Kraina smoków

Kraina smoków – Cornelia Funke

Date
cze, 19, 2021

Kraina smoków – Cornelia Funke

Każdy z nas pragnie mieć swoje miejsce na ziemi, gdzie będzie czuł się bezpiecznie. Lubimy mieć pewność, że nikt nam tego nie odbierze, że zawsze możemy wrócić do domu i się w nim schronić. Niekiedy jednak ktoś nas z tego ograbia, z chęci zemsty, czy też posiadania wszystkiego na własność… ludzie robią to ludziom, ale i niestety też zwierzętom. Nawet tym magicznym.

Zarys fabuły

Istnieje na świecie dolina, w której schroniły się ostatnie smoki na ziemi. Są pewni, że ludzie zostawią im ten skrawek miejsca. Niestety jest jednak inaczej i smoki muszą szukać dla siebie nowego domu. Jest to już bardzo trudne, jednak słyszeli, że istnieje gdzieś Skraj Nieba – tam mogłyby już zawsze żyć szczęśliwie i spokojnie. Niestety wielu z nich uważa to za bajkę i są zrezygnowani, nie rozumieją też Lunga, który postanawia poszukać tego azylu. Na wyprawę udaje się wraz z kobaldką Siarczynką, a po drodze spotyka ich mnóstwo przygód. Czy odnajdą poszukiwany Skraj Nieba?

Cornelia Funke oczarowała mnie swoją trylogią Atramentowy świat i od tego czasu czytam wszystko, co autorka napisze. Nigdy jeszcze się nie zawiodłam i tym razem nie było inaczej.

Moje wrażenia

Dawno nie czytałam dobrej młodzieżowej fantastyki i sięgając po książkę Kraina smoków, oczekiwałam wciągającej powieści przygodowej z dobrze wykreowanymi postaciami. I Cornelia Funke mi to dała. Od pierwszych stron wciągnęłam się w wir wydarzeń, z zaciekawieniem obserwowałam rozwój wątków oraz to jak świat fantastyczny łączy się z naszym. Akcja toczy się szybko, ale łatwo było mi się we wszystkim odnaleźć. Autorka bez wątpienia ma wyobraźnię i potrafi przelać swoje pomysły na papier, książka jest zabawna, wciągająca i skrywa w sobie pewne wartości. Jestem pewna, że ta powieść pochłonie nie tylko nastolatka, ale i dorosłego fana smoków.

Słów kilka o postaciach

Mamy tutaj dobrych i złych bohaterów, ale najbardziej spodobało mi się w ich kreacjach, że nie da się jednoznacznie określić, kto jest kim. Autorka stawia również nacisk na to, że nie wszyscy ludzie są źli, że większość z nas, czy też innych gatunków jest dobra. Czasami po prostu robimy źle, bo się boimy, albo ktoś nami kieruje, ale gdy poznajemy, czym jest przyjaźń i posiadanie bliskich, potrafimy postąpić właściwie, wykazując się odwagą. Ważne jest też w tej powieści to, że nie ważne skąd pochodzimy i jak wyglądamy, możemy mieć właśnie rodzinę, która składa się z przeróżnych osób, czy zwierząt.

Na zakończenie

Kraina smoków, pomimo że skierowana do czytelników wieku 9-12 lat, wciągnęła mnie niesamowicie. Lubię ten lekki styl pisania autorki, jej pomysłowość i miłość do fantastycznych historii. I tym razem stworzyła powieść, która nie tylko dostarcza rozrywki i dobrej zabawy, ale również pokazuje, co jest ważne i że czasem warto zajrzeć głębiej, a także dać druga szanse. Ogromnie zaintrygowały mnie przygody smoka i jego kompanów. Zżyłam się z nimi i pragnęłam, by dotarli do poszukiwanego miejsca.

Polecam z całego serca. Kraina smoków to idealna pozycja dla każdego fana smoków oraz pełnych wrażeń przygód. Nie brak w książce pobudzających wyobraźnię opisów, masy emocji mnóstwa baśniowych postaci. Czy trzeba czegoś więcej? Już nie mogę się doczekać czytania drugiego tomu!


Autor: Cornelia Funke
Ilustrator: Cornelia Funke
Tłumaczenie: Miłosz Urban, Anna Urban
Tytuł: Kraina smoków
Tytuł oryginału: Drachenreiter
Wydawnictwo: Poradnia K
Wydanie: I
Data wydania: 2020-11-25
Kategoria: lit. dziecięca (9-12)
ISBN: 9788366555044
Liczba stron: 400


Bujaczek

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

dummy-img

Tatusiowie w literaturze

Szkrabajekcze 22, 2020

Niedawno świętowaliśmy Dzień Matki, teraz nadszedł Dzień Ojca. Tatusiowie są wszak ważni równie mocno, jak Mamusie, prawda? I też zasługują…

Krowa Matylda i zima – Alexander Steffensmeier

Krowa Matylda i zima – Alexander Steffensmeier

Kasiagru 17, 2020

Krowa Matylda i zima – Alexander Steffensmeier Krowa Matylda to bohaterka, która uwielbia wpadać w kłopoty. Im bardziej pogmatwane, tym…

Charlie zmienia się w T-rexa – Sam Copeland

Charlie zmienia się w T-rexa – Sam Copeland

Szkrabajeklis 14, 2020

Charlie zmienia się w T-rexa – Sam Copeland “Czasami trudno jest stawić czoło przykrym myślom i trzeba na to wielkiej…

Alfred Wiewiór i posążek faraona – Agnieszka Stelmaszyk

Alfred Wiewiór i posążek faraona – Agnieszka Stelmaszyk

Bujaczeklis 10, 2023

Niestrudzony tropiciel tajemnic, poszukiwacz przygód i pogromca niewyjaśnionych zagadek.* Mówi się, że przygoda czeka na nas wszędzie. Jedne całkiem blisko,…

Zaczytaj się w sierpniu! Propozycje książek dla najmłodszych.

Zaczytaj się w sierpniu! Propozycje książek dla najmłodszych.

Szkrabajeksie 12, 2020

Lato to idealna pora na odpoczynek i… urocze lektury! A nie ma lepszej frajdy dla dzieci niż wesołe opowiastki, które…