Smery i Jajko. Komiks

Date
lut, 15, 2022

Smerfy zna każdy. Czy każdy je lubi, trudno powiedzieć, ale na pewno mają więcej zwolenników, bo wciąż pojawiają się nowe komiksy i mają grono wiernych czytelników. Moje dzieci, i ja też, nie ma co ukrywać, właśnie do tej grupy należymy. I mimo, że dzieciom już bliżej do nastolatków, to nadal Smerfy je bawią, cieszą i śmieszą.

Kilka słów o wnętrzu

„Smerfy i jajko” to trzy odrębne opowieści ze świata małych, niebieskich stworków. I tu wrażenia są mocno podzielone pomiędzy te trzy historie. O ile pierwsza, z tytułowym jajkiem, bardzo mi się spodobała, to trzecia już wzbudziła irytację. Ale po kolei.

Smerfy ruszają po jajko potrzebne do ciasta. Sprawa dość trudna, bo nie dość, że jajka są spore, to kury strzegą ich zazdrośnie. Ale w końcu się udaje, na środku wioski staje jajo, ale nie takie zwykłe, jajo jest magiczne. Spełnia życzenia. I tu zaczyna się prawdziwy problem, bo Smerfy zaczynają się kłócić i sobie dokuczać. Jak ktoś szuka edukacyjnej strony w czytanych opowieściach, to otwiera się przed nim całe morze możliwości. Dla moich, starszych trochę dzieciaków, nie było to aż tak odkrywcze, ale ubawili się przy tym i dla mnie jest to wartość dodana.

Druga historia jest po prostu w stylu Smerfów – ciekawa, spokojna, z Gargamelem i jego problemami. Ani dobra, ani zła. Typowa bajka. Za to trzecia jest dość ciekawa. Podoba mi się, że pojawia się setny Smerf z odbicia w lustrze, ale już to, jak mówi, właśnie w odbiciu lustrzanym, strasznie mnie irytowało. Dzieciaki miały przez chwilę zabawę czytając wten dziwny sposób, ale szybko im się znudziło, bo czytanie nie szło tak szybko i odwracało uwagę od obrazków, które są istotne. Uważam, że częściowe odwrócenie tekstu jest ciekawe, ale tego było tu zdecydowanie za wiele. Dlatego trzecia część jest może i ciekawa, ale przekombinowana. Młodsze dzieci na pewno zniechęci, ja sama część tekstu po prostu porzuciłam, choć w dalszej części się nie da, trzeba czytać.

Moja opinia i przemyślenia

Smerfy od lat urzekają niebieskimi twarzyczkami z pięknymi uśmiechami. Są pogodne, radosne i nawet, jeśli czasem się złoszczą, zawsze znajdą sposób na zgodę. Potrzeba nam takiego entuzjazmu, pogody ducha i nauki współpracy. Są pełne delikatnej mądrości, nienachalnej, która przychodzi mimochodem. Można się z nimi uczyć społecznych zachowań, można rozmawiać o emocjach i motywach postępowania. A przede wszystkim można się przy nich świetnie bawić. Dlatego polecam wszystkim ten komiks.

Katarzyna Boroń


Scenariusz: Peyo i Yvan Delporte

Rysunki: Peyo

Tłumacz: Maria Mosiewicz

Seria: Smerfy

Tom: 4

Wydawnictwo: Egmont

Gatunek: dla dzieci, komiks

Data wydania: 2022-01-19

Ilość stron:62

ISBN: 9788328150317

Oprawa: miękka


 

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Ciężarówka i przyczepka – Anastazja Orłowa

Ciężarówka i przyczepka – Anastazja Orłowa

Kasiagru 13, 2021

Ciężarówka i przyczepka – Anastazja Orłowa Dzieci uwielbiają samochody – traktory, kombajny, a także ciężarówki I przyczepki. Najnowsze książeczki od…

Święty Mikołaj bombowy gość – Timothy Knapman

Święty Mikołaj bombowy gość – Timothy Knapman

Kasiagru 24, 2021

Święty Mikołaj bombowy gość – Timothy Knapman Co by się stało, gdyby niespodziewanie, do waszego domu, wprowadził się święty Mikołaj?…

Dlaczego rośliny rosną – Marta Krzemińska

Dlaczego rośliny rosną – Marta Krzemińska

Szkrabajekcze 22, 2021

Dlaczego rośliny rosną – Marta Krzemińska Przyroda niezmiennie nas zachwyca i zadziwia. Zachowania, które wydają się niekiedy irracjonalne czy nawet…

Bądź jak one! – Jean Fischer

Bądź jak one! – Jean Fischer

Bujaczeksie 8, 2022

Bądź jak one! – Jean Fischer Chyba każdy z nas ma osobę, która jest dla nas wzorem do naśladowania. Imponuje…

L.A.M.A. Gra rodzinna

L.A.M.A. Gra rodzinna

Kasiacze 17, 2021

Trzy gry w jednym pudełku? Czy to możliwe? Jak najbardziej! Oprócz kultowej już „L.A.M.Y” twórca dołączył dwie dodatkowe wariacje: „Lama…