Nowe oblicza Myszki Miki.

Date
wrz, 18, 2021

Disnejowski Miki ma różne oblicza – nie tylko humorystyczne, znane z komiksów o Myszogrodzie. Od 2016 r. francuskie wydawnictwo Glénat realizuje własne artystyczne wizje przygód Myszki Miki, powierzając je zasłużonym i docenianym europejskim twórcom. Dzięki temu mamy okazję przeczytać niezwykle oryginalne i różnorodne opowieści na nowo interpretujące przebogate uniwersum stworzone przez Walta Disneya.

Komiks „Horrifikland. Przerażająca przygoda” nawiązuje do klasycznych filmów krótkometrażowych i komiksów, w których Miki, Goofy i Donald wspólnie prowadzili agencję detektywistyczną. Tym razem, w obliczu braku klientów, podejmują się prostego zadania odnalezienia zagubionego kota. Idąc jego tropem trafiają do opuszczonego parku rozrywyki Horrrifikland, w którym podejmą znacznie poważniejszą sprawę związaną z próbą przejęcia nieużywanego terenu. W tym ponurym miejscu stawią czoła złoczyńcom, spróbują udaremnić niecny spisek, a przy okazji przemierzą tajemnicze podziemia i staną do konfrontacji z przedziwnymi duchami.

Scenariusz albumu napisał słynny francuski twórca Lewis Trondheim, zdobywca licznych nagród europejskich i amerykańskich, w tym Grand Prix na Festiwalu Komiksu w Angoulême, autor lub współautor wielu serii i powieści graficznych, takich jak „Wyspa Burbonów”, „Ralph Azham”, „A.L.I.E.E.N.” czy „Donżon”. Rysunki „Horrifiklandu”, stylistycznie nawiazujace do dzieł Tima Burtona, są dziełem grafika Alexisa Nesme’a, znanego z autorskich cykli „Les enfants du Capitaine Grant” i „Grabouillon” oraz z ilustrowania książek dla dzieci, w tym bestsellerowej serii „Marysia”.

„Miki i kraina Pradawnych”, w kwestii kreacji świata oddająca hołd twórczości Hayao Miyazakiego, opowiada o fantastycznej, podniebnej krainie, gdzie latające wyspy są jedynymi miejscami nadającymi się do zamieszkania. Nękanym wichurami królestwem niepodzielnie rządzi Fantomen, któremu przeciwstawia się Gildia pod wodzą Czarnego Piotrusia. Mistrz powroźnictwa Miki mimowolnie wplątuje się w konflikt między uzurpatorami, ale wybiera własną drogę postępowania. Wraz z Minnie, łowczynią bezpańskich wysp oraz przyjacielem Goofiem, podejmą niebezpieczną misję odmienienia losów krainy i odnalezienia mitycznego kontynentu Pradawnych.

Autorami albumu są francuski scenarzysta Denis-Pierre Filippi i włoski rysownik Silvio Camboni, którzy od lat współpracują, tworząc znane na wielu rynkach europejskich serie fantastyczno-przygodowe: „Niezwykła podróż”, „Gargouilles”, „Néfésis”.

