Frigiel i Fluffy. Blok pierworodny- Frigiel i Jean-Christophe Derrien

Date
lip, 23, 2021

Frigiel i Fluffy. Blok pierworodny- Frigiel i Jean-Christophe Derrien

Frigiel wraz z przyjaciółmi wybierają się, by ochraniać kopalnię, którą kupił Davidi. Misja ma być prosta i trwać zaledwie kilka dni. Czy jednak w świecie, którego podstawą jest Minecraft cokolwiek może być proste i łatwe?

Abel jest w swoim żywiole. Góra bloczków i on, mistrz budowania. A jeśli dodamy, że jego wyobraźnię podsyca legenda o bloku pierworodnym, to nie sposób się nie domyślić, że chłopak będzie chciał go odnaleźć i okryć się chwałą na wieki. I przyznać trzeba, że nawet w tym tomie myślenie mu wychodzi bardziej niż zwykle. Jednak spokojnie, ci, co kochają Abla za jego prostolinijność i gapowatość również się nie zawiodą.

Za to Alice ma kłopot, bo do niby opuszczonej kopalni chcą się włamać jej znajomi z gildii złodziei. Gorzej, bo są tak zdeterminowani, że stanowią kłopot dla wszystkich bohaterów. Aż sprawa wymyka się spod kontroli. Wyobrażacie sobie Alice, która nie daje rady? No właśnie.

W tej odsłonie przygód czwórki przyjaciół wszystko idzie nie tak. Cały tom jest wielkim zaskoczeniem, bo cechy, do których przywykliśmy i rzeczy, które braliśmy za pewnik, nagle przestają takimi być. I niby to zwykły komiks, niby nic nowego, a potrafi zaskoczyć czytelnika. Po raz kolejny okazało się, że nie można sądzić po pozorach i poprzednich tomach, bo autor potrafi zaskoczyć.

Zakończenie. Hm, co by tu napisać, by za dużo nie zdradzić. Długo siedziałam i zastanawiałam się, co się właściwie stało, wywołało to też burzliwą dyskusję z moimi dziećmi, które ten tom uważają za najbardziej dziwny i zaskakujący, ale przez to najciekawszy. Jeśli więc brakuje wam rozmów o literaturze, to proszę bardzo, macie receptę. I może nie jest to literatura wysokich lotów, choć jak ktoś bardzo chce, to zawsze wyciągnie jakąś wartość edukacyjną, choćby o sile przyjaźni i wierze w swoje możliwości, ale dzieciaki ciekawi, a o to chodzi w książkach i ogólnie czytaniu. Mają otwierać na nowe możliwości. A u nas komiksy ze świata Minecraft właśnie to czynią, sprawiając, że czytanie to wielka przygoda. Jak to mówi mój syn „Bo niektóre książki są po prostu magiczne.”

„Blok pierworodny” to trzecia część przygód Frigiela, Fluffy’iego, Alice i Abla. Można czytać je osobno, choć wspominane są poprzednie części. Nie przeszkadza to w kontinuum historii, ale na pewno większa frajda będzie z czytania po kolei.

Jak zawsze polecam fanom Minecrafta, pamiętajcie, że historię stworzył prawdziwy gracz, więc nie znajdziecie tu dziwnych sytuacji, które w grze nie mogą mieć miejsca. Tym, którzy nie znają gry, również plecam, to po prostu fajna przygoda, mimo że kwadratowa.

Katarzyna Boroń

 


Autor: Frigiel i Jean-Christophe Derrien

Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński

Ilustrator: Minte

Tytuł: Blok pierworodny

Tytuł oryginalny: Frigiel et Fluffy T03 : Le Bloc originel

Seria i nr tomu: Frigiel i Fluffy tom III

Wydawnictwo: Jaguar

Wydanie: I

Data wydania: 2020-02-24

Kategoria: komiks, dla dzieci, na podstawie gry

ISBN: 9788376869445

Liczba stron: 48


 

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Laszlo boi się ciemności – Lemony Snicket

Laszlo boi się ciemności – Lemony Snicket

Kasialut 6, 2023

Ciemność może przerażać. Okrywa sobą wszystkie znane kąty i meble sprawiając, że nic nie jest takie jak za dnia. Rozganiamy…

Opowiem Ci mamo, co robią dorośli – Katarzyna Lajborek

Opowiem Ci mamo, co robią dorośli – Katarzyna Lajborek

Kasiasty 17, 2021

Jak dzieci widzą nas, dorosłych? Jak postrzegają cały świat, chodzenie do pracy, domowe obowiązki? Odpowiedź na to pytani znajdziecie w…

Tajemnice głębin oceanu – Julia Adams, Lisa Regan

Tajemnice głębin oceanu – Julia Adams, Lisa Regan

Bujaczeksty 13, 2023

Tajemnice głębin oceanu – Julia Adams, Lisa Regan Tajemnice nas przyciągają, chcemy do nich dotrzeć i odkryć wszystkie ich sekrety.…

Zapowiedź: Skąd się bierze spaghetti pies i inne naukowe tajemnice wszechświata!

Zapowiedź: Skąd się bierze spaghetti pies i inne naukowe tajemnice wszechświata!

Szkrabajekcze 17, 2024

Czy zastanawialiście się kiedyś… Jak spowolnić czas? Z czego składają się pierdy? Co to jest zero absolutne? Dlaczego czarne dziury…

Rodzinka Willoughby – wersja fimowa.

Rodzinka Willoughby – wersja fimowa.

Martasie 7, 2020

Poznawanie historii to niezwykła przygoda, która mogłaby trwać jak najdłużej, szczególnie gdy bohaterów pokochasz miłością niepowtarzalną i wieczną. W takich…