Smocze oko. Spirit Animals. Upadek bestii – Sarwat Chadda

Date
kwi, 01, 2021

Smocze oko. Spirit Animals. Upadek bestii – Sarwat Chadda

Zacznę recenzję nietypowo, bo od końca: zakończenie jest bardzo otwarte i obiecuje albo kontynuację serii, albo kolejny spin off. Czy to dobrze? Czy za bardzo nie przeciągamy fabuły? Śmiem twierdzić, że nie, bo tom ósmy cyklu Spirit Animals. Upadek Bestii pt. „Smocze oko” jest naprawdę przyjemną lekturą.

Znajdujemy się w czasach, kiedy nasi czterej bohaterowie, Zielone Płaszcze, pokonali Pożeracza, ale zostali wplątani w intrygę na cesarskim dworze, oskarżeni o zamach stanu i śmierć cesarza. Rollan, Meilin, Abeke, Conor i ich duchowe zwierzęta (Jhi, Briggan, Essix i Uraza) zostają schwytani przez działające dla cesarstwa oddziały Przysięgi i przetransportowani statkiem do Pałacu Cesarza w Zhong.

Początkowo Song, córka zmarłego cesarza i obecna władczyni, traktuje bohaterów przyjaźnie, ale okazuje się to bardzo szybko zmienić. Młoda dziewczyna nie potrafi jeszcze zdusić emocji czy kryć tak dobrze swoich zamiarów. A są one dość jasne: zawładnąć nie tylko Zhong, ale całym Erdas. Choć jest ona także związana ze zwierzoduchem, wodnym smokiem Bryzą, nie docenia jego mocy. Nie ma między nimi więzi. Song jedyne wyjście widzi w zebraniu wszystkich talizmanów Wielkich Bestii, w tym najważniejszego dla niej Smoczego Oka i pokonanie wszystkich przy pomocy zmienionego dzięki Oku zwierzoducha.

Oczywiście przetrzymywani w pałacowych celach bohaterowie robią wszystko, by wydostać się z więzienia. Pomocne okażą się im nie tylko zwierzoduchy, osadzeni w innych celach, ale także… szalony staruszek, którego mieli za dziwaka, a okazuje się kimś bardzo ważnym. Podczas ich spektakularnej ucieczki będziemy podążali w ciemnościach naszpikowanych pułapkami jaskiniach, po dachach domów, a nawet wspinali się po śliskich półkach skalnych klifu. A i to nie wszystko, bo naprawdę byłam zaskoczona pomysłami autora, Sarwata Chadda.

Ciekawe będzie także ponowne odkrywanie więzi przez każdego z naszych czworga bohaterów. Okaże się, że każdy z nich czegoś się boi, miał inne wyobrażenia co do zwierzęcia przebudzonego przez Nektar czy przymuszonego przez Żółć, z którym przyszło im się związać. Bardzo sugestywnie jest napisany ten wątek i jest on moim ulubionym z całej książki.

To była naprawdę interesująca książka. Szczególnie spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym, którzy kochają historie fantastyczne pokroju „Opowieści z Narnii”, „Baśnioboru” czy serii o Harrym Potterze. Zachęcam także wszystkich, którzy kochają zwierzęta, po sięgnięcie po tę lekturę. Samo obserwowanie jako czytelnik więzi pomiędzy zwierzętami a ludźmi oraz prób wykorzystania jej do niecnych celów będą zachwycać. Dodatkowym atutem jest wyraźny druk z większymi niż w beletrystyce dla dorosłych literami oraz fantastyczna twarda okładka. Dla mnie także umieszczenie mapy w środku okładki dużo ułatwiło – polecam z niej korzystać.

Monika Kilijańska


Autor: Sarwat Chadda

Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski

Tytuł: Smocze oko

Tytuł oryginalny: The Dragon’s Eye

Seria i nr tomu: Spirit Animals. Upadek bestii. Tom 8

Wydawnictwo: Wilga

Wydanie: I

Data wydania: 2021-03-10

Kategoria: książka dla nastolatków

ISBN: 9788328060920

Liczba stron: 240

Ocena: 9/10


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Żarłoczny Koziołek – Allan Mills

Żarłoczny Koziołek – Allan Mills

Kasiamar 20, 2021

Żarłoczny Koziołek – Allan Mills „Żarłoczny Koziołek”, który zagościł na naszym rynku dzięki wydawnictwu Kropka, to opowiastka klasyczna, znana pokoleniu…

Kocia Szajka powraca!

Kocia Szajka powraca!

Kasiamar 10, 2023

Przybij piątkę Kociej Szajce i daj się porwać detektywistycznej przygodzie! Na potęgę mysiego czerepu! Coś dziwnego dzieje się w Cieszynie,…

Książka dla wielbicieli książek. Tilly i książkowi wędrowcy

Książka dla wielbicieli książek. Tilly i książkowi wędrowcy

Kasiasty 16, 2022

Marzysz o tym, by porozmawiać z Anią z Zielonego Wzgórza? A może wolisz spotkać się z Alicją w Krainie Czarów?…

Kinowa nowość: Piotruś Pan i Alicja w Krainie Czarów

Kinowa nowość: Piotruś Pan i Alicja w Krainie Czarów

Kasialip 5, 2021

Pierwsze w historii kina spotkanie bohaterów dwóch ponadczasowych i uwielbianych przez wszystkie pokolenia baśni. Dowiedz się, kim był Piotruś, zanim…

Akademia Mądrego Dziecka. Niesamowite zwierzęta. Maszyny – S&S Alliance

Akademia Mądrego Dziecka. Niesamowite zwierzęta. Maszyny – S&S Alliance

Szkrabajeklut 1, 2021

Akademia Mądrego Dziecka. Niesamowite zwierzęta. Maszyny – S&S Alliance Kolejna fantastyczna pozycja, dla każdego ciekawego świata dziecka. Tym razem Akademia…