Zagmatwane zabory

Zagmatwane zabory-Małgorzata Fabianowska, Małgorzata Nesteruk

Date
kwi, 24, 2021

Zagmatwane zabory-Małgorzata Fabianowska, Małgorzata Nesteruk

Każde państwo ma taki fragment swojej historii, którego ciężar z pewnością nie nadaje się do opowiedzenia go młodszemu pokoleniu. Szczególnie bez nacechowania go trudami danego okresu. W przypadku naszej narodowej przeszłości, szczególnie trudna może okazać się ta z okresu zaborów. Mnogość dat, wydarzeń i skrywająca się za nimi powaga, same w sobie tworzą coś o delikatnej strukturze i ogromnej wadze. Autorki cyklu Horrrendalna historia Polski postawiły ułatwić młodym czytelnikom przejście przez ten czas i tak powstały Zagmatwane zabory. Czy ten zabieg się udał?

Całość zaskakuje. Czym? Przede wszystkim lekkością przekazu. Nie brakuje tu poszczególnych elementów składających się na pełną historię tego okresu. Proste kalendarium na początku i coraz to szerzej omawiane wydarzenia i ciekawostki. Dzięki tym drugim powstaje właśnie wspomniana lekkość, gdyż czas zaborów nie będzie postrzegany samym ciężarem, a i osiągnięciami, jakie zdobyto w tym dość mrocznym czasie.

Zagmatwane zabory

To czas pełen wydarzeń zawiłych, złowrogich i równocześnie zabawnych, zakręconych, takich odmieniających pokolenia. Autorki w ciekawy sposób rozpoczynają tę przygodę, a z każdą przeczytaną stroną w głowie pozostaje sporo faktów przydatnych w szkole. Choć całość przedstawiona jest lekko i z nutką humoru, absolutnie waga historycznych wydarzeń nie zostaje umniejszona czy ukazana w nieodpowiedni sposób. Panie dbają o szczegóły, tłumaczą, zachęcają do zgłębiania tematu, nie dając przy tym okazji do umartwiania się nad losami przodków. Takie podejście sporo różni się od współczesnych lekcji historii.

Powstanie styczniowe, represje i walka z zaborcą. Krok po kroku poznajemy wydarzenia, które składają się na czas życia pod zaborami. Z łatwością dostrzeżemy przyczyny emigracji, ale i rozwój ludzi, miast, techniki. Brak tu goryczy i podkreślania tylko zła, autorki udowadniają bowiem, że każde wydarzenie w historii otwierało nam inne ścieżki, kształtowało charakter i hart ducha, który często motywował nas do walki nie tylko o naród, ale i siebie samych.

Historia w pigułce

Ta seria, podobnie jak i jej zagraniczna wersja od razu mnie kupiły. Od zawsze lubowałam się w historiach, legendach i zależności między narodami. Przyznaje jednak, że brakowało mi źródła, które będzie równie przejrzyste i przystępne, jak książki z tej serii. Dodatkowym atutem poza merytorycznym środkiem są oczywiście ilustracje spod pióra Jędrzeja Łanieckiego, które przywodzą na myśl jedne z pierwszych komiksów, gdzie kilka kresek wystarcza, by wyrazić nie tylko emocje, ale i szereg cech charakteru postaci.

Zagmatwane zabory to książka skierowana do grupy 10 + i sprawdza się to świetnie. Całość czyta się szybko, a dzięki przejrzystości i lekkiej formie, równie łatwo zapamiętuje. Dzieciaki nie tylko zyskają odpowiednią wiedzę na temat zaborów, ale i odkryją jak się żyło na przełomie wieków, walczyło o swoje miejsce i możliwość zdobywania umiejętności. Poznają również ważną prawdę. Walka o wolność to przede wszystkim szukanie nowych rozwiązań, odkrywanie ukrytych możliwości i niezapominanie o tym, że każdy może być, a właściwie powinien być kowalem własnego losu. Jestem na tak i strasznie żałuje, że dopiero teraz Zagmatwane zabory trafiły w moje ręce. Nauka z tą serią byłaby przyjemnością.


Autor: Małgorzata Fabianowska, Małgorzata Nesteruk

Ilustrator: Jedrzej Łaniecki

Tytuł: Zagmatwane zabory 

Seria i nr tomu: Horrrendalna historia Polski 

Wydawnictwo: HarperCollins Kids

Wydanie: drugie 

Data wydania: 2021-03-17

Kategoria: Literatura młodzieżowa 

ISBN:9788327659866

Liczba stron:152

Ocena:8/10


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Rotmistrz Witold Pilecki – Małgorzata Strękowska-Zaremba

Rotmistrz Witold Pilecki – Małgorzata Strękowska-Zaremba

Szkrabajekpaź 12, 2020

Rotmistrz Witold Pilecki. Dla wielu z nas, dla polaków, postać niezwykła. Jeden z sześciu najważniejszych konspiratorów Europy. Człowiek odważny, dzielny,…

Żubr Pompik. Czego szukasz, Pompiku? – Tomasz Samojlik

Żubr Pompik. Czego szukasz, Pompiku? – Tomasz Samojlik

Kasialis 19, 2020

Żubr Pompik. Czego szukasz, Pompiku? – Tomasz Samojlik Kto nie lubi książek z okienkami? To prawdziwa radość i gratka dla…

Wszyscy jesteśmy wyjątkowi

Wszyscy jesteśmy wyjątkowi

Kasiawrz 19, 2022

Nie ma dwóch jednakowych osób. Wszyscy się czymś od siebie różnimy i to dzięki temu nasz świat jest piękny i…

Zapowiedź: “Nikt nie widzi słoni”

Zapowiedź: “Nikt nie widzi słoni”

Kasialis 24, 2021

NAUKA AKCEPTACJI ODMIENNOŚCI: „NIKT NIE WIDZI SŁONI” KATARZYNY WIERZBICKIEJ, ILUSTRACJE AGA GAJ Z innością spotykamy się na co dzień. Otaczają…

Jak smakuje czekolada na Evereście? Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć

Jak smakuje czekolada na Evereście? Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć

Martalut 27, 2023

W każdym człowieku tli się iskierka małego odkrywcy. Taka część nas, która żądna jest przygód, wyzwań i podążania niezbadanymi ścieżkami.…