Oni są super! 40 historii o ludziach, którzy znaleźli pomysł na siebie

Date
lut, 10, 2023
Comments
Możliwość komentowania Oni są super! 40 historii o ludziach, którzy znaleźli pomysł na siebie została wyłączona

Yvette Żółtowska-Darska ma spore doświadczenie w pisaniu biografii skierowanych do nastoletnich odbiorców. Na jej koncie znajduje się kilkadziesiąt publikacji poświęconych najlepszym piłkarzom obecnych czasów. Tym razem postawiła sobie poprzeczkę wyżej, gdyż “Oni są super”. 40 historii o ludziach, którzy znaleźli pomysł na siebie” to zbiór krótkich biografii czterdziestu znanych i mniej znanych, ale nie mniej ciekawych, osobistości naszych czasów. Ciekawi też o tyle, że czytając o ich przejściach i drodze do kariery czy sławy, młody człowiek może zobaczyć w którymś momencie siebie i spróbować podążać za głosem serca, pasją czy marzeniem.

Małe-wielkie marzenia

Czasem wydaje się nam, dorosłym, a dzieciom pewnie też, że osobom ze świecznika wszystko przychodzi lekko i bez wysiłku. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki nagle stali się kimś. Nic bardziej mylnego. Za każdym człowiekiem sukcesu stoją lata treningów, szkół, zbierania doświadczeń. Każdy musi sam zapracować na swój sukces. Ukazane w książce postaci są przykładem na to, że zawsze warto wierzyć w siebie, mieć pasje i determinację, ale czasami też trzeba pójść własną drogą. Ot, choćby Artur Chmielewski, syn słynnego rysownika i komiksiarza Papcia Chmiela, nie przejął kariery ojca. Wybrał nauki ścisłe i to im się poświęcił. Dziś kieruje misją Oasis, która z orbity ziemskiej zacznie szukać już wkrótce wody pod powierzchnią Sahary.

Czasem podczas spełniania swojego marzenia odkrywamy coś w sobie, czego nie zauważyliśmy wcześniej. Jak choćby Jurek Owsiak, który czterokrotnie zdawał egzaminy na warszawską ASP, by dowiedzieć się, że to, co go wyróżnia, to świetny kontakt z ludźmi. Zbudował na niej swój zawód (jest psychoterapeutą), a potem zaczął pomagac na większą skalę, tworząc jedna z największych akcji wolontariackich w kraju.

Inspiracja dla młodych

To tylko kilka historii, ale każda z czterdziestki, łącznie z historią autorki, może stanowić światełko dla poszukujących drogi nastolatków. Każdy ma w życiu swoją misję do spełnienia. Grunt to iść do przodu, bo kto nie idzie do przodu, ten się cofa. Książka jest bardzo cenną lekcją właściwie dla każdego. Czytelnik po raz kolejny utwierdzi się w przekonaniu, że sukces i szczęście zależą wyłącznie od samego siebie, choć czasem potrzeba więcej wysiłku od innych, by go osiągnąć. Czasem sukcesem jest bycie liderem wąskiej specjalizacji, kiedy indziej gwiazdą sportu, estrady, internetu.

Na zakończenie

Książka pisana jest z myślą o nastolatkach, dlatego napisana jest zrozumiałym językiem. Wszystkie branżowe wyrażenia są dokładnie i zrozumiale wyjaśnione. Dodatkiem są fantastyczne ilustracje Justyny Frąckiewicz, Marty Frej, Patryka Mogilnickiego, Olgi Osadzińskiej, Weroniki Osieckiej, Marty Ruszkowskiej, Moniki Sikorskiej, Anny Wizgrid-Todorov, Unablanci czy z zasobów Muzeum Karykatury um. Eryka Lipińskiego w Warszawie, przypominające pop-artowe plakaty, które bardzo przyciągają wzrok i zawsze oddają specyfikę branży czy charakter danego bohatera. Nie znajdziemy tu podziału na grupy czy kategorie, ale uważam, że warto przeczytac wszystkie te biografie, bo z każdej można wyciągnąć dla siebie jakąś niezapomnianą lekcję.

Monika Kilijańska


 

Autor: Yvette Żółtowska-Darska

Tytuł oryginalny: Oni są super! 40 historii o ludziach, którzy znaleźli pomysł na siebieWydawnictwo: Agora

Wydanie:I

Data wydania: 2022-09-07

Kategoria: biografia

ISBN: 9788326836671

Liczba stron: 264


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Related Posts


Przeczytaj również

Kociołek Opowieści – Praca Zbiorowa

Kociołek Opowieści – Praca Zbiorowa

Szkrabajekpaź 30, 2020

Kociołek Opowieści – Praca Zbiorowa Jeśli uczyć dzieci czytać to tylko z takich książek, jeśli rozwijać w dzieciach wyobraźnię, to…

Mała wielka stopa

Mała wielka stopa

Szkrabajekcze 17, 2022

Moi członkowie rodziny mają odmienne gusta filmowe i ciężko wybrać film na wspólny seans, dlatego rozwiązań na sympatyczne wspólne spędzenie…

Kiedy bociany wróciły do domu

Kiedy bociany wróciły do domu

Kasiakwi 27, 2023

Bociany na zawsze zapisały się już w naszej kulturze i krajobrazie. Są jednym z ze zwiastunów wiosny i jesieni. Z…

Ivar ratuje małego stegozaura – Lisa Bjärbo

Ivar ratuje małego stegozaura – Lisa Bjärbo

Kasiapaź 23, 2020

Któż nie chciałby odwiedzić Krainy Dinozaurów małego Ivara? Ja sama chętnie bym się tam wybrała i przeżyła takie przygody jak mały…

Ślady zwierząt. Młodzi przyrodnicy – Patrycja Zarawska

Ślady zwierząt. Młodzi przyrodnicy – Patrycja Zarawska

Szkrabajekkwi 12, 2021

Ślady zwierząt. Młodzi przyrodnicy – Patrycja Zarawska Nie znam dziecka, które nie byłoby zafascynowane światem przyrody. Odkrywanie tajemnic otaczającej nas…