dziewczyna z Mrocznej Jamy

Willa, dziewczyna z Mrocznej Jamy – Robert Beatty

Date
lut, 28, 2022

Willa, dziewczyna z Mrocznej Jamy – Robert Beatty

Pamiętacie „Willę, dziewczynę z lasu”? Jeśli nie, to koniecznie przeczytajcie tę piękną baśń dla starszych dzieci (i dorosłych!), a potem szybko sięgnijcie po jej kontynuację, „Willę, dziewczynę z Mrocznej Jamy”.

Willa jest Feiranką, członkiem leśnego ludu. Jednak teraz jej klan się rozpadł, a ona żyje z ludźmi: swoimi przybranymi tatą i siostrą. Willa jest też prawdopodobnie ostatnią leśną wiedźmą, potrafi rozmawiać ze zwierzętami i roślinami, potrafi sprawić, by rośliny wykonywały jej polecenia. I przede wszystkim kocha je z całego serca. Dlatego teraz jej serce pęka. W jej okolicy prowadzona jest bezwzględna wycinka drzew, drwale nie zważają na to, że niszczą środowisko, pozbawiają zwierzęta schronienia. Co gorsza, zbliżają się do ziemi jej ojca, a jego oskarżają o morderstwo. Willa i jej siostra muszą pomóc ojcu, jej siostra, szukając pomocy wśród ludzi, Willa w lesie. Wędruje z nią malutki niedźwiadek, któremu uratowała życie, a za nim podąża, ukrywając się między drzewami tajemnicza dziewczyna o włosach w kolorze pszenicy.

Los postawił przed Willą wiele dylematów. Musiała zdecydować, czy pomóc uniknąć śmierci drwalom, choć ich śmierć mogłaby spowolnić wycinkę. Musiała wybierać między życiem ludzi a życiem lasu. Zastanawiała się, do czego prowadził każdy z dokonanych przez nią wyborów. Szukała w sobie odwagi, cierpiała, ale znalazła sprzymierzeńca, kogoś, kto pozwolił jej spojrzeć na to, co się działo z innej perspektywy. Zrozumiała, że zarówno jej lud, jak i ludzie, zwierzęta i rośliny są ze sobą połączeni, a jedno nie może istnieć bez drugiego. Należało tylko znaleźć równowagę dla każdego z tych światów.

Choć historia napisana przez Roberta Beatty’ego to fikcja, to jednak bezwzględna wycinka lasów w okolicach Wielkich Gór Mglistych miała miejsce na początku XX wieku. Na szczęście później te tereny zostały ustanowione rezerwatem.

„Willa, dziewczyna z Mrocznej Jamy” to fascynująca historia, która szybko wciąga. Willi nie sposób było nie pokochać, więc niejednokrotnie niepokoiłam się o los jej i osób, o które dbała. Okazało się, że autor miał dla czytelników sporą niespodziankę, dzięki której ta powieść stała się jeszcze piękniejsza. To wzruszająca opowieść o miłości i przyjaźni, która przypomina o tym, by kochać przyrodę, szanować ją i dbać o nią. I na koniec jeszcze muszę wspomnieć o tym, że bardzo podoba mi się wydanie książki, zresztą tak samo było w przypadku pierwszej części.

Jagoda Miśkiewicz-KuraAutor: Robert Beatty
Tłumaczenie: Łukasz Małecki
Tytuł: Willa, dziewczyna z Mrocznej Jamy
Tytuł oryginalny: Willa of Dark Hollow
Seria i nr tomu: Willa, tom 2
Wydawnictwo: Literackie
Wydanie: 1
Data wydania: 2022-01-26
Kategoria: literatura młodzieżowa, fantastyka
ISBN: 9788308074749
Liczba stron: 376

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Mały Koneser. Festiwal i targi wydawnictw dla dzieci i młodzieży

Mały Koneser. Festiwal i targi wydawnictw dla dzieci i młodzieży

Kasiamar 9, 2023

18 i 19 marca Warszawa stanie się polską stolicą książki ilustrowanej. W Festiwalu i targach wydawnictw dla dzieci i młodzieży…

Historia świata na cztery łapy – Mackenzi Lee

Historia świata na cztery łapy – Mackenzi Lee

Szkrabajekpaź 31, 2020

Historia świata na cztery łapy – Mackenzi Lee Jak można opisać psy? Dawno temu natrafiłam na cytat, który brzmiał w…

Brum Brum. Pojazdy. Księga dźwięków – Iga Kowalczyk

Brum Brum. Pojazdy. Księga dźwięków – Iga Kowalczyk

Kasiawrz 2, 2021

Brum Brum. Pojazdy. Księga dźwięków – Iga Kowalczyk Książeczki z wyrazami dźwiękonaśladowczymi są bardzo potrzebne! W dzisiejszych czasach, kiedy świadomość…

Zasypani nowościami przez Zieloną Sowę!

Zasypani nowościami przez Zieloną Sowę!

Kasiamaj 20, 2021

W tym miesiącu wydawnictwo Zielona Sowa nie przestaje nas rozpieszczać! Zerknijcie tylko jakie cudowne nowości możemy upolować w tym miesiącu!…

“Połączeni” na Netfliksie!

“Połączeni” na Netfliksie!

Kasialut 2, 2021

Twórcy produkji animowanej “Połączeni” (którzy odpowiedzialni byli za hity kinowe jak “LEGO Przygoda” )zrezygnowali z kinowej dystrybucji. Prawa do filmu…