Basia. Wielka księga o uczuciach – Zofia Stanecka

Date
maj, 21, 2021

Basia. Wielka księga o uczuciach – Zofia Stanecka

Szczęście przychodzi do Basi w dzień słodyczowy. Każdy dorosły rozczula się na widok Franka. A mama, tata i inni mają czasem w sobie bulgoczącą zupę. Jak mówić o uczuciach? Prosto i zwyczajnie, jak tylko Basia potrafi.

Zacznijmy od tego, że Zofia Stanecka od razu zaznacza, że nie ma uczuć dobrych i złych. Wszystkie są potrzebne, choć niektóre powodują nieprzyjemności. I to jest najważniejsza myśl tej książki i w zasadzie tu moglibyśmy postawić kropkę i nic dalej nie pisać. Jednak doskonale pamiętam, jak usłyszałam to zdanie na studiach i wywołało moją konsternację. Bo jak to? Radość, miłość i szczęście są dobre, ale złość, zazdrość, zawiść to na pewno złe uczucia. A to błąd w rozumowaniu. To, że sprawiają, że źle się czujemy, lub, co gorsza, czynimy źle, wcale nie znaczy, że one są złe, a co za tym idzie, że mamy ich unikać lub się ich pozbyć. Basia w tej części uczy nas, bo nie tylko dzieci mają problem z uczuciami, jak je nazywać, oswajać i rozumieć. Bo w rozumieniu uczuć tkwi klucz do ich opanowania. Uczy też, że każdy przeżywa uczucia inaczej i to, co dla nas jest szczęściem, wcale nie musi być szczęściem kogoś innego.

Dla mnie to najwspanialsza książka o przygodach Basi. To zbiór wiedzy, przemyśleń i wrażeń. To kocioł emocji, opisanych z kilku punktów widzenia, z mnóstwem przykładów i historyjek. Nie boję się stwierdzenia, że to biblia o uczuciach, dla dzieci i dla dorosłych i chętnie przepisywałabym ją całym rodzinom na receptę. Do czytania po kolei, na wyrywki, w razie potrzeby i tak po prostu. Bo tak właśnie można czytać tę część Basi. Nie ma tu ustalonego porządku, nie ma dobrej i złej kolejności. Można czytać po obiedzie, do spania i potem rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać… Nam nie udało się skończyć żadnego rozdziału do ostatniej kropki, bo wciąż ktoś miał coś do dodania. Opowieść stała się początkiem naszych opowieści o uczuciach, o tym, jak się czujemy w danej sytuacji lub jak odczuwamy różne emocje. A niektóre zdania z tej książki są tak piękne, że drukowałabym je na koszulkach i wszędzie, gdzie się da, byle tą mądrością się dzielić.

W książce są rysunki, które dodatkowo obrazują uczucia. Prosta grafika idealnie pokazuje odrazę, złość i szczęście. Dla młodszych czytelników idealne, starsi raczej traktują rysunki jako dodatek. Polecam każdemu. Na prezent i tak po prostu. Bo nie ma złego czasu na mówienie o uczuciach i nigdy nie jest tego czasu za mało. Nigdy też nie jest za późno ani za wcześnie.

Katarzyna Boroń


Autor: Zofia Stanecka

Ilustrator: Marianna Oklejak

Tytuł: Basia. Wielka księga o uczuciach

Seria i nr tomu: Basia. Wielka księga

Wydawnictwo: HarperKids

Wydanie: I

Data wydania: 2021-04-14

Kategoria: dla dzieci

ISBN: 9788327662729

Liczba stron: 144


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Poszukiwany! Tajemniczy złodziej książek – Emily MacKenzie

Poszukiwany! Tajemniczy złodziej książek – Emily MacKenzie

Szkrabajeksty 8, 2022

Poszukiwany! Tajemniczy złodziej książek – Emily MacKenzie Książki. Każdy je lubi, a przynajmniej każdy powinien. Samo czytanie daje tylko korzyści,…

Warszawa. Moja stolica – Anna Paczuska

Warszawa. Moja stolica – Anna Paczuska

Szkrabajeklip 28, 2021

Warszawa. Moja stolica – Anna Paczuska „Warszawa da się lubić / Tu szczęście można znaleźć / Tutaj serce można zgubić…

Siostry Niezapominajki. Sen Sary

Siostry Niezapominajki. Sen Sary

Szkrabajeksty 26, 2022

Siostry Niezapominajki. Sen Sary Trzy siostry, każda inna, przez ludzi określane, jako dziwne, a jednak łączy je ogromne uczucie. Jeśli…

Mru Mru i gwiazda – Kaisa Happonen

Mru Mru i gwiazda – Kaisa Happonen

Kasiacze 3, 2021

Ponownie witamy się z Mru Mru i Wielką, które żyję sobie spokojnie, razem, w lesie. W tej części przygód małej…

Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach – Michał Rusinek

Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach – Michał Rusinek

Szkrabajekmar 2, 2022

Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach – Michał Rusinek Jakie tajemnice kryją nasze nazwiska? Dlaczego niektóre brzmią tak swojsko,…