Smerfetka. Głód u Smerfów – Peyo. Yvan Delporte

Date
mar, 17, 2021

Smerfetka. Głód u Smerfów – Peyo. Yvan Delporte

Wiecie, skąd wzięła się Smerfetka? To wie chyba każdy fan Smerfów. A wiecie, jak to się stało, że w wiosce nastał głód? W to już trudno uwierzyć, prawda? W takim razie tym bardziej zachęcam Was do sięgnięcia po ten komiks.

Ta część przygód Smerfów zawiera w sobie dwie opowieści. Pierwsza, zapewne wszystkim znana, to historia Smerfetki. Jednak mimo to ja serdecznie polecam przypomnienie sobie tej historii. I koniecznie zapoznajcie z nią swoje dzieci, bo to chyba najbardziej pouczająca opowieść ze świata Smerfów. Jak na dłoni widać wpływ zazdrości, zawiści, braku porozumienia i opłakane efekty tychże. Oczywiście należy do tego podejść z przymrużeniem oka, mnie przepis na kobietę szalenie rozbawił, wręcz do łez. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że Smerfetka jest ucieleśnieniem kobiety, ma w sobie wszystkie jej wady i zalety. Czasem warto spojrzeć na niektóre rzeczy tak z boku, z dystansem i wyciągnąć wnioski. Jest to miejsce do otwarcia rozmowy o różnych zachowaniach, ich skutkach i tym, jak nasze zachowanie może wpłynąć na innych ludzi. Jeśli więc szukacie edukacyjnego aspektu w komiksach, to ten bierzcie w ciemno, nie zawiedziecie się. Oczywiście nie bez znaczenia są też przyjemne dla oka rysunki i proste teksty, które bez trudu przeczyta początkujący fan słowa pisanego. Kto szuka rozrywki, też ją znajdzie.

Druga opowieść jest dużo bardziej smutna. Smerfy cierpią głód i muszą opuścić wioskę. Tu oczywiście też można znaleźć coś, na czym można zbudować pouczającą rozmowę, ale dla mnie akurat nie warto. Niektóre historie trzeba po prostu przeżyć, przetrawić w sercu i poczuć całym sobą. I to właśnie jest taka opowieść. Tu można pozwolić sobie na smutek, wzruszenie i w końcu na dziką radość, bo oczywiście u Smerfów nie może się nic skończyć źle. Nie każda lektura musi być pouczająca tak wprost. Czasem powinna po prostu rozwinąć uczucia, empatię, współczucie, a do tego nie potrzeba słów. Wystarczy sam przekaz i to ta część tego komiksu robi świetnie.

To zdecydowanie nasza ulubiona część o Smerfach. Pokochaliśmy zarówno przemądrzałą Smerfetkę, która przestawia Smerfy według własnego widzimisię, jak i tą, którą zmądrzała. Kochamy też te biedne, głodne Smerfy. No i humorystyczną puentę pierwszej części też. Ciekawi jesteśmy, czy Wam też tak przypadnie do gustu.

Katarzyna Boroń


Autor: Peyo. Yvan Delporte

Tłumaczenie: Maria Mosiewicz

Ilustrator: Peyo

Tytuł: Smerfetka. Głód u Smerfów

Tytuł oryginalny: La Schtroumpfette

Seria i nr tomu: Smerfy 3

Wydawnictwo: Egmont

Wydanie: I

Data wydania: 2021-01-20

Kategoria: dla dzieci, komiks

ISBN: 9788328159211

Liczba stron: 64

Ocena: 9/10


 

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Mru, Mru – Kaisa Happonen

Mru, Mru – Kaisa Happonen

Kasiasty 11, 2021

Mru, Mru – Kaisa Happonen Jak wszyscy wiemy, inny nie znaczy gorszy. Wróć, nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę,…

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) – Justyna Bednarek

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) – Justyna Bednarek

Szkrabajekwrz 8, 2020

Ludzie od momentu, kiedy wymyślono skarpetki, zastanawiają się, gdzie one notorycznie, do cholery, znikają. Gubią się, chociaż damy sobie rękę…

Czytam sobie. Poziom 1: Zagraj to, Fryderyku! / Wakacje Adelki

Czytam sobie. Poziom 1: Zagraj to, Fryderyku! / Wakacje Adelki

Martakwi 1, 2023

Czy da się namalować muzykę? Nauczyć się grać ot, tak? Podobno trzeba mieć talent i czuć muzykę całym sobą od…

Pucio rośnie zdrowo – nowe przygody ukochanego bohatera!

Pucio rośnie zdrowo – nowe przygody ukochanego bohatera!

Kasiasty 2, 2023

Rośnij zdrowo z Puciem! Pucio jest zawsze chętny do zabawy! Poćwicz razem z nim: pomachaj rękami, pokiwaj głową i potup…

Pokochaj mnie. Zaśnij ze mną – Ramadier & Bourgeau.

Pokochaj mnie. Zaśnij ze mną – Ramadier & Bourgeau.

Kasiasty 22, 2022

Szukacie ciekawych interaktywnych książeczek dla najmłodszych czytelników? Już przychodzę Wam z pomocą i opowiem o dwóch cudownych lekturkach autorstwa duetu…