Nierozłączki. Lilka i Pestka wydają gazetę – Annie Barrows

Date
mar, 26, 2021

Nierozłączki. Lilka i Pestka wydają gazetę – Annie Barrows

Dziewczynki potrzebują pieniędzy. Na jedzenie. Spokojnie, nie jest tak źle, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Po prostu marzą o serze w wosku, a rodzice, o zgrozo, nie chcą im dać tych pieniędzy, mówiąc, że można kupić normalny ser w dużo niższej cenie. Dziewczynki jednak się uparły i same chcą zarobić pieniądze.

I to w zasadzie powinno zapalić światełko ostrzegawcze w każdym, kto zna Lilkę i Pestkę. Bo one pomysły mają raczej niebanalne i każdy może się skończyć katastrofą. Tym razem jednak dziewczynki postanawiają posłuchać taty jednej z nich i wydać gazetę. Bo on tak robił, jak był mały i zarabiał pieniądze. Jednak to nie może być byle jaka gazeta, to musi być coś, co każdy będzie chciał czytać, a więc najlepiej plotki z sąsiedztwa. Tylko oczywiście, takich plotek na szybko nie da się znaleźć, więc Lilka z Pestką szukają głębiej.

Ta książka jest zaprzeczeniem wszelkiej etyki dziennikarskiej. A jednak bawi wręcz do łez. Dziewczyny nie mają skrupułów, gonią za sensacją nie gorzej, niż niejeden paparazzi i w końcu dopinają swego. Godne pochwały jest ich dążenie do celu, środki… no cóż, te zdecydowanie mniej. Jak ktoś koniecznie chce się doszukać wartości edukacyjnej, to będzie miał tu pole do popisu, choć jestem pewna, że sam młody czytelnik zobaczy masę wad i nierzetelności w zachowaniu przyjaciółek. Jednak pamiętać należy, że dziewczynki nigdy do najgrzeczniejszych nie należały, a większość ich pomysłów jest z piekła rodem. Jednak nadal pozostają sympatycznymi bohaterkami, takimi zwyczajnymi. Powiedzmy sobie szczerze, dzieciaki właśnie takie są. Broją, psocą, wymyślają, nie zawsze są uczciwe i dobrze wychowane. I w tym jest siła tych książek. W Lilce i Pestce dzieciaki znajdą odbicie siebie, swoich trosk, problemów, myśli i zachowań. Mogą się stać przyjaciółkami, takimi z sąsiedztwa, choć one mieszkają na kartach powieści.

Przez chwilę uważałam, że tytuł oryginału jest dużo wymowniejszy, bo cała przygoda rozkręca się na dobre, dopiero gdy sąsiedzi dostają gazetę z nowinkami wytropionymi przez młode dziennikarki. Jednak potem pomyślałam, że za dużo zdradza i jest dobrze tak, jak jest.

Pamiętajcie, że to ósma część przygód Lilki i pestki. Jednak jeśli nie znacie wcześniejszych, nie musicie się przejmować, bo każda książka stanowi osobną całość i nie musicie czytać po kolei. Jednak zachęcam do wzięcia do ręki poprzednich części, bo każda prezentuje sobą coś innego.

Katarzyna Boroń


Autor: Annie Barrows
Tłumaczenie: Emilia Kiereś
Ilustrator: Sophie Blackall
Tytuł: Nierozłączki. Lilka i Pestka wydają gazetę
Tytuł oryginalny: Ivy i Bean No News is Good News
Seria i nr tomu: Nierozłączki 8
Wydawnictwo: harperkids
Wydanie: I
Data wydania: 2021-02-24
Kategoria: dla dzieci
ISBN: 9788327658975
Liczba stron: 127
Ocena: 9/10Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Mój pierwszy zegar – Rhea Gaughan, Mara vad der Meer, Natalie Munday, Kylie Hamley 

Mój pierwszy zegar – Rhea Gaughan, Mara vad der Meer, Natalie Munday, Kylie Hamley 

Szkrabajekgru 19, 2020

Książeczka, o której Wam dzisiaj opowiem, jest w twardej oprawie. Przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 3 do 5…

Pierwiastki są wszędzie… ale czy potrafisz je znaleźć? Tu i tam: szukam! – Beata Szymanek, Ewa Podleś

Pierwiastki są wszędzie… ale czy potrafisz je znaleźć? Tu i tam: szukam! – Beata Szymanek, Ewa Podleś

Szkrabajekwrz 7, 2020

Sięgając do encyklopedii możesz przeczytać, że pierwiastek to podstawowe pojęcie chemiczne, posiadające dwa znaczenia. Jest on zatem rozumiany, jako zbiór…

Młodzi przyrodnicy. Jesień w świecie przyrody

Młodzi przyrodnicy. Jesień w świecie przyrody

Szkrabajeklis 11, 2022

Młodzi przyrodnicy. Jesień w świecie przyrody W czasie deszczu, którego jesienią jakoś jest więcej, niż zwykle dzieci się nudzą? Absolutnie,…

Tumfacek i zbieg okoliczności – Jakub Garstka

Tumfacek i zbieg okoliczności – Jakub Garstka

Kasiakwi 7, 2021

Tumfacek i zbieg okoliczności – Jakub Garstka Książka „Tumfacek i zbieg okoliczności”, wydana nakładem wydawnictwa Adamada to opowieść niecodzienna. Może…

365 baśni i opowiastek na każdy dzień

365 baśni i opowiastek na każdy dzień

Szkrabajeklis 25, 2021

Jeśli czytacie dziecku każdego dnia i nudzą Was już powtarzające się historie z biblioteczki Waszego szkraba (znam to doskonale, ile…