Tosia i Julek myją zęby – Magdalena Boćko-Mysiorska

Date
lut, 26, 2021

Tosia i Julek myją zęby – Magdalena Boćko-Mysiorska

Tosia i Julek to rodzeństwo, które styka się z problemami dnia codziennego, adekwatnymi do ich wieku. Dzieci uwielbiają tę dwójkę bohaterów, bo bez problemu odnajdują analogie do własnego świata i kłopotów, które dla naszych pociech są ogromnie ważne. Kolejna już książka z serii „Nie tacy sami” to pozycja, która pomoże zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Co zrobić, gdy nasza pociecha nie chce myć zębów?

Tata rano budzi rodzeństwo i gdy mama przygotowuje śniadanie, on pomaga dzieciom w codziennej toalecie. Dziewczynka bez problemu myje ząbki, wybierając wcześniej normalną szczoteczkę. Julek niestety nie chce myć i stara się jak najbardziej skrócić ten proceder. Tata wie, że musi przekonać synka, aby porządnie wyszorował uzębienie. Czy uda mu się jakoś przekonać Julka?

Uwielbiam książeczki z serii „Nie tacy sami”. To wartościowe i piękne lektury, które pomagają zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Na szczęście świadomość społeczeństwa rośnie i stare zasady wychowania dzieci, polegające na zastraszaniu, systemie kar i nagród, odchodzą w niebyt. Coraz częściej traktujemy maluchy jak równych sobie, starając się budować nasze relacje, opierając je na wzajemnym szacunku, zrozumieniu i miłości. Akceptujemy dzieci takie, jakie są, bez tłamszenia ich indywidualnych cech. Co więcej, wspieramy je, aby rozwijały swoje dobre cechy. Staramy się podążać za naszymi pociechami. Każde dziecko jest inne i na to również autorka położyła nacisk w swojej książce. O ile Tosia nie ma problemu z codziennym myciem zębów, to w przypadku Julka tata musi wymyślić inny sposób. Książeczki pani Magdaleny Boćko-Mysiorskiej dają rodzicom cenne wskazówki i rady, które warto wprowadzić do naszego życia.

Tosia i Julek, jak codziennie rano, muszą umyć, żeby. Autorka zaznaczyła, że dziewczynka ma dwie szczoteczki, zwykłą i elektryczną i wybiera, z której chce korzystać danego dnia. Przy Julku sprawy się komplikują, ale tata rozumie wszystkie uczucia syna. Zabawą, zrozumieniem, akceptacją pomaga chłopcu i w końcu oboje myją sobie nawzajem zęby. Mieliście kiedyś problem z maluchem, który kategorycznie nie chce myć ząbków? Może to właśnie ta książka pokaże wam, jak można sobie z tym problemem poradzić?

Mycie zębów może przysparzać dzieciom dyskomfort. Nie chcemy awantury, płaczu, który wpłynie zarówno na nas, jak i na dziecko. Jak pisze sama autorka, odmowa nie świadczy o tym, że dziecko chce nam zrobiona złość, ale o konkretnych problemach, jak nadwrażliwość dotykowa w obrębie jamy ustnej czy ból, który wynika z długiego szczotkowania. Maluchy mogą również odczuwać niepokój emocjonalny. Bardzo pomocne dla rodziców są ostatnie strony, gdzie autorka szczegółowo omawia problem, który pojawia się podczas mycia zębów. To takie skondensowane i wyczerpujące temat źródło informacji, do którego warto wracać. Wspomniałam, że ta książka pomoże także dzieciom, które mogą wczuć się w sytuację Julka. Gdy zobaczą, że chłopiec w końcu szczotkuje zęby, mogą zrozumieć, że to nic strasznego, ale (co najważniejsze) potrzebna jest im w tym pomoc rodziców.

„Tosia i Julek myją zęby” to kolejna książeczka, którą warto zaprosić do domowej biblioteczki.


Autor: Magdalena Boćko-Mysiorska

Ilustrator: Dorota Prończyk

Tytuł: Tosia i Julek myją zęby.

Seria i nr tomu: (Nie) tacy sami

Wydawnictwo: Dwukropek

Wydanie: I

Data wydania: 2020-17-02

Kategoria: literatura dla dzieci

ISBN: 9788381413169

Liczba stron: 18

Ocena: 10/10


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Ostatnia Tchnąca Magią Julie Pike

Ostatnia Tchnąca Magią Julie Pike

Bujaczeklut 12, 2021

Ostatnia Tchnąca Magią Julie Pike Zawsze pamiętaj, że cię kocham. To początek, koniec i wszystko, co jest pomiędzy.* Wyobraźcie sobie…

Żelazny Olbrzym – Ted Hughes

Żelazny Olbrzym – Ted Hughes

Kasiamaj 7, 2021

Żelazny Olbrzym – Ted Hughes „Żelazny Olbrzym” to historia dość popularna – przed lekturą dotarłam do informacji, że ta opowieść…

Jak rozmawiać z dziećmi o ekologi? Co się stało w zieloborze?

Jak rozmawiać z dziećmi o ekologi? Co się stało w zieloborze?

Kasiasie 1, 2022

Jak opowiadać dzieciom o ochronie środowiska? Jak je uczyć pozytywnych nawyków ekologicznych? Trudne pytania, a my mamy propozycję. Zapraszamy dzieci…

Rok w górach – Małgosia Piątkowska

Rok w górach – Małgosia Piątkowska

Kasiasty 26, 2021

Rok w górach – Małgosia Piątkowska Góry są piękne o każdej porze roku. Żałuję, że nie mieszkam bliżej, bo wtedy…

Zapowiedź: To Twoje ciało

Zapowiedź: To Twoje ciało

Kasiakwi 6, 2023

To twoje ciało. I jest wspaniałe. Dowiedz się, jak o nie dbać i je chronić! Oto książka, która jest idealnym…