Kapelusznicy – Tamzin Merchant

Date
cze, 07, 2021

Kapelusznicy – Tamzin Merchant

Czy poszczególne części garderoby jak buty, płaszcz czy kapelusze, mogą mieć magiczne moce? Jak się okazuje, tak. W książce autorstwa Tamzin Merchant przenosimy się do alternatywnego Londynu, który jest podobny do tego, którego znamy, ale tamten ma w sobie magię.

Nasza bohaterka, Cordelia, urodziła się w rodzinie Kapeluszników, którzy od dawien dawna tworzą nakrycia głowy, które mogą dodać temu, który je nosi odwagi, brawury czy złagodzić jego charakter. Niestety, na rodzinę dziewczyny spadło nieszczęście – jej ojciec zginął w katastrofie morskiej. Crodelia jednak wierzy, że jej ojciec tylko zaginął, postanawia więc go odnaleźć. Niestety, jej wuj Tyberiusz i ciotka Ariadna są sceptycznie do tego pomysłu nastawieni, a w dodatku nie mają czasu na poszukiwania, bo księżniczka nakazała im stworzenie kapelusza pokoju, który pomoże przy pertraktacjach z Francją. Wraz z nimi nad „cudownymi” częściami garderoby pracują rodziny Krawców, Szewców, Rękawiczników i Zegarmistrzów!

Ta książka jest przecudowna. Czyta się ja naraz, już od pierwszych stron wpadając w ten magiczny klimat Londynu. Chociaż lat mi przybywa, a nie ubywa, to przy tej lekturze bawiłam się wyśmienicie, z wielkim zaangażowaniem śledząc losy Cordelii. A w życiu małej Kapeluszniczki dużo się dzieje! Okazuje się, że ktoś chce zapobiec pokojowi z Francją i postanawia wmieszać w to rodziny, które tworzą przyodziewek ubioru. W „Kapelusznikach” akcja goni akcję, a Cordelia wciąż pakuje się w coraz to kolejne tarapaty. Czy wyjdzie z nich cało? Czy odkryje, kto stoi za spiskiem? Kolejne wydarzenia zaskakują, autora wodzi czytelnika za nos, a sceny finałowe są napisane wyśmienicie i z lekkim humorem, zwłaszcza że autorka postanowiła uwydatnić złe cechy negatywnych bohaterów. Wyszło jej to doskonale tak jak i cała reszta.

Cordelia jest dziewczynką bardzo rezolutną i odważną. Jej rówieśnicy na pewno ją pokochają i razem z nią będą przeżywać cudowne, niespotykane przygody! Jej wyczyny przyśpieszają bicie serca, a adrenalina skacze tak, że trudno zapanować nad nerwami. Cor popełnia błędy, czyniąc coś bez uprzedniego zastanowienia się nad tym, co robi, ale potrafi wyciągnąć z tego wnioski.

„Kapelusznicy” to piękna książka, pełna przygód i magii. Nie da się od niej oderwać, chociaż na sekundę, tak pochłania czytelnika. Autorka stworzyła powieść, na której kontynuację dzieci będą czekać z wielką niecierpliwością! Ja sama nie mogę doczekać się kolejnej części.


Autor: Tamzin Merchant
Tłumaczenie: Martyna Tomczak
Ilustrator: Paola Escobar
Tytuł: Kapelusznicy
Tytuł oryginalny: The Hatmakers
Seria i nr tomu: Kapelusznicy I
Wydawnictwo: Dwukropek
Wydanie: I
Data wydania: 2021-05-12
Kategoria: literatura dla dzieci, 10+
ISBN: 97838672972
Liczba stron: 400


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Najnowsza część przygód Alberta już dostępna

Najnowsza część przygód Alberta już dostępna

Kasiawrz 3, 2021

Do urodzin taty został tylko jeden dzień. Albert ma zmartwienie. Chciałby dać tacie jakiś ładny prezent, ale nie wie, co…

Frigieli Fluffy. Tom II. Sami najlepsi – Frigiel i Jean-Christophe Derrien

Frigieli Fluffy. Tom II. Sami najlepsi – Frigiel i Jean-Christophe Derrien

Szkrabajekcze 25, 2021

Frigieli Fluffy. Tom II. Sami najlepsi – Frigiel i Jean-Christophe Derrien Frigiel z przyjaciółmi i nowo poznanym Sifay’em jadą do…

dummy-img

Dusia i Psinek-Świnek. Wielka Miłość – Justyna Bednarek, Marta Kurczewska

Vickylip 6, 2020

Mama Dusi dostałą nową pracę, na drugim końcu miasta, a tata wyjeżdża w delegację. W Związku z tym nie ma…

Akademia Mądrego Dziecka. Zwyczaje zwierząt. Chcę spać – S&S Alliance

Akademia Mądrego Dziecka. Zwyczaje zwierząt. Chcę spać – S&S Alliance

Szkrabajeklut 1, 2021

Akademia Mądrego Dziecka. Zwyczaje zwierząt. Chcę spać – S&S Alliance Kolejna pozycja od Akademii Mądrego Dziecka z serii: zwyczaje zwierząt.…

dummy-img

Lilka i Spółka, Lilka i Wielka Afera – Magdalena Witkiewicz

Kasiakwi 23, 2020

Literatura dziecięca to nie przelewki. Książka dla kilkulatków, takich całkiem dorosłych bo około 6 – 9 roku życia, musi być ciekawa, wciągająca,…