Wikingowie

Wielkie ludy historii: Wikingowie – Christian Hill

Date
lip, 21, 2021

Wielkie ludy historii: Wikingowie – Christian Hill

Dzieci bardzo często chcą być jak rodzice. To oni inspirują swoje pociechy i w jakimś stopniu nimi kierują. I nic tylko się z tego cieszyć, ale ważne jest, by pamiętać, że dzieci to nie my. Mogą iść własną drogą i nawet postępując, jak my mają możliwość robić to po swojemu. Mieć własne zdanie i poglądy.

Zarys fabuły

Ingvar jest wikingiem. I to nie takim zwykłym, tylko synem wodza. Ten, chociaż rządzi swoją wioską, nie boi się ciężkiej pracy, i tego samego uczy swego syna. Dochodzi też do wniosku, że Ingvar jest już na tyle dojrzały, że może wziąć udział w łupieskiej wyprawie. W trakcie jej trwania młody chłopak zdobywa piękną dziewczynę. Nie chce jednak, by ta była traktowana jak inni pojmani i się go bała. Tylko czy zdoła zdobyć jej zaufanie i ochronić, gdy nadejdzie zagrożenie?

Wielkie ludy historii to cykl składający się z czterech tytułów. Egipcjanie, Wikingowie, Rzymianie i Grecy. Mówi on o historii tych ludów. Dziś chciałam skupić się na tym drugim tytule. Czego dowiedziałam się o wikingach?

Moje wrażenia

Tym razem Christian Hill stworzył historię młodego wikinga, który powoli wkracza w dorosłość. Wie, że to zaszczyt towarzyszyć ojcu w jego wyprawach i nawet się z nich cieszy. Jednak gdy porywa młodą dziewczynę i widzi jej strach, to coś się w nim zmienia. I to do tego stopnia, że jest gotowy przeciwstawić się woli ojca i z nim walczyć. Historia wciąga od początku i angażuje czytelnika, niezależnie od wieku. Czuć tutaj nutkę przygody oraz niepewności. Wikingowie mają też w sobie morał i muszę przyznać, że takie zakończenie chwyciło mnie oraz Potworki za serducha.

Słów kilka o szacie graficznej

Książkę Wikingowie zilustrował inny ilustrator – Matteo Piana – ale utrzymał okładkę w stylu Egipcjan. Dzięki temu tomy, chociaż różnią się kolorami, to idealnie do siebie pasują. Ilustracje są pełne kolorów i ruchu. Klimatem oddają czasy wikingów i uzupełniają się z treścią. Na ilustracjach widać, jak się wtedy ubierano, żyto i zachowywano. Dzięki temu łatwo wszystko sobie wyobrazić.

Na zakończenie

W tej serii jest jeszcze coś, co należy do ważnych części każdej z książek. Chodzi mi oczywiście o ciekawostki historyczne ukryte w treści. Podczas czytania napotykaliśmy podkreślone słowa, a na końcu każdego rozdziału znajduje się kilka słów o danej ciekawostce na temat wikingów. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, między innymi, kim jest jarl, co to walhalla, jak przebiega edukacja i na czym polega Ting. Fajnym ułatwieniem jest umieszczenie legendy, która składa się z opisów znaczków, które mówią, że poczytamy o sztuce, gospodarstwie, wojsku, kulturze oraz społeczeństwie Wikingów.

Wikingowie to naprawdę bardzo fajna publikacja. Młodzi czytelnicy w wieku 6+ interesujący się dawnymi cywilizacjami bez wątpienia nie będą zawiedzeni. Autor zapewnił fajną historię i za jej pomocą dostarczył całą masę ciekawostek. My z Potworkami polecamy.


Autor: Christian Hill
Ilustrator: Matteo Piana
Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda
Tytuł: Wielkie ludy historii: Wikingowie`
Tytuł oryginału: Grandi popoli del passato: I Vichinghi
Wydawnictwo: RM

Wydanie: I
Data wydania: 2018-05-02
Kategoria: popularnonaukowa dziecięca
ISBN: 9788377738412
Liczba stron: 112 

Bujaczek

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Legenda zabójcy smoków

Legenda zabójcy smoków

Szkrabajeklip 5, 2023

Smoki, jednorożce, elfy, wróżki to zawsze dobry temat na porywającą historię. A kiedy zabiera się za nią Brandon Mull, wiadomo,…

Co budują zwierzęta? – Emilia Dziubak

Co budują zwierzęta? – Emilia Dziubak

Szkrabajeksty 18, 2021

Co budują zwierzęta? – Emilia Dziubak Każdy rodzić, chyba, w swoim życiu staje w sytuacji, i to niejednej, w której…

Tajemne bractwo pana Benedykta – Stewart Trenton Lee

Tajemne bractwo pana Benedykta – Stewart Trenton Lee

Szkrabajekwrz 13, 2021

Tajemne bractwo pana Benedykta – Stewart Trenton Lee „Tajemne bractwo pana Benedykta” to lektura, która skusiła mnie już wtedy, gdy…

Meluzyna Noctis i Mroczna Głębia Philip Reeve

Meluzyna Noctis i Mroczna Głębia Philip Reeve

Szkrabajeklis 25, 2022

Meluzyna Noctis i Mroczna Głębia Philip Reeve Wydawnictwo Literackie obfituje ostatnio w pozycje stworzone dla dzieci/młodej młodzieży. Pięknie wydane, niekiedy…

Zapowiedź: Strażniczka perły

Zapowiedź: Strażniczka perły

Szkrabajekgru 22, 2023

Tylko ona może ocalić swoich bliskich. Tylko ona może odkryć, jak zatrzymać zło. Kutik musi jedynie wyruszyć na kraniec świata……