Tosia i Julek idą do lekarza. (Nie) tacy sami -Magdalena Boćko-Mysiorska

Date
wrz, 30, 2021

Seria o Tosi i Julku zagościła w naszym domu, a przygody rodzeństwa bardzo często pomagają w zrozumieniu trudnych sytuacji. Dzieci uwielbiają te książeczki za prosty tekst, dostosowany do ich wieku oraz dwójkę bohaterów, których nie da się nie lubić. Dorośli cenią podejście autorki, która stara się pomóc zrozumieć strachy i lęki dzieci, a dodatkowo przekazuje cenne wskazówki, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, jaką jest – przykładowo – wizyta u lekarza.

Dzieci mają różne podejście do badania lekarskiego. Jedne z ochotą pozwalają zajrzeć do gardła, uszu czy przyłożyć stetoskop do uszu. Inne, niestety, reagują krzykiem i niechęcią. Gabinet lekarski może je denerwować, bo to miejsce nowe, obce i może się wiązać z różnymi, przykrymi wspomnieniami. Mój syn przeszedł od etapu fascynacji badaniem i wszystkimi nowymi narzędziami, którymi posługiwała się pani doktor, do tzw. syndromu białego fartucha, znany rodzicom, którzy jakiś czas spędzili z dziećmi w szpitalu. Nadal wizyty lekarskie nie są przyjemnością, ale dzięki lekturze książeczki „Tosia i Julek idą do lekarza” mogliśmy porozmawiać, a mój syn wiele zrozumiał. Bardzo spodobało mi się zestawienie zachowań rodzeństwa na zasadzie kontrastu. Julek z ochotą poddaje się badaniu, ale jego siostra robi to niechętnie. Tosia obawia się tego, co się może wydarzyć. Autorka, krok po kroku, przeprowadza młodych czytelników przez całą wizytę lekarską, w sposób prosty wyjaśnia wszystkie procedury, co pozwala małym czytelnikom powoli oswajać się z tematem wizyt lekarskich.

Oprócz wartości merytorycznej „Tosia i Julek idą do lekarza” to książeczka, która cieszy oko. Ciepłe, łagodne i bardzo spokojne ilustracje są miłe dla oka, przyciągają uwagę młodszych odbiorców i dopełniają tekst. Uwielbiam kreskę pani Doroty Prończuk.

Tuż za częścią skierowana do najmłodszych, autorka umieściła tekst, który każdy rodzic powinien przeczytać od deski do deski. Oprócz krótkiego wyjaśnienia, w podpunktach wyszczególnione zostały sposoby na to, jak pomóc maluchom radzić sobie ze stresującą wizytą u lekarza. Jak już niejednokrotnie wspominałam, dzieci boją się tego, czego nie znają, a obserwowanie wizyty Tosi i Juka w przychodni, pozwala im oswoić lęk, a co najważniejsze, zroz umieć swoje własne emocje.

Tosia i Julek myją zęby

Tosia i Julek uczą się dzielić 

Tosia i Julek się kąpią


Autor: Magdalena Boćko-Mysiorska
Ilustrator: Dorota Prończuk
Tytuł: Tosia i Julek idą do lekarza
Seria i nr tomu: (Nie) tacy sami
Wydawnictwo: Dwukropek
Wydanie:
Data wydania: 2021-09-08
Kategoria: literatura dziecięca 2+
ISBN: 9788381413633
Liczba stron: 14


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Zapiski wrednego kota – Wojciech Cesarz, Katarzyna Terechowicz

Zapiski wrednego kota – Wojciech Cesarz, Katarzyna Terechowicz

Kasialip 7, 2022

Koty chodzą własnymi ścieżkami, bywają wredne, czują się królami na swoim terytorium, ale właśnie dlatego je kochamy. Kociarze to spora…

Nierozłączki. I jak tu być grzeczną – Annie Barrows

Nierozłączki. I jak tu być grzeczną – Annie Barrows

Szkrabajeklis 30, 2020

Nierozłączki. I jak tu być grzeczną – Annie Barrows Pestka ma zły dzień. Wszyscy się na nią uwzięli i nikt…

dummy-img

Czekamy na mamę – Wioleta Firaza

Bujaczeklut 2, 2020

Puk, puk, puk, pukamy i Trefliki zapraszamy.* Tęsknota za kimś bliskim nie jest miłym uczuciem i chyba każdy z nas…

Listy do A. – Anna Sakowicz

Listy do A. – Anna Sakowicz

Szkrabajeksty 21, 2021

Listy do A. – Anna Sakowicz Śmiem twierdzić, że to jedna z najlepszych książek, jakie dane mi było przeczytać w…

Rok w górach – Małgosia Piątkowska

Rok w górach – Małgosia Piątkowska

Kasiasty 26, 2021

Rok w górach – Małgosia Piątkowska Góry są piękne o każdej porze roku. Żałuję, że nie mieszkam bliżej, bo wtedy…