Tosia i Julek uczą się dzielić – Magdalena Boćko-Mysiorska

Date
mar, 15, 2021

Tosia i Julek uczą się dzielić – Magdalena Boćko-Mysiorska

„Tosia i Julek uczą się dzielić” to już kolejna część z cyklu (Nie) Tacy Sami, autorstwa pani Magdaleny Boćko-Mysiorskiej. Książeczki o sympatycznym rodzeństwie pomagają dzieciom w przepracowaniu trudnych emocji, ale także nakierowują rodziców, którzy mogą czuć się zagubieni w zaistniałych, niezmiernie trudnych, sytuacjach.

Tosia, Julek oraz mama i tata wybierają się na plac zabaw. Dziewczynka bawi się w piaskownicy, z nowo poznaną koleżanką Basią, ale pomiędzy nimi dochodzi do małej kłótni. Julka chce zabrać łopatkę, którą trzyma druga dziewczynka. Nasza tytułowa bohaterka reaguje bardzo emocjonalnie – płacze i rzuca w oczy Basi piaskiem. Mama przytula dziewczynkę, nie odtrąca jej, ale obie wracają do domu, żeby porozmawiać o tym, co się wydarzyło.

Sytuację, którą opisałam powyżej, na pewno znacie. Dzieci nie zawsze lubią się dzielić swoimi zabawkami, a taka sama rzecz w rękach innej osoby jest o wiele atrakcyjniejsza. Piastuje przekonaniu, że jeżeli maluch nie chce się dzielić, wcale nie musi tego robić. To jego własność i on decyduje, czy chcę ją komuś pożyczyć. Jednak ta sytuacja musi działać w obie strony – jeżeli inne dziecko nie chce pożyczyć mojemu synowi np. łopatki, to również tłumaczę i rozmawiam, a dodatkowo niezmiernie wspieram go i ćwiczę z nim gotowość dzielenia się z innymi. Autorka przygotowała dla rodziców kilka rad, które skutecznie pomogą przygotować się na różne ewentualności.

Cieszę się, że przyszło mi wychowywać dziecko w czasach, kiedy dostęp do wiedzy, badań jest na wyciągnięcie ręki, a ludzie, którzy mają doświadczenie, chętnie się nim dzielą. Seria pani Magdaleny Boćko-Mysiorskiej jest lepsza niż większość poradników, jakie czytałam, bo skupia się nie tylko na rodzicu, ale także na dziecku. Czytając tę historyjkę, maluch może spojrzeć na znaną sobie sytuację bez tych wszystkich emocji, a cierpliwe tłumaczenie mamy Tosi, dotrze również i do małego czytelnika. Wzorem do naśladowania jest postawa mamy – nie złości się, nie krzyczy, ale rozmawia.

Musimy pamiętać, że każde dziecko dojrzewa inaczej, a na to wszystko wpływa środowisko, w jakim przebywa. Nie wszyscy uczą się życzliwości wobec drugiego człowieka w tym samym czasie. Rodzice najlepiej wiedzą, kiedy ich pociecha chce się dzielić swoimi rzeczami i nie zawsze to jest w tym momencie, kiedy inne dziecko tego chce. Pamiętajmy, aby być przy maluchu, wspierać go odpowiednio do jego nastawienia. Reagujmy, jeżeli nasza pociecha wydziera innemu dziecku zabawkę, ale nie róbmy tego w sposób, który może przestraszyć.

Książeczki z serii (Nie) Tacy Sami już niejednokrotnie nam pomogły w przepracowaniu chwil trudnych. To dzięki nim, zarówno ja, jak i mój syn, mogliśmy znaleźć odpowiednie wyjście z wielu sytuacji. Autorka zapełniła lukę na rynku, bo takich lektur nam potrzeba – mądrych, z przesłaniem, ciekawie napisanych, odpowiednich dla maluchów, które mogą mieć problemy z koncentracją przez długi czas. Ja jestem w tej serii zakochana.


Autor: Magdalena Boćko-Mysiorska
Ilustrator: Dorota Prończuk
Tytuł: Tosia i Julek uczą się dzielić
Seria i nr tomu: (Nie) Tacy Sami
Wydawnictwo: Dwukropek
Wydanie: I
Data wydania: 2021-02-17
Kategoria: literatura dla dzieci
ISBN: 97883814812049
Liczba stron: 18
Ocena:9/10


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Kolejne wydanie komiksów o walecznym Galu!

Kolejne wydanie komiksów o walecznym Galu!

Kasiasty 14, 2021

W 2021 roku Asterx powraca w pełni sił z nowym albumem! Nieugięci Galowie ofiarują nam najlepsze dary: lekarstwo na smutek,…

Opracowanie zbiorowe – Bing. Bajki 5 minut przed snem

Opracowanie zbiorowe – Bing. Bajki 5 minut przed snem

Szkrabajeksty 3, 2021

Opracowanie zbiorowe – Bing. Bajki 5 minut przed snem W naszym domu książeczki z serii “Przygody Binga” na stałe wpisały…

Magiczny ekspres – Anca Sturm

Magiczny ekspres – Anca Sturm

Kasialis 28, 2020

Magiczny ekspres – Anca Sturm Magiczny ekspres to książka, która zachwyci zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych. Tak, tak –…

Czarodziejki W.I.T.C.H. księga 7

Czarodziejki W.I.T.C.H. księga 7

Szkrabajeksty 23, 2023

Przed nami kolejny zbiorczy tom przygód Czarodziejek WITCH. Pięknie wydany, w twardej oprawie znów kusi i zaprasza do zanurzenia się…

Bądź jak one! – Jean Fischer

Bądź jak one! – Jean Fischer

Bujaczeksie 8, 2022

Bądź jak one! – Jean Fischer Chyba każdy z nas ma osobę, która jest dla nas wzorem do naśladowania. Imponuje…