Kraina smoków

Kraina smoków – Cornelia Funke

Date
cze, 19, 2021

Kraina smoków – Cornelia Funke

Każdy z nas pragnie mieć swoje miejsce na ziemi, gdzie będzie czuł się bezpiecznie. Lubimy mieć pewność, że nikt nam tego nie odbierze, że zawsze możemy wrócić do domu i się w nim schronić. Niekiedy jednak ktoś nas z tego ograbia, z chęci zemsty, czy też posiadania wszystkiego na własność… ludzie robią to ludziom, ale i niestety też zwierzętom. Nawet tym magicznym.

Zarys fabuły

Istnieje na świecie dolina, w której schroniły się ostatnie smoki na ziemi. Są pewni, że ludzie zostawią im ten skrawek miejsca. Niestety jest jednak inaczej i smoki muszą szukać dla siebie nowego domu. Jest to już bardzo trudne, jednak słyszeli, że istnieje gdzieś Skraj Nieba – tam mogłyby już zawsze żyć szczęśliwie i spokojnie. Niestety wielu z nich uważa to za bajkę i są zrezygnowani, nie rozumieją też Lunga, który postanawia poszukać tego azylu. Na wyprawę udaje się wraz z kobaldką Siarczynką, a po drodze spotyka ich mnóstwo przygód. Czy odnajdą poszukiwany Skraj Nieba?

Cornelia Funke oczarowała mnie swoją trylogią Atramentowy świat i od tego czasu czytam wszystko, co autorka napisze. Nigdy jeszcze się nie zawiodłam i tym razem nie było inaczej.

Moje wrażenia

Dawno nie czytałam dobrej młodzieżowej fantastyki i sięgając po książkę Kraina smoków, oczekiwałam wciągającej powieści przygodowej z dobrze wykreowanymi postaciami. I Cornelia Funke mi to dała. Od pierwszych stron wciągnęłam się w wir wydarzeń, z zaciekawieniem obserwowałam rozwój wątków oraz to jak świat fantastyczny łączy się z naszym. Akcja toczy się szybko, ale łatwo było mi się we wszystkim odnaleźć. Autorka bez wątpienia ma wyobraźnię i potrafi przelać swoje pomysły na papier, książka jest zabawna, wciągająca i skrywa w sobie pewne wartości. Jestem pewna, że ta powieść pochłonie nie tylko nastolatka, ale i dorosłego fana smoków.

Słów kilka o postaciach

Mamy tutaj dobrych i złych bohaterów, ale najbardziej spodobało mi się w ich kreacjach, że nie da się jednoznacznie określić, kto jest kim. Autorka stawia również nacisk na to, że nie wszyscy ludzie są źli, że większość z nas, czy też innych gatunków jest dobra. Czasami po prostu robimy źle, bo się boimy, albo ktoś nami kieruje, ale gdy poznajemy, czym jest przyjaźń i posiadanie bliskich, potrafimy postąpić właściwie, wykazując się odwagą. Ważne jest też w tej powieści to, że nie ważne skąd pochodzimy i jak wyglądamy, możemy mieć właśnie rodzinę, która składa się z przeróżnych osób, czy zwierząt.

Na zakończenie

Kraina smoków, pomimo że skierowana do czytelników wieku 9-12 lat, wciągnęła mnie niesamowicie. Lubię ten lekki styl pisania autorki, jej pomysłowość i miłość do fantastycznych historii. I tym razem stworzyła powieść, która nie tylko dostarcza rozrywki i dobrej zabawy, ale również pokazuje, co jest ważne i że czasem warto zajrzeć głębiej, a także dać druga szanse. Ogromnie zaintrygowały mnie przygody smoka i jego kompanów. Zżyłam się z nimi i pragnęłam, by dotarli do poszukiwanego miejsca.

Polecam z całego serca. Kraina smoków to idealna pozycja dla każdego fana smoków oraz pełnych wrażeń przygód. Nie brak w książce pobudzających wyobraźnię opisów, masy emocji mnóstwa baśniowych postaci. Czy trzeba czegoś więcej? Już nie mogę się doczekać czytania drugiego tomu!


Autor: Cornelia Funke
Ilustrator: Cornelia Funke
Tłumaczenie: Miłosz Urban, Anna Urban
Tytuł: Kraina smoków
Tytuł oryginału: Drachenreiter
Wydawnictwo: Poradnia K
Wydanie: I
Data wydania: 2020-11-25
Kategoria: lit. dziecięca (9-12)
ISBN: 9788366555044
Liczba stron: 400


Bujaczek

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

“Wierszyki łamiąca języki” mają już 25 lat!

“Wierszyki łamiąca języki” mają już 25 lat!

Kasiasty 11, 2021

“Wierszyki łamiąca języki” mają już 25 lat! Książka autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej ma już 25 lat! W tym roku obchodzić będziemy…

Bing w ogrodzie. Książeczka z otwieranymi okienkami – Emma Drage

Bing w ogrodzie. Książeczka z otwieranymi okienkami – Emma Drage

Szkrabajekgru 27, 2020

Bing w ogrodzie. Książeczka z otwieranymi okienkami – Emma Drage Bing i jego przyjaciele ponownie zapraszają nas do wzięcia udziału…

Zaczytaj się w sierpniu! Propozycje książek dla najmłodszych.

Zaczytaj się w sierpniu! Propozycje książek dla najmłodszych.

Szkrabajeksie 12, 2020

Lato to idealna pora na odpoczynek i… urocze lektury! A nie ma lepszej frajdy dla dzieci niż wesołe opowiastki, które…

Orbitki powracają!

Orbitki powracają!

Kasiawrz 13, 2023

Oliwka wraz z Maksem wybierają się na wesele. Przez przypadek podsłuchali rozmowę mamy o tym, że przyszły wybranek cioci ma…

Czarny Maciek i wenecki starodruk – Dariusz Rekosz

Czarny Maciek i wenecki starodruk – Dariusz Rekosz

Szkrabajekmar 6, 2021

Czarny Maciek i wenecki starodruk – Dariusz Rekosz Czarny Maciek powraca w wydaniu kolekcjonerskim. Jeżeli więc gdzieś kiedyś się z…