Nierozłączki. Lilka i Pestka wydają gazetę – Annie Barrows

Date
mar, 26, 2021

Nierozłączki. Lilka i Pestka wydają gazetę – Annie Barrows

Dziewczynki potrzebują pieniędzy. Na jedzenie. Spokojnie, nie jest tak źle, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Po prostu marzą o serze w wosku, a rodzice, o zgrozo, nie chcą im dać tych pieniędzy, mówiąc, że można kupić normalny ser w dużo niższej cenie. Dziewczynki jednak się uparły i same chcą zarobić pieniądze.

I to w zasadzie powinno zapalić światełko ostrzegawcze w każdym, kto zna Lilkę i Pestkę. Bo one pomysły mają raczej niebanalne i każdy może się skończyć katastrofą. Tym razem jednak dziewczynki postanawiają posłuchać taty jednej z nich i wydać gazetę. Bo on tak robił, jak był mały i zarabiał pieniądze. Jednak to nie może być byle jaka gazeta, to musi być coś, co każdy będzie chciał czytać, a więc najlepiej plotki z sąsiedztwa. Tylko oczywiście, takich plotek na szybko nie da się znaleźć, więc Lilka z Pestką szukają głębiej.

Ta książka jest zaprzeczeniem wszelkiej etyki dziennikarskiej. A jednak bawi wręcz do łez. Dziewczyny nie mają skrupułów, gonią za sensacją nie gorzej, niż niejeden paparazzi i w końcu dopinają swego. Godne pochwały jest ich dążenie do celu, środki… no cóż, te zdecydowanie mniej. Jak ktoś koniecznie chce się doszukać wartości edukacyjnej, to będzie miał tu pole do popisu, choć jestem pewna, że sam młody czytelnik zobaczy masę wad i nierzetelności w zachowaniu przyjaciółek. Jednak pamiętać należy, że dziewczynki nigdy do najgrzeczniejszych nie należały, a większość ich pomysłów jest z piekła rodem. Jednak nadal pozostają sympatycznymi bohaterkami, takimi zwyczajnymi. Powiedzmy sobie szczerze, dzieciaki właśnie takie są. Broją, psocą, wymyślają, nie zawsze są uczciwe i dobrze wychowane. I w tym jest siła tych książek. W Lilce i Pestce dzieciaki znajdą odbicie siebie, swoich trosk, problemów, myśli i zachowań. Mogą się stać przyjaciółkami, takimi z sąsiedztwa, choć one mieszkają na kartach powieści.

Przez chwilę uważałam, że tytuł oryginału jest dużo wymowniejszy, bo cała przygoda rozkręca się na dobre, dopiero gdy sąsiedzi dostają gazetę z nowinkami wytropionymi przez młode dziennikarki. Jednak potem pomyślałam, że za dużo zdradza i jest dobrze tak, jak jest.

Pamiętajcie, że to ósma część przygód Lilki i pestki. Jednak jeśli nie znacie wcześniejszych, nie musicie się przejmować, bo każda książka stanowi osobną całość i nie musicie czytać po kolei. Jednak zachęcam do wzięcia do ręki poprzednich części, bo każda prezentuje sobą coś innego.

Katarzyna Boroń


Autor: Annie Barrows
Tłumaczenie: Emilia Kiereś
Ilustrator: Sophie Blackall
Tytuł: Nierozłączki. Lilka i Pestka wydają gazetę
Tytuł oryginalny: Ivy i Bean No News is Good News
Seria i nr tomu: Nierozłączki 8
Wydawnictwo: harperkids
Wydanie: I
Data wydania: 2021-02-24
Kategoria: dla dzieci
ISBN: 9788327658975
Liczba stron: 127
Ocena: 9/10Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Bractwo zagrożonych-Philippe Costeau, Austin Aslan

Bractwo zagrożonych-Philippe Costeau, Austin Aslan

Martalip 12, 2021

Bractwo zagrożonych-Philippe Costeau, Austin Aslan Ziemia jest domem dla nas, ludzi ale i dla wielu gatunków zwierząt. Kiedyś człowiek potrafił…

dummy-img

Poradniki dla rodziców – co warto przeczytać

Kasialut 22, 2020

Uważam, że są poradniki, które każdy rodzic powinien przeczytać. Żyjemy w czasach konsumpcjonizmu, wiecznego pośpiechu, ale także wzrostu poziomu wiedzy,…

Wakacje z bąblami – Monika Kamińska

Wakacje z bąblami – Monika Kamińska

Kasialip 29, 2021

Tytułowe Bąble to czwórka rodzeństwa – Łucka, Antek, Ala i Da. Mieszkają wraz z rodzicami, a poznajemy ich w momencie…

Akademia Mądrego Dziecka. Zwyczaje zwierząt. Chcę spać – S&S Alliance

Akademia Mądrego Dziecka. Zwyczaje zwierząt. Chcę spać – S&S Alliance

Szkrabajeklut 1, 2021

Akademia Mądrego Dziecka. Zwyczaje zwierząt. Chcę spać – S&S Alliance Kolejna pozycja od Akademii Mądrego Dziecka z serii: zwyczaje zwierząt.…

Opowiem Ci mamo, co robią dorośli – Katarzyna Lajborek

Opowiem Ci mamo, co robią dorośli – Katarzyna Lajborek

Kasiasty 17, 2021

Jak dzieci widzą nas, dorosłych? Jak postrzegają cały świat, chodzenie do pracy, domowe obowiązki? Odpowiedź na to pytani znajdziecie w…