Operacja Tajemnica Zaku

Date
maj, 12, 2023
Comments
Możliwość komentowania Operacja Tajemnica Zaku została wyłączona

Tiril i Oliver znów na tropie zagadki. Oczywiście towarzyszy im też Otto, a cała akcja rozgrywa się w starym zamczysku.

Kilka słów o zagadkach

Pierwszy raz z serią „Operacja” Horsta spotkaliśmy się przy okazji wizyty w bibliotece. Jeden egzemplarz leżał na ladzie. Potem próbowaliśmy wypożyczać kolejne, ale wszystkie rozchodziły się, jak świeże bułeczki, nawet nie wracały na półkę. Wcale mnie to nie dziwi, bo książka jest po prostu świetna. W każdej są zagadki do rozwiązania, trzeba ruszyć głową i to czasem dość solidnie, bo pomyli się ten, kto uzna, że to dla małych dzieci. Starsi też się nagłówkują. Co więcej, seria „Operacja” łączy pokolenia. Dziadek moich dzieci zaczytuje się w dorosłych kryminałach autora, ale jak dzieciaki przyniosły mu „Tajemnicę zamku” to przepadł wraz z nimi. Zaczął czytać, rozwiązywać zadania, a potem dyskutowali, które było najtrudniejsze. Dzieciaki przepytały go też na okoliczność błędu w książce. O tak, ich wyćwiczony przez autora umysł odnalazł nieścisłość. Jestem ciekawa, czy Wy też ją znajdziecie.

Moja opinia i przemyślenia

„Tajemnica zamku” jest świetnie wyważona. Nutka tajemnicy, troszkę grozy i kryminału na miarę młodego czytelnika i do tego możliwość uczestniczenia w wyprawie głównych bohaterów tworzy z niej książkę idealną. Zaciekawia, wciąga, ale też ćwiczy spostrzegawczość i umiejętność składania faktów w logiczną całość. Co ważne, i co podkreślę po raz kolejny, to nie jest książka tylko dla dzieci. Co prawda dla starszych będzie to krótka przygoda, ale równie ciekawa. A dla dziadków ma głównie funkcję znajdowania wspólnego języka z wnukami.

Bardzo lubię bohaterów. Tiril i Oliver to mądre, spostrzegawcze, ciekawe świata dzieciaki. Psiak również pełni niebagatelną rolę, autor o nim nie zapomina, też bierze udział w akcji, choć czasem więcej z nim kłopotu, niż pożytku.

Na zakończenie

Warto również bliżej przyjrzeć się ilustracjom. Oczywistym jest, że w książce interaktywnej mają one niebagatelne znaczenie, ale oprócz tego, że są dokładne i dobrze obrazują treść, to są jeszcze przyjemne dla oka. Świetnie dobrane kolory, postacie, które nie są w żaden sposób przerysowane i bardzo dobrze oddane emocje sprawiają, że zarówno treść, jak i rysunki stanowią prawdziwą ucztę dla oka i umysłu.
Polecam dzieciakom i dorosłym. Nie uwierzycie, że książka może tak wciągać i z przyjemnością będziecie patrzeć, jak zachwyca Waszych małych, lub trochę większych, detektywów. A i sami znajdziecie przy lekturze sporo radości.

Katarzyna Boroń


Autor: Jorn Lier Horst

Tłumaczenie: Katarzyna Tunkiel

Ilustrator: Hans Jorgen Sandnes

Tytuł: Operacja Tajemnica zamku

Tytuł oryginalny: Jakten Pa Slottets Hemmelighet

Seria i nr tomu: Biuro Detektywistyczne nr 2 Tom 27

Wydawnictwo: Media Rodzina

Wydanie: I

Data wydania: 2023-02-22

Kategoria: dla dzieci

ISBN:  9788382650716

Liczba stron: 64


15 maja 2023

Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Related Posts


Przeczytaj również

Wesoły Ryjek i zima – Wojciech Widłak

Wesoły Ryjek i zima – Wojciech Widłak

Kasiagru 3, 2020

Zima to zachwycająca pora roku, która daje dzieciom ogrom możliwości do zabawy. Maluchom nie przeszkadza mróz i ziąb. Ja uwielbiam…

Oby się udało. Louca 3-Bruno Deqiuer

Oby się udało. Louca 3-Bruno Deqiuer

Martawrz 27, 2022

Nasz umysł jest nośnikiem tysięcy obrazów, emocji i zdarzeń, które nie zawsze chcemy pamiętać. Błędy, porażki, a także ból znikają…

Po prostu rodzina – Sophie Hann

Po prostu rodzina – Sophie Hann

Kasiamar 17, 2022

Jestem pełna podziwu dla tej książki i cieszę się, że została wydana w naszym kraju. To lektura, która powinna znaleźć…

Układ Słoneczny – nasze miejsce w kosmosie. Naukomiks

Układ Słoneczny – nasze miejsce w kosmosie. Naukomiks

Kasiawrz 30, 2022

Kosmos, cały wszechświat fascynuje nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Ta niezbadana przestrzeń, bezkres, inne galaktyki, czarna dziura czy nawet…

Jano i Wito mierzą się z codziennymi sprawami. Nowa seria dla dzieci

Jano i Wito mierzą się z codziennymi sprawami. Nowa seria dla dzieci

Kasialip 10, 2023

Nowa seria z uwielbianymi przez dzieci bohaterami, którzy mierzą się z wyzwaniami dnia codziennego. Jano i Wito wybierają się w…