Bystre Ciastko Jory John

Date
lip, 03, 2023
Comments
Możliwość komentowania Bystre Ciastko Jory John została wyłączona

Każdy, choć raz w życiu nie czuł się pewnie w jakiejś sytuacji. To ten moment, gdy odbiera nam mowę, gonitwa myśli nie pozwala zasnąć, a nasz mózg chcąc nas chronić, wysyła nas w rejs tratwą po bezkresnym oceanie. Niepewność onieśmiela i sprawia, że w naszej głowie pojawia się strach. Co wtedy zrobić? Jak pokonać te szare, ciężkie myśli i pokazać światu nasz bystry umysł? Bystre ciastko jakiś czas temu miało podobny problem i zmagało się myślami. Jak sobie poradziło?

Bystre ciastko

Smaczna Banda i emocje rozkręciły się na dobre. Do naszej smacznej ekipy, która radzi sobie z całą paletą emocji, właśnie dołączyło Bystre ciastko. To kruche biedactwo nie zawsze uważało się za bystre i godne przebywania z innymi Słodziakami w wielkim słoju. W szkole wciąż było ostatnie, siedziało cichutko, gdyż nie nadążało za szybkim tempem szukania odpowiedzi. Czuło ogromny ciężar, z którym nie umiało sobie poradzić. Dni upływały na zamartwianiu się i noszeniu w sobie ogromnego smutku. Ciastko nie wiedziało, że jedno zadanie domowe odmieni wszystko. Co takiego było pracą domową dzieci i jak ciastko stało się prawdziwym bystrzakiem?

Wśród ilustracji.

Kocham lekkie pióro i przepiękne wyczucie barw w całej serii, jednak z każdym tomem ta miłość do prostoty i bajkowości wzrasta. Ilustracje są przepiękne i z dużą dozą dokładności obrazują omawiane emocje, z którymi w danym tomie muszą sobie radzić członkowie smacznej bandy. Paleta barw tym razem idealnie pasuje do słodkiego wnętrza cukierni i słoja z ciastkami. Bajeczna aranżacja stanowi kontrastowe tło dla problemów, z jakimi przyjdzie się mierzyć bohaterowi. Bystre ciastko to bardzo miły i uczynny wypiek, nie lubi, gdy jest nudno i trudno, bowiem wtedy z łatwością odpływa. Obrazy i słowa łączą się w przepiękną całość zamkniętą w twardej i jakże trwałej oprawie. Spokojna, stonowana i niezwykle ciepła.

Wśród emocji

Bystre ciastko to opowieść o kolejnej emocji pojawiającej się w codzienności naszych pociech. Niepewność, wykonywanie zadań wolniej niż inni. Każdy może sobie z tym poradzić jak nasze bystre ciastko. Autor z łatwością wchodzi na wysoki poziom przekazu, nie zapominając o lekkości pióra i prostocie języka idealnie dopasowanego do małych odbiorców. Całość czyta się z zaciekawieniem. Niewielka ilość tekstu nasączona jest przekazem i nadzieją, że każdy problem da się rozwiązać. Dzieci bez problemu odkryją, o jakie uczucia chodzi i zaprzyjaźnią się z ożywionym ciastkiem. Historia jest lekka i przyjemna, a wartości podane w ten sposób stanowią ciekawy zalążek rozmowy.

Podsumowanie

Każda z książeczek z serii jest przyjazna dla małych czytelników. Z łatwością wgryzą się w historię i pokochają całą smaczną bandę, a żadna emocja nie będzie im straszna. Piękne ilustracje w pełni skupiają uwagę i wspomagają dziecięcą wyobraźnię. Lekka forma tekstu sprawdza się świetnie. Bystre ciastko podbiło nasze serducha i już wędruje ze swoją historią po rodzinie. Każda z książeczek jest piękna w inny sposób i uczy nasze pociechy tak wiele. My polecamy z całego serca. Za formę, lekkość i magiczne ilustracje.

 


Autor: Jory John 

Tłumaczenie: Sabina Bauman

Ilustrator: Pete Oswald 

Tytuł: Bystre ciastko 

Tytuł oryginalny: The Smart Cookie

Seria i nr tomu: Smaczna banda i emocje 

Wydawnictwo: Harper Kids 

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2023-04-26

Kategoria: przedszkolak 3+

ISBN:978-83-276-8064-8

Liczba stron: 32


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Related Posts


Przeczytaj również

Kraina smoków – Cornelia Funke

Kraina smoków – Cornelia Funke

Bujaczekcze 19, 2021

Kraina smoków – Cornelia Funke Każdy z nas pragnie mieć swoje miejsce na ziemi, gdzie będzie czuł się bezpiecznie. Lubimy…

Dlaczego szkoła Cię wkurza i jak ją przetrwać – Mikołaj Marcela

Dlaczego szkoła Cię wkurza i jak ją przetrwać – Mikołaj Marcela

Szkrabajeklut 21, 2022

Czasem można się zdziwić, ile wiedzy pamięta się z podstawówki. I nie są to informacje, które wykuło się na blachę,…

Sam i Watson patrzą sercem – Ghislaine Dulier

Sam i Watson patrzą sercem – Ghislaine Dulier

Kasiawrz 17, 2021

Sam i Watson patrzą sercem – Ghislaine Dulier Kocham książeczki, które w sposób prosty i zrozumiały dla najmłodszych czytelników, objaśniają,…

Frigiel i Fluffy. Blok pierworodny- Frigiel i Jean-Christophe Derrien

Frigiel i Fluffy. Blok pierworodny- Frigiel i Jean-Christophe Derrien

Szkrabajeklip 23, 2021

Frigiel i Fluffy. Blok pierworodny- Frigiel i Jean-Christophe Derrien Frigiel wraz z przyjaciółmi wybierają się, by ochraniać kopalnię, którą kupił…

Drzewa – Patrycja Zarawska

Drzewa – Patrycja Zarawska

Szkrabajekpaź 29, 2021

Drzewa – Patrycja Zarawska Drzewa towarzyszą nam na co dzień. Po zmianach zachodzących w ich koronach najszybciej dostrzegamy zmieniające się…