność pokonywania zasp, czy mokre kombinezony i rękawiczki. W zimie i tym wszystkim, co ze sobą niesie, widzą potencjał niczym nieskrępowanej zabawy.

No właśnie, a w jaki sposób można się bawić zimą? Co robić po wyjściu z domu? Przekonamy się o tym dzięki Maksowi i wspaniałej książeczce dla młodych czytelników, której jest bohaterem. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Media Rodzina pozycja pt. „Maks zimą”, to kolejna już książeczka z serii „Mądra Mysz”. Cykl ten wprowadza dzieci w różne aspekty funkcjonowania w zastanej rzeczywistości, pokazuje różne aktywności, zawody, przedmioty, tłumaczy także rozmaite  stany i wydarzenia. Tym razem przekonamy się, co tak naprawdę wiąże się z tym, że na zewnątrz nagle pojawia się śnieg i robi się zimno.

Autor, Christian Tielmann, posługując się prostym, obrazowym językiem stworzył opowieść, którą czyta się z łatwością, a także z przyjemnością słucha – w przypadku dzieci, które jeszcze nie potrafią czytać samodzielnie. Dzięki ilustracjom Sabine Kraushaar uczestniczymy natomiast w przygodach Maksa osobiście, bowiem piękne rysunki są tak sugestywne, że stajemy się członkiem rodziny Maksa i wspólnie z nim wyruszamy, by cieszyć się zimą.

Nic dziwnego, że Maks jest taki szczęśliwy, kiedy wyglądając przez okno o poranku, odkrywa, że świat otulony jest śnieżnym puchem. Niedawno dostał bowiem nowe sanki, a teraz nareszcie będzie mógł je wypróbować. Nie jest już nawet istotne to, że autobusy nie jeżdżą regularnie i że trudno przedrzeć się przez śniegowe zaspy i dlatego trzeba wyjść do przedszkola wcześniej. Najważniejsze, że w tym przedszkolu czeka go dobra zabawa podczas lepienia bałwana, zaś na popołudnie zaplanowane jest szaleństwo na sankach.

Niestety, nikt nie przewidział tego, że pierwszy śnieg jest dość klejący z powodu temperatury, i sanki wcale nie chcą zjeżdżać szybko z parkowej górki. Mama pociesza Maksa i jego najlepszą przyjaciółkę Paulinę, a także starszego brata naszego bohatera, Feliksa tłumacząc, że kiedy temperatura spadnie, śnieg trochę stwardnieje, a wówczas zabawa będzie gwarantowana. Na razie jednak dzieci mogą zbudować w ogrodzie śnieżny zamek, albo… igloo.

Idealnym zakończeniem takiego pracowitego, zimowego dnia jest bitwa na śnieżki i kubek gorącego kakao, zrobionego przez tatę. I jak tu nie kochać zimy? Choć tak naprawdę każda pora roku jest wspaniała i każdą można wykorzystać do tego, żeby dobrze się bawić, o czym Maks wie doskonale. Jego ulubioną porą roku jest bowiem… cały rok!

Mimo niewielkiej objętości książki z serii „Mądra Mysz” niosą wiele treści i rozbudzają ciekawość młodych czytelników. Nie inaczej jest w przypadku książki „Maks zimą”, która stanowi doskonały sposób na zainicjowanie rozmowy o zimie, zimowych aktywnościach, bezpieczeństwie w trakcie zimowej zabawy czy nawet tego, jak wygląda zima w innych krajach. Historię pokochają zarówno domownicy, jak i dzieci w przedszkolu, bowiem może ona być wykorzystywana również przez nauczycieli do planowania różnych zimowych zabaw czy zajęć związanych z tą porą roku.

Justyna Gul

Autor: Christian Tielmann
Ilustracje: Sabine Kraushaar
Tłumaczenie: Emilia Kledzik
 
Tytuł: Maks zimą
Seria: Mądra Mysz
Wydawnictwo: Media Rodzina
Kategoria: Literatura dziecięca
Data wydania: 2014-01-01
Liczba stron: 24
ISBN: 9788380080003

★★★★★★


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Emilka i potwory z legend Kamila Stokowska

Emilka i potwory z legend Kamila Stokowska

Kasiamaj 29, 2023

Jakie są potwory? Gdy zapytacie o to swoje dzieci, na pewno wykrzykną, iż są straszne okropne, wywołują koszmary i nie…

365 baśni i opowiastek na każdy dzień

365 baśni i opowiastek na każdy dzień

Szkrabajeklis 25, 2021

Jeśli czytacie dziecku każdego dnia i nudzą Was już powtarzające się historie z biblioteczki Waszego szkraba (znam to doskonale, ile…

Tata. Człowiek, mit, legenda

Tata. Człowiek, mit, legenda

Szkrabajekwrz 7, 2022

Reprezentantka książek stworzonych z myślą o rodzinnym czytaniu, chociaż kierowana do najmłodszych, to i dorosły fantastycznie się odnajdzie. Poznawanie jej…

Pod wodą. Młodzi przyrodnicy – Patrycja Zarawska

Pod wodą. Młodzi przyrodnicy – Patrycja Zarawska

Kasiakwi 15, 2021

Pod wodą. Młodzi przyrodnicy – Patrycja Zarawska Malownicze stawy i otoczone bujną zielenią jeziora często wydają nam się oazą ciszy…

Baw się i ucz! Świętuj z nami

Baw się i ucz! Świętuj z nami

Kasiakwi 11, 2023

  Z tej bogato ilustrowanej książki dowiesz się, jak bawią się dzieci na wszystkich kontynentach i jak świętują ważne wydarzenia.…