Tosia i Julek myją zęby – Magdalena Boćko-Mysiorska

Date
lut, 26, 2021

Tosia i Julek myją zęby – Magdalena Boćko-Mysiorska

Tosia i Julek to rodzeństwo, które styka się z problemami dnia codziennego, adekwatnymi do ich wieku. Dzieci uwielbiają tę dwójkę bohaterów, bo bez problemu odnajdują analogie do własnego świata i kłopotów, które dla naszych pociech są ogromnie ważne. Kolejna już książka z serii „Nie tacy sami” to pozycja, która pomoże zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Co zrobić, gdy nasza pociecha nie chce myć zębów?

Tata rano budzi rodzeństwo i gdy mama przygotowuje śniadanie, on pomaga dzieciom w codziennej toalecie. Dziewczynka bez problemu myje ząbki, wybierając wcześniej normalną szczoteczkę. Julek niestety nie chce myć i stara się jak najbardziej skrócić ten proceder. Tata wie, że musi przekonać synka, aby porządnie wyszorował uzębienie. Czy uda mu się jakoś przekonać Julka?

Uwielbiam książeczki z serii „Nie tacy sami”. To wartościowe i piękne lektury, które pomagają zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Na szczęście świadomość społeczeństwa rośnie i stare zasady wychowania dzieci, polegające na zastraszaniu, systemie kar i nagród, odchodzą w niebyt. Coraz częściej traktujemy maluchy jak równych sobie, starając się budować nasze relacje, opierając je na wzajemnym szacunku, zrozumieniu i miłości. Akceptujemy dzieci takie, jakie są, bez tłamszenia ich indywidualnych cech. Co więcej, wspieramy je, aby rozwijały swoje dobre cechy. Staramy się podążać za naszymi pociechami. Każde dziecko jest inne i na to również autorka położyła nacisk w swojej książce. O ile Tosia nie ma problemu z codziennym myciem zębów, to w przypadku Julka tata musi wymyślić inny sposób. Książeczki pani Magdaleny Boćko-Mysiorskiej dają rodzicom cenne wskazówki i rady, które warto wprowadzić do naszego życia.

Tosia i Julek, jak codziennie rano, muszą umyć, żeby. Autorka zaznaczyła, że dziewczynka ma dwie szczoteczki, zwykłą i elektryczną i wybiera, z której chce korzystać danego dnia. Przy Julku sprawy się komplikują, ale tata rozumie wszystkie uczucia syna. Zabawą, zrozumieniem, akceptacją pomaga chłopcu i w końcu oboje myją sobie nawzajem zęby. Mieliście kiedyś problem z maluchem, który kategorycznie nie chce myć ząbków? Może to właśnie ta książka pokaże wam, jak można sobie z tym problemem poradzić?

Mycie zębów może przysparzać dzieciom dyskomfort. Nie chcemy awantury, płaczu, który wpłynie zarówno na nas, jak i na dziecko. Jak pisze sama autorka, odmowa nie świadczy o tym, że dziecko chce nam zrobiona złość, ale o konkretnych problemach, jak nadwrażliwość dotykowa w obrębie jamy ustnej czy ból, który wynika z długiego szczotkowania. Maluchy mogą również odczuwać niepokój emocjonalny. Bardzo pomocne dla rodziców są ostatnie strony, gdzie autorka szczegółowo omawia problem, który pojawia się podczas mycia zębów. To takie skondensowane i wyczerpujące temat źródło informacji, do którego warto wracać. Wspomniałam, że ta książka pomoże także dzieciom, które mogą wczuć się w sytuację Julka. Gdy zobaczą, że chłopiec w końcu szczotkuje zęby, mogą zrozumieć, że to nic strasznego, ale (co najważniejsze) potrzebna jest im w tym pomoc rodziców.

„Tosia i Julek myją zęby” to kolejna książeczka, którą warto zaprosić do domowej biblioteczki.


Autor: Magdalena Boćko-Mysiorska

Ilustrator: Dorota Prończyk

Tytuł: Tosia i Julek myją zęby.

Seria i nr tomu: (Nie) tacy sami

Wydawnictwo: Dwukropek

Wydanie: I

Data wydania: 2020-17-02

Kategoria: literatura dla dzieci

ISBN: 9788381413169

Liczba stron: 18

Ocena: 10/10


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Na językach zwierząt. Historyjki logopedyczne – Anna Skiba

Na językach zwierząt. Historyjki logopedyczne – Anna Skiba

Kasiapaź 24, 2021

Na językach zwierząt. Historyjki logopedyczne – Anna Skiba Chociaż świadomość na temat wad artykulacyjnych rośnie, to nadal ogromne grono rodziców…

Smerfy na letnisku – Thierry Culliford, Pascal Garray, Alain Jost

Smerfy na letnisku – Thierry Culliford, Pascal Garray, Alain Jost

Martawrz 21, 2020

Dorosłość wiąże się z obowiązkami. Jeśli masz szczęście, udaje ci się pracować w miejscu, które lubisz i które poparte jest…

Jak policzyć do jednego?

Jak policzyć do jednego?

Kasiamar 22, 2023

Jak policzyć do jednego? Odpowiedź wydaje się bardzo prosta, ale czy na pewno? Ta lektura pokaże Wam, że to wcale…

dummy-img

Lucky Luke. Eliksir doktora Doxeya

Kasiasie 30, 2023

Oddalone od siebie miasteczka oraz niezbyt szybka komunikacja między nimi połączone z pragnieniem znalezienia raju na Dzikim Zachodzie to idealne…

Premiera nowej animacji ze studia Disney’a już wrótce!

Premiera nowej animacji ze studia Disney’a już wrótce!

Kasiasty 11, 2021

Premiera nowej animacji ze studia Disney’a już wrótce!   Już niedługo, bo 29 stycznia, będziemy mogli obejrzeć najnowszą produkcję ze…