Ta książka jest psem – Lorenzo Clerici, Ta książka jest kotem – Silvia Borando

Date
mar, 12, 2020

Ta książka jest psem i Ta książka jest kotem to nowości dla najmłodszych od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Co jest takiego wyjątkowego w tych książeczkach, że mnie aż tak zachwyciły? Po pierwsze – dziecko aktywnie uczestniczy w lekturze, a żeby odwrócić stronę, musi wykonać jakieś zdanie: pogłaskanie psa, kotka, wypowiedzenie jego imienia, podrapanie, uczesanie. Jednak zacznijmy od początku.

 

Ta książka jest psem opowiada o… psie. A dokładniej cała ta opowiastka jest sympatycznym zwierzakiem. Dziecko musi obudzić pieska, podrapać go, poczochrać, rzucić mu piłkę, wydać komendę (a więc jest i wypowiadanie i poznawanie nowych słów). Na pierwszych stronach znajdują się rzeczy takie jak: gumowy kurczak, miska dla psa, kość, skarpeta. Po zakończonej lekturze widzimy, że nasz bohater trochę te przedmioty zdewastował i wraz z dzieckiem możemy opowiadać, cóż takiego nasz pupil zrobił. Jedyne, co mi się nie spodobało, to dorodna kupa bohatera, ale przecież nic co ludzie (albo psie) nie jest nam obce. Ten element można wykorzystać do rozmowy o tym, że pies to nie tylko przyjemności, ale obowiązki i na spacerze należy po nim sprzątać. Mój syn z każdym razem, gdy oglądamy ostatnią stronę, ostentacyjnie zatyka sobie nos i głośno krzyczy fuuuuj!

Ta książka jest kotem, analogicznie rzecz biorąc, opowiada o kocie i tak jak w przypadku psa, dzieci, aby przewrócić stronę i dowiedzieć się co dalej, muszą zwierzaka obudzić, pogłaskać, wytrzeć czy podrapać. Tutaj znowu najmłodsi mogą wspólnie z rodzicem poznawać tę historię. W Kociaku na pierwszych stronach narysowane są przedmioty, które mogą zwierzakowi się przydać – mleko, nakręcana mysz, grzebień, gumowa zabawka czy miska z wodą, a na ostatniej są one już przez bohatera „przetestowane”. Ta książka jest kotem to niesamowita przygoda czytelnicza – dziecko opiekuje się zwierzakiem, nadaje mu imię i aktywnie uczestniczy w czytaniu.

Co najbardziej spodobało mi się w tych dwóch książeczkach dla dzieci?

 

Po pierwsze – aktywne czytanie. Uwielbiam jak mój syn włącza się do lektury, pokazuje, pyta, tłumaczy. Ta książka jest psem i Ta książka jest kotem to idealny wybór jeżeli chcecie, aby wasza pociecha pokochała czytanie.

 

Po drugie – wydanie. Grube, twarde strony, są odporne na zniszczenie. Wnętrze, jeżeli się czymś zabrudzi, a przy dzieciach to bardzo możliwe, można szybciutko wytrzeć mokrą ściereczką (nie mówcie mi, że nie zwracacie na to uwagi J).  Książka wydana jest niesamowicie estetycznie. Kot jest centralnym punktem, tekstu na stronie jest nie wiele, dziecko skupia się na bohaterze, a nie na innych obrazkach.

 

Po trzecie – te książeczki mogą służyć do nauki czytania dla starszych dzieci. Tekst jest duży, łatwy i nie sprawi uczniom większej trudności.

 

Jeżeli łakniecie ciekawych nowości dla swoich dzieci, to te dwie książeczki, będą idealnym wyborem i zapewnią długie godziny atrakcji i zabawy!

Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Smopsy – Justyna Bednarek

Smopsy – Justyna Bednarek

Kasiakwi 22, 2022

Smoki są wspaniałe! Są wdzięczne, majestatyczne, sieją grozę, ale mogą być kochane, miłe. Właśnie takie są te, które spotkacie w…

Gwiezdny zegar – Francesca Gibbons

Gwiezdny zegar – Francesca Gibbons

Szkrabajekgru 17, 2020

Imogen nie znosi nowego chłopaka mamy. I w zasadzie nie znosi też swojej młodszej siostry, Marie, a na pewno już…

Krowa Matylda i śnieg – Alexander Steffensmeie

Krowa Matylda i śnieg – Alexander Steffensmeie

Szkrabajekgru 27, 2021

Krowa Matylda i śnieg – Alexander Steffensmeie Krowę Matyldę poznałyśmy wraz z córką za sprawą kartonowych książeczek z jej przygodami.…

Akademia Eko Wiedzy – Katarzyna Bardos, Adam Bardos

Akademia Eko Wiedzy – Katarzyna Bardos, Adam Bardos

Kasiasie 31, 2020

Jak najlepiej uczą się dzieci? Przez zabawę. Dzisiaj opowiem Wam o świetnych książeczkach, gdzie wraz z bohaterami, Idą i Filipem,…

PATRONAT: “Dziadek do orzechów”

PATRONAT: “Dziadek do orzechów”

Kasiapaź 10, 2021

Jest Wigilia. Siedmioletnia Klara i jej braciszek Fred czekają na świąteczne prezenty. Jak zawsze najwspanialszy dostaną od sędziego Droselmajera, zegarmistrza…