Balonowa 5 – Mikołaj Pasiński

Balonowa 5 – Mikołaj Pasiński

Balonowa 5 – Mikołaj Pasiński

Ta książka, pod względem ilustracji, to prawdziwa podróż w krainę fantazji. Ilustracje prowadzą nas przez całą książkę. Są piękne – kolorowe, zabawne, optymistyczne. Czytając tę książkę z dzieckiem, aż ma się ochotę uśmiechać do tych książek! Kolejne strony witają nas wspaniałymi obrazami, pełnymi kolorowych ilustracji. Dla dzieci to duży plus – ich wyobraźnia pragnie takich obrazków, zmysł wzroku jest przyjemnie stymulowany. Frajda dla każdego!

Balonowa 5 to zabawna opowieść o szalonej kamienicy, w której mieszkają nietuzinkowi mieszkańcy. Bo żyje tutaj raper Myszka oraz małpy, które lubią piec ciasta. Sowa, której często nie ma i Kot. Jest nawet Pan Hipopotam i Czarna Pantera. Rodzina Pająków, kolonia Żab, Pies i Lama, oraz Pan Nietoperz. Każdy z tych bohaterów ma swoje nietypowe hobby, każdy lubi co innego. Jedni są głośniejsi od drugich. Są i mniejsi i więksi, ale cała kamienica bardzo się lubi i co tydzień spotyka się na balu o 18:00, na tarasie.

Czytanie tej książki z dzieckiem, oprócz wyżej wymienionego argumentu pod tytułem “jedne z piękniejszych ilustracji książkowych” może wspaniale rozwijać wyobraźnię dziecka. Również w stronę tego, jak różni jesteśmy. Bo każdy z nas przecież, tak jak mieszkańcy Balonowej, lubi co innego – co innego lubi jeść, pić. W co innego każdy z nas lubi się bawić, z kim innym spotykać. Jednak to wcale nie znaczy, że nie możemy się dogadać. Jeśli tylko zrozumiemy, że różnice wcale nie muszą nas dzielić, ale mogą nawet łączyć, bo najważniejsze jest wspólne dobro, wszystko może stać się łatwiejsze. I ta książka, może stać się pretekstem właśnie do takiej rozmowy.

To jest moja interpretacja. Wiem, że dla niektórych rodziców w książce jest za mało tekstu “o czymś”, że w zasadzie ilustracje są siłą tej książki. I trochę muszę się z tym zgodzić. Czytając ją pierwszy raz, miałam podobne wrażenie. Nie poddałam się jednak i następnym razem, kiedy trochę nad tą książką “posiedziałam”, postanowiłam, że właśnie o tym będzie dla nas ta książka – że jesteśmy bardzo różni, ale możemy żyć w zgodzie.

Karolina Guzik


Autor: Mikoałj Pasiński
Ilustracje: Gosia Herba
Tytuł: Balonowa 5
Wydawnictwo: HarperKids
Seria: ART
Wydanie: I
Data wydania: 2019-10-16
Kategoria: literatura dziecięca
ISBN: 9788328144804
Liczba stron: 48

★★★★★★


Dodaj komentarz

Close Menu