Ta książka jest psem – Lorenzo Clerici, Ta książka jest kotem – Silvia Borando

Date
mar, 12, 2020

Ta książka jest psem i Ta książka jest kotem to nowości dla najmłodszych od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Co jest takiego wyjątkowego w tych książeczkach, że mnie aż tak zachwyciły? Po pierwsze – dziecko aktywnie uczestniczy w lekturze, a żeby odwrócić stronę, musi wykonać jakieś zdanie: pogłaskanie psa, kotka, wypowiedzenie jego imienia, podrapanie, uczesanie. Jednak zacznijmy od początku.

 

Ta książka jest psem opowiada o… psie. A dokładniej cała ta opowiastka jest sympatycznym zwierzakiem. Dziecko musi obudzić pieska, podrapać go, poczochrać, rzucić mu piłkę, wydać komendę (a więc jest i wypowiadanie i poznawanie nowych słów). Na pierwszych stronach znajdują się rzeczy takie jak: gumowy kurczak, miska dla psa, kość, skarpeta. Po zakończonej lekturze widzimy, że nasz bohater trochę te przedmioty zdewastował i wraz z dzieckiem możemy opowiadać, cóż takiego nasz pupil zrobił. Jedyne, co mi się nie spodobało, to dorodna kupa bohatera, ale przecież nic co ludzie (albo psie) nie jest nam obce. Ten element można wykorzystać do rozmowy o tym, że pies to nie tylko przyjemności, ale obowiązki i na spacerze należy po nim sprzątać. Mój syn z każdym razem, gdy oglądamy ostatnią stronę, ostentacyjnie zatyka sobie nos i głośno krzyczy fuuuuj!

Ta książka jest kotem, analogicznie rzecz biorąc, opowiada o kocie i tak jak w przypadku psa, dzieci, aby przewrócić stronę i dowiedzieć się co dalej, muszą zwierzaka obudzić, pogłaskać, wytrzeć czy podrapać. Tutaj znowu najmłodsi mogą wspólnie z rodzicem poznawać tę historię. W Kociaku na pierwszych stronach narysowane są przedmioty, które mogą zwierzakowi się przydać – mleko, nakręcana mysz, grzebień, gumowa zabawka czy miska z wodą, a na ostatniej są one już przez bohatera „przetestowane”. Ta książka jest kotem to niesamowita przygoda czytelnicza – dziecko opiekuje się zwierzakiem, nadaje mu imię i aktywnie uczestniczy w czytaniu.

Co najbardziej spodobało mi się w tych dwóch książeczkach dla dzieci?

 

Po pierwsze – aktywne czytanie. Uwielbiam jak mój syn włącza się do lektury, pokazuje, pyta, tłumaczy. Ta książka jest psem i Ta książka jest kotem to idealny wybór jeżeli chcecie, aby wasza pociecha pokochała czytanie.

 

Po drugie – wydanie. Grube, twarde strony, są odporne na zniszczenie. Wnętrze, jeżeli się czymś zabrudzi, a przy dzieciach to bardzo możliwe, można szybciutko wytrzeć mokrą ściereczką (nie mówcie mi, że nie zwracacie na to uwagi J).  Książka wydana jest niesamowicie estetycznie. Kot jest centralnym punktem, tekstu na stronie jest nie wiele, dziecko skupia się na bohaterze, a nie na innych obrazkach.

 

Po trzecie – te książeczki mogą służyć do nauki czytania dla starszych dzieci. Tekst jest duży, łatwy i nie sprawi uczniom większej trudności.

 

Jeżeli łakniecie ciekawych nowości dla swoich dzieci, to te dwie książeczki, będą idealnym wyborem i zapewnią długie godziny atrakcji i zabawy!

Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Zimne wody Wenisany – Linior Goralik

Zimne wody Wenisany – Linior Goralik

Kasiawrz 29, 2021

Zimne wody Wenisany – Linior Goralik „Zimne wody Wenisany” to książka, która zaczyna się dosyć dziwnie. Kilka pierwszych stron wprawiło…

Chłopiec, kret, lis i koń. Historia animowana – Charlie Mackesy

Chłopiec, kret, lis i koń. Historia animowana – Charlie Mackesy

Martasty 18, 2023

Smutek, samotność i zagubienie drążą w dziury w duszy i umyśle. Pozbawiają nas pewności siebie i marzeń do spełnienia. Z…

dummy-img

Halo! Historia komunikowania się Liliana Fabisińska

Bujaczekcze 24, 2020

Obecnie nawet nie myślimy o tym, że nie moglibyśmy w każdej chwili zadzwonić do kogoś czy napisać na messengerze lub…

Magazyn Hello Kitty

Magazyn Hello Kitty

Szkrabajekmar 4, 2021

Magazyn Hello Kitty Właśnie ukazała się nowa edycja czasopisma dla dzieci „Hello Kitty”. Kocia bohaterka od lat cieszy się sporą…

Zaczarowane przygody Tosi i Franka – Błażej Przygodzki

Zaczarowane przygody Tosi i Franka – Błażej Przygodzki

Szkrabajeklis 3, 2021

Zaczarowane przygody Tosi i Franka – Błażej Przygodzki Odkąd zostałam mamą, to ogromną przyjemność sprawia mi czytanie książek dla dzieci.…