W ofercie wydawnictwa Glénat, na chwilę obecną, znajduje się trzynaście komiksów zrealizowanych przez wybitnych scenarzystów i artystów. Wśród nich są m.in. Lewis Trondheim, Regis Loisel, Cosey, Nicolas Keramidas czy Tebo. Każdy z twórców otrzymał pełną swobodę kreatywną w kwestii wyboru gatunku literackiego, prowadzonej fabuły jak i technik malarskich, dzięki czemu Miki i jego przyjaciele stali się częścią wielu fantastycznych światów i przygód jakich do tej pory jeszcze nie przeżyli. Autorzy sięgali do dzieciństwa Mikiego, przyglądali się pierwszemu spotkaniu z Minnie, serwowali tajemnice rodem z „Indiany Jonesa”, historie grozy, kryminalne i fantasy, a nawet uczynili Goofy’ego superbohaterem! Wszystkie te przepięknie zilustrowane opowieści, graficznie odnoszące się zarówno do rysunkowej klasyki Disneya jak i czerpiące z dorobku współczesnych artystów, eksplorują nie tylko tematykę odwiecznej walki dobra ze złem, ale często wpisane są również w szerszy kontekst społeczny, historyczny i kulturowy. Przy czym wciąż pozostają opowieściami pełnymi humoru oraz optymizmu przeznaczonymi zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Do tej pory w polskiej edycji kolekcji „Myszki Miki” ukazał się album „Kawa Zombo” Regisa Loisela (twórcy takich dzieł jak „Piotruś Pan”, „Skład główny” czy „W poszukiwaniu Ptaka Czasu”), rysowany w stylu pasków autorstwa Floyda Gotffredsona z lat 30. XX w, a opowiadający o Ameryce czasów Wielkiego Kryzysu, w której próbują odnaleźć się Miki i jego przyjaciel Horacy. Natomiast 24 listopada do sprzedaży trafi kolejny tom kolekcji, zatytułowany “Miki i zaginiony ocean”, w którym twórcy, Denis-Pierre Filippi oraz Silvio Camboni, zaprezentują przygodę Mikiego w steampunkowym świecie inspirowanym twórczością Juliusza Verne’a.

Myszka Miki – Horrifikland. Przerażająca przygoda
Scenariusz: Lewis Trondheim
Rysunki: Alexis Nesme
Przekład: Maria Mosiewicz
Oprawa: twarda
Objętość: 48 stron
Format: 216×285
Cena: 49,99
ISBN: 978-83-281-4963-2
Język oryginału: francuski
Seria: Myszka Miki
Kategoria: komiks europejski
Tematyka: kryminał/przygodowy

Miki i kraina Pradawnych
Scenariusz: Denis-Pierre Filippi
Rysunki: Silvio Camboni
Przekład: Maria Mosiewicz
Oprawa: twarda
Objętość: 64 strony
Format: 216×285
Cena: 49,99
ISBN: 978-83-281-4961-8
Język oryginału: francuski
Seria: Myszka Miki
Kategoria: komiks europejski
Tematyka: przygodowy

Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Pozytywka. Pióro łagodnego orła. Tom 5 – Gije, Carbone

Pozytywka. Pióro łagodnego orła. Tom 5 – Gije, Carbone

Martalis 3, 2022

Pozytywka. Pióro łagodnego orła. Tom 5 – Gije, Carbone Gdy choć raz doznamy uczucia straty, każda późniejsza rozłąka naznaczona jest…

Znajdź pluszaka – kooperacyjna gra dla najmłodszych.

Znajdź pluszaka – kooperacyjna gra dla najmłodszych.

Kasialip 1, 2021

Znajdź pluszaka – kooperacyjna gra dla najmłodszych. O grach planszowych mogę wypowiadać się w samych superlatywach – rozwijają koncentracją, spostrzegawczość,…

Bing w ogrodzie. Książeczka z otwieranymi okienkami – Emma Drage

Bing w ogrodzie. Książeczka z otwieranymi okienkami – Emma Drage

Szkrabajekgru 27, 2020

Bing w ogrodzie. Książeczka z otwieranymi okienkami – Emma Drage Bing i jego przyjaciele ponownie zapraszają nas do wzięcia udziału…

dummy-img

Guzikowa książka Sally Nicholls, Bethan Woollvin

Szkrabajekmar 25, 2020

“Guzikowa książka” Sally Nicholls to nowa propozycja od wydawnictwa Nasza Księgarnia przeznaczona dla najmłodszych. Razem z moją prawie dwuletnią córką…

Plamy. Olo i Awa. Logopedyczna zabawa – Monika Skikiewicz

Plamy. Olo i Awa. Logopedyczna zabawa – Monika Skikiewicz

Kasiapaź 12, 2022

Plamki, plamy, plameczki. Coś, co dzieci lubią, znają i bardzo często mają na ubraniach, częściach ciała czy we włosach. Znają…