Czerwony kłopot – Joanna Strękowska

Date
kwi, 23, 2021

Dzieci często się wstydzą. Nie tylko one, bo i my, dorośli, miewamy problemy z wystąpieniami publicznymi czy głośnym wypowiedzeniem swojego zdania. Robimy się czerwoni, a to, że wszyscy na nas patrzą, nie pomaga nic, tylko jeszcze bardziej potęguje to dziwne uczucie. Właśnie z takim czerwonym kłopotem zmaga się Krzyś.

Nasz bohater jest przedszkolakiem, ale ma kłopot na głowie. Nie taki zwyczajny, ale czerwony. Pojawia się wtedy, gdy dużo par oczu wpatruje się z Krzysia i powoduje, że na twarzy chłopca pojawiają się ogromne rumieńce. Bohater nie może również wykrztusić żadnego słowa. Okazuje się jednak, że nie tylko Krzyś ma taki problem, ale inne dzieci z przedszkola również.

„Czerwony kłopot” to niesamowicie optymistyczna książka, która może pomóc dzieciom nieśmiałym, zrozumieć co się z nimi dzieje i poradzić sobie ze swoim własnym problemem. Gdy czytałam tę książkę, poczułam się jak dziecko. Treść jest prosta, ciekawa i bez problemu trafi do małego czytelnika. Chłopiec czy dziewczynka bardzo szybko złapią taką więź z Krzysiem, bo nasz bohater jest bardzo sympatycznym dzieckiem. Pani Joanna Strękowska powiedziała to, co wielu z nas powinno usłyszeć dawno temu, jeszcze w czasach naszego dzieciństwa. Nieśmiałość to nic złego, a trema, która się pojawia, jest do pokonania. Każde dziecko zmaga się z inną wersją tego „kłopotu”, co również zostało w tej książce ukazane. Na uwagę zasługuje również zakończenie, które jest bardzo optymistyczne i atrakcyjne dla dzieci, które zmagają się z nieśmiałością. Na przykładzie bohaterów widać, że można to pokonać.

Bardzo spodobała mi się szata graficzna, również stworzona przez panią Joannę Strękowską. Idealnie współgra z treścią, uatrakcyjnia ją. Dostrzegłam zadziwiającą różnicę pomiędzy tym, jak narysowane są dzieci, a jak ich kłopoty, które przybierają przeróżne kolory. Ci drudzy są bardziej plastyczni, ich kontury są delikatnie zaznaczone, wyróżniają się wśród małych bohaterów.

„Czerwony kłopot” Joanny Strękowskiej to książka bardzo ważna, która powinna trafić do każdego przedszkolaka i malucha. Takich lektur nam potrzeba!


Autor: Joanna Strękowska

Ilustrator: Joanna Strękowska

Tytuł: Czerwony kłopot

Wydawnictwo:  Wilga

Wydanie: I

Data wydania: 2021-03-24

Kategoria: literatura dla dzieci, 3+

ISBN: 9788328080386

Liczba stron: 30

Ocena: 8/10


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Owady od A do Zet – Jules Howard

Owady od A do Zet – Jules Howard

Kasialis 10, 2021

Owady od A do Zet – Jules Howard Staram się wychowywać moją córkę w taki sposób, by rozumiała otaczającą ją…

Minecraft. Niesamowite projekty- Mojang/ Tom McBrien

Minecraft. Niesamowite projekty- Mojang/ Tom McBrien

Martasty 30, 2023

Minecraft fascynuje już od paru ładnych lat. W tym czasie wokół gry rozrosła się już spora społeczność. Choć w grze…

dummy-img

Noc Bibliotek dla Dzieci online

Bujaczekcze 4, 2020

Pierwsza Noc Bibliotek dla Dzieci online w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Zawierciu. Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do wspólnej…

Na barana. Gra planszowa

Na barana. Gra planszowa

Szkrabajekgru 1, 2021

Na Barana. Gra planszowa Bardzo przyjemnie było oddać się zabawie polegającej nie na rywalizacji, a współpracy i to takiej, w…

Z pamiętnika 8-bitowego wojownika. Witajcie W Endzie – Cube Kid

Z pamiętnika 8-bitowego wojownika. Witajcie W Endzie – Cube Kid

Kasiagru 2, 2020

Z pamiętnika 8-bitowego wojownika. Witajcie W Endzie – Cube Kid Pamiętnik 8-bitowego wojownika. Witajcie w Endzie Cube Kida to czwarta…