Klasyczne baśnie. Mulan-Disney

Date
lut, 03, 2022

Klasyczne baśnie. Mulan-Disney

Wśród napływu coraz to nowych opowieści i jakże barwnych, przekonujących animacji wciąż jeszcze znajdzie się sporo miejsca dla klasyki. Powrót do tych dobrze znanych nam dorosłym historii może stać się niezwykłą przygodą, która nie tylko wiele nauczy nas, ale i nasze pociechy. W naszej biblioteczce dużo miejsca zajmują klasyczne baśnie, te, które czytano w dzieciństwie mi i mojemu rodzeństwu. Większość z nich wcale się nie zestarzała i nie straciła na aktualności. Mulan bawiła moje rodzeństwo, pora by młodsze pokolenie pokochało odważną dziewczynę, która pomimo własnych niedoskonałości odnalazła w życiu cel i … podążmy za nią, by przekonać się o jej losach.

 

Mulan

Dawne Chiny, świat zbudowany na zasadach, za których złamanie trzeba zapłacić wysoką cenę. Kobiety w tym czasie miały określone cele. Od najmłodszych lat uczone ogłady, posłuszeństwa i wdzięku, by jak najlepiej odnaleźć się przy boku męża. Gdy powiał wiatr niebezpieczeństwa, a Hunowie przedarli się od północy, cesarz nakazał mobilizacje i wciągnięcie w szeregi wojsk po jednym męskim potomku z każdej rodziny. Los ten nie ominął także rodziny Fa Zu, który zasłużył się już dla chwały cesarstwa, jednak musi stanąć do walki ponownie. Samotny ojciec ma tylko córkę, której z pewnością przydałoby się wsparcie duchów przodków. Mulan postanawia rozwiązać swoje problemy, ratując swego schorowanego ojca zaciągnięciem się do wojska. Tylko że kobiety nie mogą tego zrobić. To faktycznie duża przeszkoda, ale czy ostateczna?

Wśród bohaterów

Przygody Mulan niosą w sobie wiele piękna, ale i stereotypów, które ta młoda, odważna dziewczyna postanawia przełamać. Ratując ojca, pakuje się pod ostrze miecza. Młody czy stary, każdy czytelnik odnajdzie w niej przyjaciółkę i kompana do przygód. Każdy jej krok wywoła na małych twarzyczkach uśmiech. W swych potyczkach nie jest sama, nie poddaje się w obliczu niebezpieczeństwa. Nie tylko Mulan skradnie czytelnicze serca. Wszystkie postaci są niezwykle dopracowane i wywołują szereg emocji. Kocham smoka Muszu i babcie młodej wojowniczki, a to przecież nie wszyscy. Fabuła może zaskoczyć lub ponownie przenieść do znanego nam świata. W każdym z przypadków wyobraźnia naszego dziecka przeniesie się w niezwykle barwne rejony, które kuszą orientalnością i surowym pięknem tradycji, która nie zawsze nam się podoba.

Wśród ilustracji

Każda baśń powinna doczekać się komiksowej wersji. Te klasyczne, animowane skradały serca widzów obrazem. Nie inaczej jest w przypadku tego wydania papierowego. Kreska żywcem wyjęta z Mulan Disneya przykuwa wzrok i ukazuje piękno. Prostota i tajemnica skryta w zmianach natężenia barw. Od piękna wspomnień rodzinnego domu do niebezpieczeństwa nakreślonego ciemniejszą linią. Obrazy żyją i opowiadają historię, która dzieje się pomiędzy słowami.

Mulan to opowieść o odwadze, poszukiwaniu siebie i łamaniu stereotypów. Inspirująca, pełna zwrotów akcji i porywów serca historia, którą powinna poznać każda dziewczynka. Komiks to strzał w dziesiątkę, by pierwszy raz przybliżyć losy Mulan młodym czytelnikom. Tekst w przystępny i zwięzły sposób poprowadzi ich wprost w piękną otchłań, gdzie przewodnikiem będzie odważne, choć wciąż szukające swojej siły serce.

 


Scenariusz: Gregory Ehrbar, Bob Foster (adaptacja)

Rysunki: Mario Cortes

Seria: Klasyczne baśnie Disneya w komiksie

Tom: Mulan 

Wydawnictwo: Egmont

Gatunek: komiks

Data wydania: 2022-01-19

Ilość stron:64

ISBN: 9788328159648

Oprawa: miękka


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Ocieplenie klimatu – Kristina Scharmacher-Schreiber

Ocieplenie klimatu – Kristina Scharmacher-Schreiber

Bujaczekgru 20, 2020

Ocieplenie klimatu – Kristina Scharmacher-Schreiber Prawda jest taka, że zaniedbujemy Ziemię od wielu lat i to widać coraz bardziej. Aby…

Od mitów do nauki. Akademia mądrego dziecka

Od mitów do nauki. Akademia mądrego dziecka

Martamar 3, 2023

Natura, która otacza nas każdego dnia ma przed nami wciąż niezliczoną ilość tajemnic. Gdy niewiadomych jest sporo, od zawsze w…

dummy-img

Wydawnictwo Nasza Księgarnia dołącza do akcji #zostańwdomu

Bujaczekkwi 10, 2020

Wydawnictwo Nasza Księgarnia chce dołączyć do akcji #zostańwdomu i pomóc Polakom przetrwać trudny czas społecznej kwarantanny. Wierzy, że gry planszowe…

Zapowiedź: Antek z babcią na dnie morza

Zapowiedź: Antek z babcią na dnie morza

Szkrabajekgru 29, 2023

Część pierwsza przygód małego Antona i jego babci. W tej opowieści udają się aż na samo dna morza, aby znaleźć…

dummy-img

Basia. Wielka Księga Przedszkolaka – Zosia Stanecka, Marianna Oklejak

Kasiamaj 17, 2020

Tytuł: Basia. Wielka księga przedszkolaka Autor: Zofia Stanecka Ilustracje: Marianna Oklejak Seria: Basia. Wydawnictwo: EGMONT POLSKA Data wydania: 15.04.2020 Ocena:…