Kapelusznicy – Tamzin Merchant

Date
cze, 07, 2021

Kapelusznicy – Tamzin Merchant

Czy poszczególne części garderoby jak buty, płaszcz czy kapelusze, mogą mieć magiczne moce? Jak się okazuje, tak. W książce autorstwa Tamzin Merchant przenosimy się do alternatywnego Londynu, który jest podobny do tego, którego znamy, ale tamten ma w sobie magię.

Nasza bohaterka, Cordelia, urodziła się w rodzinie Kapeluszników, którzy od dawien dawna tworzą nakrycia głowy, które mogą dodać temu, który je nosi odwagi, brawury czy złagodzić jego charakter. Niestety, na rodzinę dziewczyny spadło nieszczęście – jej ojciec zginął w katastrofie morskiej. Crodelia jednak wierzy, że jej ojciec tylko zaginął, postanawia więc go odnaleźć. Niestety, jej wuj Tyberiusz i ciotka Ariadna są sceptycznie do tego pomysłu nastawieni, a w dodatku nie mają czasu na poszukiwania, bo księżniczka nakazała im stworzenie kapelusza pokoju, który pomoże przy pertraktacjach z Francją. Wraz z nimi nad „cudownymi” częściami garderoby pracują rodziny Krawców, Szewców, Rękawiczników i Zegarmistrzów!

Ta książka jest przecudowna. Czyta się ja naraz, już od pierwszych stron wpadając w ten magiczny klimat Londynu. Chociaż lat mi przybywa, a nie ubywa, to przy tej lekturze bawiłam się wyśmienicie, z wielkim zaangażowaniem śledząc losy Cordelii. A w życiu małej Kapeluszniczki dużo się dzieje! Okazuje się, że ktoś chce zapobiec pokojowi z Francją i postanawia wmieszać w to rodziny, które tworzą przyodziewek ubioru. W „Kapelusznikach” akcja goni akcję, a Cordelia wciąż pakuje się w coraz to kolejne tarapaty. Czy wyjdzie z nich cało? Czy odkryje, kto stoi za spiskiem? Kolejne wydarzenia zaskakują, autora wodzi czytelnika za nos, a sceny finałowe są napisane wyśmienicie i z lekkim humorem, zwłaszcza że autorka postanowiła uwydatnić złe cechy negatywnych bohaterów. Wyszło jej to doskonale tak jak i cała reszta.

Cordelia jest dziewczynką bardzo rezolutną i odważną. Jej rówieśnicy na pewno ją pokochają i razem z nią będą przeżywać cudowne, niespotykane przygody! Jej wyczyny przyśpieszają bicie serca, a adrenalina skacze tak, że trudno zapanować nad nerwami. Cor popełnia błędy, czyniąc coś bez uprzedniego zastanowienia się nad tym, co robi, ale potrafi wyciągnąć z tego wnioski.

„Kapelusznicy” to piękna książka, pełna przygód i magii. Nie da się od niej oderwać, chociaż na sekundę, tak pochłania czytelnika. Autorka stworzyła powieść, na której kontynuację dzieci będą czekać z wielką niecierpliwością! Ja sama nie mogę doczekać się kolejnej części.


Autor: Tamzin Merchant
Tłumaczenie: Martyna Tomczak
Ilustrator: Paola Escobar
Tytuł: Kapelusznicy
Tytuł oryginalny: The Hatmakers
Seria i nr tomu: Kapelusznicy I
Wydawnictwo: Dwukropek
Wydanie: I
Data wydania: 2021-05-12
Kategoria: literatura dla dzieci, 10+
ISBN: 97838672972
Liczba stron: 400


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Goście na Boże Narodzenie – Sven Nordqvist

Goście na Boże Narodzenie – Sven Nordqvist

Kasiagru 20, 2020

Goście na Boże Narodzenie – Sven Nordqvist Są takie świąteczne książki, które bardziej urzekną i trafią do rodziców, niżeli do…

Poznaj “Magiczne stwory i mityczne bestie”

Poznaj “Magiczne stwory i mityczne bestie”

Kasiasie 10, 2021

  Czy w mętnym jeziorze można dostrzec Nessie – legendarnego węża wodnego z Loch Ness? Czym właściwie są yokai –…

Nowa powieść dla dzieci J.K Rowling dostępna dla wszystkich!

Nowa powieść dla dzieci J.K Rowling dostępna dla wszystkich!

Kasiasie 6, 2020

Mam dla Was świetną wiadomość. Już od 11 sierpnia wydawnictwo Media Rodzina rozpocznie publikację opowieści dla dzieci, którą napisała J.…

Na ryneczku

Na ryneczku

Kasiapaź 3, 2022

Jak cudownie jest na ryneczku! Tyle zapachów, kolorów, doznań, uśmiechów, nowych ludzi. Z rozrzewnieniem wspominam wakacje u babci, kiedy niemal…

dummy-img

Gang zwierzaków

Szkrabajeklip 13, 2020

Mimo iż dążenie do tego, by być lepszym, jest niezwykle pozytywną cechą, to trzeba znać jednak dokładnie określić, czym jest…