Rozśpiewane emocje, czyli piosenki o uczuciach – Susanna Isern

Date
mar, 24, 2021

Rozśpiewane emocje, czyli piosenki o uczuciach – Susanna Isern

Emocje są trudne. Dzieci, które dopiero poznają świat, uczą się zasad, których należy przestrzegać w społeczeństwie, mają problem z nazywaniem i poznaniem swoich uczuć. Nasza w tym rola, aby pomóc im w zrozumieniu wszystkiego, co przeżywają, kiedy są źli, zdenerwowani, zirytowani czy weseli. Nazwanie problemu to pierwszy krok do tego, aby sobie z nim poradzić. My, dorośli, mamy niejednokrotnie problem z tym, żeby opanować wszystkie emocje, które pojawiają się w nas w ciągu dnia.

„Rozśpiewane emocje, czyli piosenki o uczuciach” to książka, którą warto mieć i czytać. Nie znam poprzedniej części, ale jestem oczarowana tą – jej przesłaniem, formą i ilustracjami. Gdy otworzycie lekturę, poznacie Inspektora Krokodyla oraz emotki, które opowiadają coś o emocjach, a pomaga im w tym zadziwiające urządzenie, jakim jest uczuciometr. W książce znajdziecie dziesięć piosenek o uczuciach, a także historyjki sytuacyjne, w których pojawia się emotka, przedstawiająca daną emocję.

„Rozśpiewane emocji” to książka idealna dla maluchów. Każda ilustracja to świetna zabawa, bo mały czytelnik wyszukuje kolejne postacie, a co za tym idzie, musi nauczyć się rozpoznawać emocje i wiedzieć, jakie są ich charakterystyczne cechy. Szata graficzna bardzo przypadła mi do gustu. Ilustracje są ciekawe, kolorowe, ale nie ma tutaj jaskrawych barw, za którymi większość dzieci nie przepada. Wszystko jest odpowiednio dobrane, stonowane i przyjemnością patrzy się na te ilustracje.

Każda z emocji ma swoją piosenkę, chociaż do książki nie jest dołączona żadna płyta ani wzmianka gdzie możemy znaleźć linie melodyczną. Niektórzy mogą traktować rymowanki jako zwykłe wierszyki, a wiem z obserwacji, że małe dzieci uwielbiają takie ciekawe, płynne teksty. Możemy też pobawić się, użyć wyobraźni i razem z maluchem wymyślić własną melodię do każdej piosenki. To świetny sposób na spędzenie deszczowych dni!

„Rozśpiewane emocje”, czyli piosenki o uczuciach to lektura, którą pokochałam i ja, jak i mój syn, już od pierwszego czytania. Ciekawa, w prosty i przyjemny sposób tłumaczy maluchom, co to są emocje. Możemy sięgać po tę książkę wielokrotnie, odnajdywać daną emotkę, w sytuacjach, kiedy nasza pociecha jest smutna, zła, wesoła – taki sposób jeszcze bardziej utrwali wiedzę o uczuciach u waszych milusińskich. Już wiem, że „Uczuciometr Inspektora Krokodyla”, czyli pierwsza część, zagości na naszej półce.


Autor: Susanna Isern
Tłumaczenie: Barabara Bardadyn (tekst), Katarzyna Biegańska (wiersz)
Ilustrator; Monica Carretero
Tytuł: Rozśpiewane emocje, czyli piosenki o uczuciach
Tytuł oryginalny: Una cancion para cada emociom
Seria i nr tomu: Uczuciometr Inspektora Krokodyla
Wydawnictwo: Dwukropek
Wydanie: I
Data wydania: 2021-02-01
Kategoria: literatura dziecięca
ISBN: 9788381412940
Liczba stron: 60
Ocena: 9/10


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Basia. Wielka księga o uczuciach – Zofia Stanecka

Basia. Wielka księga o uczuciach – Zofia Stanecka

Kasiamaj 21, 2021

Basia. Wielka księga o uczuciach – Zofia Stanecka Szczęście przychodzi do Basi w dzień słodyczowy. Każdy dorosły rozczula się na…

W gospodarstwie. Akademia Mądrego Dziecka. Kolorowy świat – Marion Billet

W gospodarstwie. Akademia Mądrego Dziecka. Kolorowy świat – Marion Billet

Szkrabajekpaź 28, 2020

W gospodarstwie. Akademia Mądrego Dziecka. Kolorowy świat – Marion Billet Zapraszamy dzieci, do pięknego i kolorowego świata gospodarstwa. Na kartach…

Zapowiedź: Serce olbrzyma

Zapowiedź: Serce olbrzyma

Szkrabajekmaj 3, 2024

Na wzgórzu tkwi dziwaczny kształt, podobno olbrzym leży tu i smacznie śpi pod kocem z traw, na legowisku z miękkich…

Nauka! To lubię – Tomasz Rożek

Nauka! To lubię – Tomasz Rożek

Szkrabajekpaź 2, 2020

“Moim kochanym dzieciom. Chciałbym, żebyście zawsze do mnie przychodzili pytać”. Tak zaczyna się ta książka. Piękna dedykacja, bardzo wzruszająca. Niemniej…

Czerwony kłopot – Joanna Strękowska

Czerwony kłopot – Joanna Strękowska

Kasiakwi 23, 2021

Dzieci często się wstydzą. Nie tylko one, bo i my, dorośli, miewamy problemy z wystąpieniami publicznymi czy głośnym wypowiedzeniem swojego…