Tosia i Julek myją zęby – Magdalena Boćko-Mysiorska

Tosia i Julek myją zęby – Magdalena Boćko-Mysiorska

Tosia i Julek myją zęby – Magdalena Boćko-Mysiorska

Tosia i Julek to rodzeństwo, które styka się z problemami dnia codziennego, adekwatnymi do ich wieku. Dzieci uwielbiają tę dwójkę bohaterów, bo bez problemu odnajdują analogie do własnego świata i kłopotów, które dla naszych pociech są ogromnie ważne. Kolejna już książka z serii „Nie tacy sami” to pozycja, która pomoże zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Co zrobić, gdy nasza pociecha nie chce myć zębów?

Tata rano budzi rodzeństwo i gdy mama przygotowuje śniadanie, on pomaga dzieciom w codziennej toalecie. Dziewczynka bez problemu myje ząbki, wybierając wcześniej normalną szczoteczkę. Julek niestety nie chce myć i stara się jak najbardziej skrócić ten proceder. Tata wie, że musi przekonać synka, aby porządnie wyszorował uzębienie. Czy uda mu się jakoś przekonać Julka?

Uwielbiam książeczki z serii „Nie tacy sami”. To wartościowe i piękne lektury, które pomagają zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Na szczęście świadomość społeczeństwa rośnie i stare zasady wychowania dzieci, polegające na zastraszaniu, systemie kar i nagród, odchodzą w niebyt. Coraz częściej traktujemy maluchy jak równych sobie, starając się budować nasze relacje, opierając je na wzajemnym szacunku, zrozumieniu i miłości. Akceptujemy dzieci takie, jakie są, bez tłamszenia ich indywidualnych cech. Co więcej, wspieramy je, aby rozwijały swoje dobre cechy. Staramy się podążać za naszymi pociechami. Każde dziecko jest inne i na to również autorka położyła nacisk w swojej książce. O ile Tosia nie ma problemu z codziennym myciem zębów, to w przypadku Julka tata musi wymyślić inny sposób. Książeczki pani Magdaleny Boćko-Mysiorskiej dają rodzicom cenne wskazówki i rady, które warto wprowadzić do naszego życia.

Tosia i Julek, jak codziennie rano, muszą umyć, żeby. Autorka zaznaczyła, że dziewczynka ma dwie szczoteczki, zwykłą i elektryczną i wybiera, z której chce korzystać danego dnia. Przy Julku sprawy się komplikują, ale tata rozumie wszystkie uczucia syna. Zabawą, zrozumieniem, akceptacją pomaga chłopcu i w końcu oboje myją sobie nawzajem zęby. Mieliście kiedyś problem z maluchem, który kategorycznie nie chce myć ząbków? Może to właśnie ta książka pokaże wam, jak można sobie z tym problemem poradzić?

Mycie zębów może przysparzać dzieciom dyskomfort. Nie chcemy awantury, płaczu, który wpłynie zarówno na nas, jak i na dziecko. Jak pisze sama autorka, odmowa nie świadczy o tym, że dziecko chce nam zrobiona złość, ale o konkretnych problemach, jak nadwrażliwość dotykowa w obrębie jamy ustnej czy ból, który wynika z długiego szczotkowania. Maluchy mogą również odczuwać niepokój emocjonalny. Bardzo pomocne dla rodziców są ostatnie strony, gdzie autorka szczegółowo omawia problem, który pojawia się podczas mycia zębów. To takie skondensowane i wyczerpujące temat źródło informacji, do którego warto wracać. Wspomniałam, że ta książka pomoże także dzieciom, które mogą wczuć się w sytuację Julka. Gdy zobaczą, że chłopiec w końcu szczotkuje zęby, mogą zrozumieć, że to nic strasznego, ale (co najważniejsze) potrzebna jest im w tym pomoc rodziców.

„Tosia i Julek myją zęby” to kolejna książeczka, którą warto zaprosić do domowej biblioteczki.


Autor: Magdalena Boćko-Mysiorska

Ilustrator: Dorota Prończyk

Tytuł: Tosia i Julek myją zęby.

Seria i nr tomu: (Nie) tacy sami

Wydawnictwo: Dwukropek

Wydanie: I

Data wydania: 2020-17-02

Kategoria: literatura dla dzieci

ISBN: 9788381413169

Liczba stron: 18

Ocena: 10/10


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

Close Menu