Opowiem Ci mamo, co robią dorośli – Katarzyna Lajborek

Date
sty, 17, 2021

Jak dzieci widzą nas, dorosłych? Jak postrzegają cały świat, chodzenie do pracy, domowe obowiązki? Odpowiedź na to pytani znajdziecie w książce „Opowiem Ci mamo, co robią dorośli” autorstwa Katarzyny Lajborek. Gdy tylko zajrzycie do tej książki, wejdziecie do domów kilu różnych rodzin i będziecie towarzyszyć im w codziennych czynnościach. Dzieci zdecydowały się zorganizować program, a gośćmi będą rodziny, o których już wspomniałam. Kasia i Piotrek chcą obserwować, co robią i jakie mają zwyczaje rodzice, sąsiedzi i znajomi.

W programie spotkamy i poznamy państwa Mazurków, Wiśniewskich, Kwiatkowskich, Mazurków, Nowaków i Lewandowskich. Zapraszamy!

Na pierwszej stronie dokładnie poznamy bohaterów, co pozwoli dzieciom nie zgubić się w tekście i postaciach. Następnie, wraz z prowadzącymi, wybierzemy się w odwiedziny do każdej rodziny-. Zerkniemy, jak bohaterowie jedzą śniadania i jakie zwyczaje im towarzyszą im w ciągu dnia. Dzieci opowiedzą o różnych ciekawostkach czy śmiesznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w ich domach. Mali bohaterowie opisują to, jak widzą swoich rodziców. Odwiedzimy miasto, centrum handlowe, park czy basen. Na każdej stronie znajdziemy różne historie z codziennego życia – przeróżne. Na każdej kartce panuje spory ruch – bohaterowie cały czas coś robią, jest dużo szczegółów, więc te maluchy, które uwielbiają przyglądać i wyszukiwać, będą się świetnie przy tej książce bawić. W kuchni panuje rozgardiasz, na stole leży ogrom przedmiotów, jednak z tego chaosu wyłania się spójny i miły obraz rodziny, która ma swoje przyzwyczajenia i rytuału tak jak w prawdziwym życiu.

Wielkim atutem są różne zadania. Na każdej stronie znajduje się jedno wyzwanie – wyszukiwania, labirynt czy liczenie elementów – które rozwija spostrzegawczość. Największym atutem „Opowiem Ci mamo, co robią dorośli” jest nauka opowiadania, a u mniejszych dzieci – nowych słów. Na każdej stronie jest wypowiedz dzieci, które „występują” w programie, ale żeby dokładnie opisać to, co znajduje się na ilustracji i jakie czynności wykonują bohaterowie, trzeba mówić. Książkę przegląda i czyta się bardzo ciekawie; pozwala ona spojrzeć na dorosłych oczami dziecka. Twarde, tekturowe strony są odporne na zniszczenia, a kreska ilustratora niezwykle przypadła mi do gustu.


Autor: Katarzyna Lajborek

Ilustrator: Przemysław Liput

Tytuł: Opowiem Ci mamo, co robią dorośli

Seria i nr tomu: Opowiem Ci mamo

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Wydanie: I

Data wydania: 2020-10-14

Kategoria: literatura dla dzieci

ISBN: 9788310136190

Liczba stron: 28

Ocena: 7/10


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Zgadnij kto to? Śledztwo w Nowym Jorku – Gauthier  Wendling

Zgadnij kto to? Śledztwo w Nowym Jorku – Gauthier  Wendling

Szkrabajeklip 30, 2021

“Nagle w pobliżu odzywa się przeraźliwy dźwięk syreny… to alarm ze sklepu jubilerskiego… w oknie wywiercono okrągły otwór.” Wydawnictwo HarperCollins…

Dlaczego szkoła Cię wkurza i jak ją przetrwać – Mikołaj Marcela

Dlaczego szkoła Cię wkurza i jak ją przetrwać – Mikołaj Marcela

Szkrabajeklut 21, 2022

Czasem można się zdziwić, ile wiedzy pamięta się z podstawówki. I nie są to informacje, które wykuło się na blachę,…

Zwierzakowo. Królicze kłopoty – Lucy Daniels

Zwierzakowo. Królicze kłopoty – Lucy Daniels

Szkrabajekcze 15, 2021

Zwierzakowo. Królicze kłopoty – Lucy Daniels Seria Zwierzakowo, znana w oryginale pod nazwą Animal Ark, od wielu lat bawi pokolenie…

Zapowiedź: Serce olbrzyma

Zapowiedź: Serce olbrzyma

Szkrabajekmaj 3, 2024

Na wzgórzu tkwi dziwaczny kształt, podobno olbrzym leży tu i smacznie śpi pod kocem z traw, na legowisku z miękkich…

Dziwo

Dziwo

Szkrabajekcze 26, 2023

Z literaturą dziecięcą jestem za pan brat. Jednak swoją sympatię kierowałam jak dotąd do książek napisanych dla grupy wiekowej 10+.…