Leśne przedszkole

Date
maj, 05, 2023
Comments
Możliwość komentowania Leśne przedszkole została wyłączona

Jak pokazać dzieciom, że las jest cudownym miejscem, w którym można spędzić niezapomniany czas? Zabrać je na wycieczkę!

Kilka słów o fabule

Bohaterowie książeczki „Leśne przedszkole” wybierają się na leśną wyprawę. To będzie dla nich wspaniały i niezapominany czas. Na łonie natury spędzą cały tydzień, codziennie wyruszając z przedszkola i do niego wracając. Maluchy zbudują obozowisko, wsłuchają się w odgłosy lasu, zagrają leśny koncert i odkryją, jak cudownie można spędzić czas na łonie natury. Przedszkolaki zafascynują również kupy zwierząt, które w nocy, pod nieobecność dzieci, odwiedzą obozowisko.

Moja opinia i przemyślenia

Książeczka jest niezwykle ciekawa i można się przy niej wyśmienicie bawić. Co więcej, napisana jest z perspektywy dziecka i dla dzieci, co widać w każdym słowie i zdaniu. Mali czytelnicy bez przeszkód odnajdą wspólny język z bohaterami, ponieważ autorzy starali się, aby „Leśne przedszkole” trafiło właśnie do nich. Nie zabraknie tutaj dziecięcej szczerości czy kombinowania, a także zachwytu ciastem czekoladowym czy kupą różnych zwierząt (ten fragment rozbawił mojego własnego przedszkolaka niemal do łez).

Książeczka ma niezwykły walor edukacyjny. Mali czytelnicy zobaczą, jak pięknie może być w lesie i nudy tam nie znajdą. Przedszkolaki codziennie zajmują się czymś innym, a nawet urządzają leśny koncert. Maluchy razem z bohaterami poznają kolejne tajemnice lasu, ich mieszkańców, a także świetnie się bawią, ponieważ w „Leśnym przedszkolu” nie zabrakło zabawnych, wręcz komediowych akcentów.

Na zakończenie słów kilka

Niektórzy starsi czytelnicy zarzucają książce, że nie ma pozytywnego wydźwięku – dzieci nie słuchają swoich pań – które nazywamy „Och” i „Ach” – gdy te mówią, że nie wolno zostawiać jedzenia w lesie ani zjadać jagód, ponieważ mogą na nich znajdować się larwy przeróżnych pasożytów. I chociaż i ja nie jestem zadowolona z tych fragmentów, to odbieram całą historię bardzo pozytywnie. Dlaczego? Ponieważ „Leśne przedszkole” to historyjka dla dzieci, a nie dla dorosłych. To one przejmują tutaj głos, to ich oczami oglądamy las. Pamiętacie dziecięcą beztroskość, łamanie zakazów i niezwykłą chęć poznania świata? Jeżeli nie, to poobserwujcie swoje dzieci i wtedy zrozumiecie zachowania bohaterów książki.

Dzieło autorstwa Stefanie Höfler, Claudi Weikert jest niezwykłe nie tylko pod względem edukacyjnym komediowym czy też językowym, ale również wizualnym. Całą książeczkę zdobią cudowne ilustracje – ciepłe, piękne, urocze, z łagodną kreską miłą dla oka. Idealnie dopełniają czytany tekst i pobudzają wodze wyobraźni. Warto po tę książeczkę sięgnąć o każdej porze roku i dnia – na pewno nie będziecie się nudzić!


Autor: Claudia Weikert
Ilustrator: Stefanie Höfler 
Tytuł:Leśne przedszkole
Wydawnictwo: Babaryba
Wydanie: I
Data wydania: 2022
Kategoria: literatura dziecięca 4+
ISBN:9788362965977
Liczba stron: 34


 

Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Related Posts


Przeczytaj również

Przykry początek – Lemony Snicket

Przykry początek – Lemony Snicket

Martalis 4, 2022

Przykry początek – Lemony Snicket W życiu oprócz szczęścia istnieje również pech. Jedni odczuwają go mocniej, inni wcale go nie…

Unikatowe wydanie Baśni Braci Grimm!

Unikatowe wydanie Baśni Braci Grimm!

Kasialut 18, 2021

Unikatowe Baśnie Braci Grimm! Już 14 kwietnia, nakładem wydawnictwa Media Rodzina, do księgarni trafii wydanie “Niezwykłe baśni braci Grimm”. To…

Smerfy i śnieżyca

Smerfy i śnieżyca

Szkrabajekwrz 9, 2022

Zima u Smerfów nie jest łatwa. Muszą zrobić sporo zapasów, a śnieg jest dla nich nie tylko uciążliwy, ale i…

Naklejkowy zawrót głowy

Naklejkowy zawrót głowy

Bujaczekpaź 30, 2021

Naklejkowy zawrót głowy Każdy, kto chociaż trochę czasu spędza z dziećmi, wie, że te czasem się nudzą. I nic nie…

Ada nie chce spać – opowieść dla wszystkich dzieci, które nie chcą już kończyć dnia

Ada nie chce spać – opowieść dla wszystkich dzieci, które nie chcą już kończyć dnia

Kasiasty 10, 2022

Wyciszająca o opowieść o dziewczynce, która niechętnie kładzie się spać. Świat jest przecież taki ciekawy! Ada lubi jednak wieczorne przytulanie…