Kastor naprawia rower

Date
kwi, 21, 2023
Comments
Możliwość komentowania Kastor naprawia rower została wyłączona

Lubicie jeździć na rowerze? Tak? To tak, jak Maciuś i Kastor, bohaterowie książeczki Larsa Klintinga „Kastor naprawia rower”. Nowy, czerwony pojazd należy do młodszego bobra. Razem z przyjacielem wybierają się na wycieczkę zakończoną piknikiem. Gdy wyruszają, okazuje się, że Maciuś złapał kapcia! Bohaterowie przystępują do naprawy.

Kilka słów o fabule

Jestem zachwycona nie tylko tą książeczką, ale i całą serią. Nie dziwię się, że zdobyła tak dużą popularność na całym świecie. Mój syn również jest zachwycony opowieściami o Kastorze. W czym tkwi sekret tej opowiastki? W prostocie! Autor wie, dla kogo pisze i do kogo się zwraca – do dzieci. Dlatego używa prostego języka, łatwych zwrotów i wszystko dokładnie tłumaczy. Mój synek słuchał tej opowieści jak zaczarowany, po czym wyjął swoje własne narzędzia i chciał naprawiać rower.

Moja opinia i przemyślenia

Razem z bohaterami przejdziemy przez proces naprawiania roweru i wymiany dętki na nową. Kastor zdradzi Maciusiowi i czytelnikom, jak sprawdzić, w którym miejscu jest dziura, a także jakie kolejne kroki należy podjąć, aby mieć sprawny rower, bez dziury w kole! Podoba mi się dokładne wyszczególnienie potrzebnych narzędzi, które zostały narysowane i podpisane tak, że dziecko może otworzyć stronę i wie, co mu się dokładnie przyda.

Cała opowieść jest niezwykle ciepła i przyjemna. Dobrze się ją czyta, a jeszcze lepiej słucha. Tekstu nie ma dużo, ale wszystko zostało w nim zawarte. Książeczkę można podsunąć dzieciom do samodzielnego czytania, bo jak wspomniałam, język, jakim została napisana, jest prosty i dostosowany do wieku odbiorcy. Ogromną rolę odgrywają w historyjce ilustracje. Nie wiem dlaczego, ale przypominają mi moje książeczki z dzieciństwa. Kreska, jak i dobór barw sprawia, że myślami wracam do moich ulubionych opowieści z młodzieńczych lat.

Podsumowanie

Książeczka została wydana w formie zeszytu. Zauważyłam, że wydawnictwo stawia na mniejszy format, ale mi to odpowiada. Dzięki temu książeczki możemy zabrać ze sobą na wycieczkę czy w podróż – nie zajmą wiele miejsca, a maluch ucieszy się, że w innym miejscu będzie mógł posłuchać o swoich ulubionych bohaterach i wspólnie z nimi naprawić rower.


Autor: Lars Klinting
Tłumaczenie: Magdalena Landowska
Ilustrator: Lars Klinting
Tytuł: Kastor naprawia rower
Tytuł oryginalny: Castor Punke
Seria i nr tomu: Kastor
Wydawnictwo: Media Rodzina
Wydanie: II
Data wydania: 2023-03-12
Kategoria: literatura dziecięca 3+
ISBN: 9788380083066
Liczba stron: 40


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Related Posts


Przeczytaj również

Nierozłączki. Lilka i Pestka ratują świat – Annie Barrows

Nierozłączki. Lilka i Pestka ratują świat – Annie Barrows

Szkrabajekmar 28, 2021

Nierozłączki. Lilka i Pestka ratują świat – Annie Barrows Walka z globalnym ociepleniem jest bardzo ważna, tym ważniejsza, że w…

Muminek i nowy przyjaciel – Tove Jansson

Muminek i nowy przyjaciel – Tove Jansson

Szkrabajekcze 6, 2022

Zastanawialiście się kiedyś, jak to jest powrócić do lat dzieciństwa, zanurzyć się w świat wspomnień, znów poczuć smak beztroski i…

Co to jest ten śnieg? – Yuval Zommer

Co to jest ten śnieg? – Yuval Zommer

Kasiagru 21, 2021

Co to jest ten śnieg? – Yuval Zommer Dzieci obserwują zmieniający się świat, wyłapują cykliczność pór roku, ale ich wnikliwe…

Pierwszaki z kosmosu – Rafał Witek, Dominika Kluźniak

Pierwszaki z kosmosu – Rafał Witek, Dominika Kluźniak

Szkrabajeklis 9, 2020

Pierwszaki z kosmosu – Rafał Witek, Dominika Kluźniak Toto i Titi chodzą do pierwszej klasy. Nie byłoby w tym nic…

Co się dzieje w twoim ciele? Łap piątą klepkę i wskakuj do środka! Kurzol. Gdzie się podział sen?

Co się dzieje w twoim ciele? Łap piątą klepkę i wskakuj do środka! Kurzol. Gdzie się podział sen?

Kasiamar 31, 2023

Co się dzieje w twoim ciele? Łap piątą klepkę i wskakuj do środka! Bardzo to wkurzające, gdy kładziesz się spać…