Operacja Tajemnica Zaku

Date
maj, 12, 2023
Comments
Możliwość komentowania Operacja Tajemnica Zaku została wyłączona

Tiril i Oliver znów na tropie zagadki. Oczywiście towarzyszy im też Otto, a cała akcja rozgrywa się w starym zamczysku.

Kilka słów o zagadkach

Pierwszy raz z serią „Operacja” Horsta spotkaliśmy się przy okazji wizyty w bibliotece. Jeden egzemplarz leżał na ladzie. Potem próbowaliśmy wypożyczać kolejne, ale wszystkie rozchodziły się, jak świeże bułeczki, nawet nie wracały na półkę. Wcale mnie to nie dziwi, bo książka jest po prostu świetna. W każdej są zagadki do rozwiązania, trzeba ruszyć głową i to czasem dość solidnie, bo pomyli się ten, kto uzna, że to dla małych dzieci. Starsi też się nagłówkują. Co więcej, seria „Operacja” łączy pokolenia. Dziadek moich dzieci zaczytuje się w dorosłych kryminałach autora, ale jak dzieciaki przyniosły mu „Tajemnicę zamku” to przepadł wraz z nimi. Zaczął czytać, rozwiązywać zadania, a potem dyskutowali, które było najtrudniejsze. Dzieciaki przepytały go też na okoliczność błędu w książce. O tak, ich wyćwiczony przez autora umysł odnalazł nieścisłość. Jestem ciekawa, czy Wy też ją znajdziecie.

Moja opinia i przemyślenia

„Tajemnica zamku” jest świetnie wyważona. Nutka tajemnicy, troszkę grozy i kryminału na miarę młodego czytelnika i do tego możliwość uczestniczenia w wyprawie głównych bohaterów tworzy z niej książkę idealną. Zaciekawia, wciąga, ale też ćwiczy spostrzegawczość i umiejętność składania faktów w logiczną całość. Co ważne, i co podkreślę po raz kolejny, to nie jest książka tylko dla dzieci. Co prawda dla starszych będzie to krótka przygoda, ale równie ciekawa. A dla dziadków ma głównie funkcję znajdowania wspólnego języka z wnukami.

Bardzo lubię bohaterów. Tiril i Oliver to mądre, spostrzegawcze, ciekawe świata dzieciaki. Psiak również pełni niebagatelną rolę, autor o nim nie zapomina, też bierze udział w akcji, choć czasem więcej z nim kłopotu, niż pożytku.

Na zakończenie

Warto również bliżej przyjrzeć się ilustracjom. Oczywistym jest, że w książce interaktywnej mają one niebagatelne znaczenie, ale oprócz tego, że są dokładne i dobrze obrazują treść, to są jeszcze przyjemne dla oka. Świetnie dobrane kolory, postacie, które nie są w żaden sposób przerysowane i bardzo dobrze oddane emocje sprawiają, że zarówno treść, jak i rysunki stanowią prawdziwą ucztę dla oka i umysłu.
Polecam dzieciakom i dorosłym. Nie uwierzycie, że książka może tak wciągać i z przyjemnością będziecie patrzeć, jak zachwyca Waszych małych, lub trochę większych, detektywów. A i sami znajdziecie przy lekturze sporo radości.

Katarzyna Boroń


Autor: Jorn Lier Horst

Tłumaczenie: Katarzyna Tunkiel

Ilustrator: Hans Jorgen Sandnes

Tytuł: Operacja Tajemnica zamku

Tytuł oryginalny: Jakten Pa Slottets Hemmelighet

Seria i nr tomu: Biuro Detektywistyczne nr 2 Tom 27

Wydawnictwo: Media Rodzina

Wydanie: I

Data wydania: 2023-02-22

Kategoria: dla dzieci

ISBN:  9788382650716

Liczba stron: 64


15 maja 2023

Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Related Posts


Przeczytaj również

Dziobem, piórem i pazurem o dinozaurach – Guido Van Genechten

Dziobem, piórem i pazurem o dinozaurach – Guido Van Genechten

Kasialut 22, 2021

Dziobem, piórem i pazurem o dinozaurach – Guido Van Genechten Gdy ma się w domu małego fana dinozaurów… To czyta…

Fantastyczna Jane Austen dla dzieci

Fantastyczna Jane Austen dla dzieci

Kasialip 7, 2023

  Fantastyczna Jane Austen, czyli klasyka literatury opowiedziana na nowo! Emma Woodhouse jest ładna, mądra i bogata, i nie widzi…

Muminki. Wielki obrazkowy słownik polsko-angielski – Päivi Kaataja, Riikka Turkulainen

Muminki. Wielki obrazkowy słownik polsko-angielski – Päivi Kaataja, Riikka Turkulainen

Szkrabajeklis 16, 2020

  Muminki. Wielki obrazkowy słownik polsko-angielski – Päivi Kaataja, Riikka Turkulainen Chodzą plotki, że są ludzie, którzy nie lubią Muminków.…

Tajemne bractwo pana Benedykta – Stewart Trenton Lee

Tajemne bractwo pana Benedykta – Stewart Trenton Lee

Szkrabajekwrz 13, 2021

Tajemne bractwo pana Benedykta – Stewart Trenton Lee „Tajemne bractwo pana Benedykta” to lektura, która skusiła mnie już wtedy, gdy…

dummy-img

Kod rabatowy od Wydawnictwa Egmont + co robić, gdy #zostajemywdomu

Kasiamar 19, 2020

Jak wiecie, spacery trzeba sobie teraz odpuścić, szczególnie do parku czy na place zabaw. Jeżeli teraz odizolujemy się od reszty,…