Niezwykła nauka. Ukryty świat – Dara Ó Briain

Date
cze, 09, 2021

Niezwykła nauka. Ukryty świat – Dara Ó Briain

Dlaczego sen jest tak naprawdę niebezpieczny i dlaczego we śnie tyle się ruszamy? Czy nie śpimy zbyt dużo, przesypiając znaczną część naszego życia i dlaczego im więcej śpimy, tym bardziej jesteśmy zmęczeni? Dlaczego musimy brać prysznic i dlaczego pewne produkty nam smakują, a inne nie? Co nam daje dopamina, o co się dzieje, kiedy dopada nas stres?

To tylko nieliczne z wielu pytań, które być może nurtowały nas już od dawna, ale baliśmy się zapytać lub może nie znaleźliśmy na nie odpowiedzi. Teraz wszystkie informacje na temat naszego funkcjonowania jako organizmu żywego, a także naszej egzystencji w świecie, zgromadzone są w jednym miejscu. To, czy i jak z nich skorzystamy, zależy tylko i wyłącznie od nas. Sam autor książki „Niezwykła nauka. Ukryty świat” Dara Ó Briain zachęca do tego, by selekcjonować informacje pod kątem swoich własnych zainteresowań. Jestem jednak przekonana, że książka opublikowana nakładem Wydawnictwa Wilga okaże się dla każdego na tyle wciągająca i inspirująca, że chłonąć będziemy ją strona po stronie. Szczególnie dotyczy to osób, które zainteresowane są swoim funkcjonowaniem i otaczającym je światem.

Podtytuł książki to „Ukryty świat” i właśnie ten ukryty świat, mikroorganizmy czy aspekty naszej fizjologii, o których się powszechnie nie mówi, to najciekawsze aspekty prezentowane przez autora. Lektura książki i jej układ pozwalają zrozumieć, w jaki sposób jedna rzecz czy dany aspekt naszego życia w środowisku wpływa na inny. Dzięki temu zaczynamy też rozumieć, doceniać, a wręcz podziwiać złożoność otaczającego nas świata. Podglądamy funkcjonowanie człowieka przez jeden dzień, towarzysząc mu w różnych czynnościach od chwili pobudki, do chwili położenia się spać, a ten sen jest tematem łączącym wiele aspektów związanych z naszym życiem, biologią człowieka.

Czytać będziemy o znaczeniu snu dla organizmu i badaniach mających na celu pozbawienie snu człowieka (i ich konsekwencjach). Skupimy się na mózgu i jego działaniu, na falach mózgowych i fazach snu. Dowiemy się, czym są marzenia senne, co ma wspólnego z nimi Freud, a także tego, jak w rzeczywistości wygląda pobudka.

Jeśli zawsze zastanawiałeś się, dlaczego twoje włosy po przebudzeniu przypominają stóg siana, to również poznasz sekret tej nieszablonowej fryzury. Weźmiemy też prysznic, rozważając, czy to faktycznie jest korzystne dla naszego zdrowia, być może zatęsknisz też za posiadaniem drapieżnika, który na przykład usuwałby resztki pokarmu spomiędzy naszych zębów. Zastanowimy się też, dlaczego mydło pomaga nam utrzymać czystość oraz dowiemy się, jak bardzo jest ono sprytne. Zajmiemy się też m.in. śniadaniem, dowiadując się, dlaczego niekiedy (szczególnie na myśl o ulubionych pokarmach) cieknie nam ślinka, w jaki sposób powstaje grzanka i dlaczego coś lubimy, a czegoś nie.

Poznamy tak trudne pojęcie, jak fale elektromagnetyczne i dowiemy się, co wspólnego mają one z nami, zastanowimy się, jak dotrzeć do szkoły bez wydatkowania energii, a także czym są kalorie i skąd się bierze paliwo. Mówiąc o paliwie, rozwiązywać też będziemy problem przepełnionego pierwszego autobusu. Wędrówka do szkoły stanie się pretekstem, by poruszyć kwestię nauczycieli, którzy się czepiają, a także rodziców nieustannie pytających się, jak było w szkole. Poznamy mechanizm działania stresu oraz dowiemy się dlaczego… świat stoi na głowie.

Przeanalizujemy również kwestię spędzania wolnego czasu, w tym lotu samolotem na wakacje (dowiemy się m.in., jak działają skrzydła samolotów), zajmiemy się ponadto kwestią promieniowania słonecznego i poparzeń. To zaledwie niewielka część informacji zawartych w książce, podanych w formie ciekawostek, z których jedna płynnie przechodzi w drugą. Dlatego też po książkę można sięgać niezależnie od naszych zainteresowań, wszystkie sfery naszego życia są ze sobą nierozerwalnie powiązane, tak jak i my powiązani jesteśmy z naturą. To sprawia, że czytamy łapczywie, a oryginalne ilustracje Dana Bramalla dodatkowo pobudzają naszą ciekawość. Niepostrzeżenie nabywamy wiedzę znacznie bardziej użyteczną on tej typowo podręcznikowej, a jednocześnie mamy szansę zadziwić zarówno nauczycieli, jak i rówieśników.

Justyna Gul


Autor: Dara Ó Briain
Tłumaczenie: Zarawska Patrycja
Ilustrator: Dan Bramall
Tytuł: Niezwykła nauka. Ukryty świat.
Tytuł oryginalny: Secret science. The Amazing World Beyond your Eyes
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: 1
Data wydania: 2021-04-14
Kategoria: dla dzieci, popularnonaukowe
ISBN: 978-83-280-7495-8
Liczba stron: 304


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Dobranoc, leniwcu. Dobranoc, jednorożcu

Dobranoc, leniwcu. Dobranoc, jednorożcu

Martalis 5, 2022

Dobranoc, leniwcu. Dobranoc, jednorożcu Sen to jeden z najważniejszych punktów w planie dnia każdego rodzica. To niezwykle ważny czas wspomagający…

Jak działa ciało człowieka? – Marta Krzemińska

Jak działa ciało człowieka? – Marta Krzemińska

Martalis 5, 2021

Jak działa ciało człowieka? – Marta Krzemińska Człowiek to jeden z najbardziej skomplikowanych i złożonych organizmów, jakie istnieją na ziemi.…

Kontynuacja bestsellerowej animacji. “Sing 2” .

Kontynuacja bestsellerowej animacji. “Sing 2” .

Kasialip 7, 2021

W drugiej części filmu będziemy mogli zobaczyć, jak Buster Moon szykuje się do debiutu swojego muzycznego spektaklu. Razem z przyjaciółmi…

Louca. Piłka w grze! – Bruno Dequier

Louca. Piłka w grze! – Bruno Dequier

Martalut 22, 2022

Louca. Piłka w grze!-Bruno Dequier Bycie nastolatkiem samo w sobie bywa trudne. Trzeba radzić sobie w wielu sytuacjach, być dobrym…

W każdym domu przy każdej ulicy – Jess Hitchman

W każdym domu przy każdej ulicy – Jess Hitchman

Kasiasie 28, 2020

Czym jest dom? Tylko budynkiem, ze ścianami, oknami, drzwiami, meblami? Czy to zwykłe mury? A może dom to miejsce, gdzie…