Smerfetka. Głód u Smerfów – Peyo. Yvan Delporte

Date
mar, 17, 2021

Smerfetka. Głód u Smerfów – Peyo. Yvan Delporte

Wiecie, skąd wzięła się Smerfetka? To wie chyba każdy fan Smerfów. A wiecie, jak to się stało, że w wiosce nastał głód? W to już trudno uwierzyć, prawda? W takim razie tym bardziej zachęcam Was do sięgnięcia po ten komiks.

Ta część przygód Smerfów zawiera w sobie dwie opowieści. Pierwsza, zapewne wszystkim znana, to historia Smerfetki. Jednak mimo to ja serdecznie polecam przypomnienie sobie tej historii. I koniecznie zapoznajcie z nią swoje dzieci, bo to chyba najbardziej pouczająca opowieść ze świata Smerfów. Jak na dłoni widać wpływ zazdrości, zawiści, braku porozumienia i opłakane efekty tychże. Oczywiście należy do tego podejść z przymrużeniem oka, mnie przepis na kobietę szalenie rozbawił, wręcz do łez. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że Smerfetka jest ucieleśnieniem kobiety, ma w sobie wszystkie jej wady i zalety. Czasem warto spojrzeć na niektóre rzeczy tak z boku, z dystansem i wyciągnąć wnioski. Jest to miejsce do otwarcia rozmowy o różnych zachowaniach, ich skutkach i tym, jak nasze zachowanie może wpłynąć na innych ludzi. Jeśli więc szukacie edukacyjnego aspektu w komiksach, to ten bierzcie w ciemno, nie zawiedziecie się. Oczywiście nie bez znaczenia są też przyjemne dla oka rysunki i proste teksty, które bez trudu przeczyta początkujący fan słowa pisanego. Kto szuka rozrywki, też ją znajdzie.

Druga opowieść jest dużo bardziej smutna. Smerfy cierpią głód i muszą opuścić wioskę. Tu oczywiście też można znaleźć coś, na czym można zbudować pouczającą rozmowę, ale dla mnie akurat nie warto. Niektóre historie trzeba po prostu przeżyć, przetrawić w sercu i poczuć całym sobą. I to właśnie jest taka opowieść. Tu można pozwolić sobie na smutek, wzruszenie i w końcu na dziką radość, bo oczywiście u Smerfów nie może się nic skończyć źle. Nie każda lektura musi być pouczająca tak wprost. Czasem powinna po prostu rozwinąć uczucia, empatię, współczucie, a do tego nie potrzeba słów. Wystarczy sam przekaz i to ta część tego komiksu robi świetnie.

To zdecydowanie nasza ulubiona część o Smerfach. Pokochaliśmy zarówno przemądrzałą Smerfetkę, która przestawia Smerfy według własnego widzimisię, jak i tą, którą zmądrzała. Kochamy też te biedne, głodne Smerfy. No i humorystyczną puentę pierwszej części też. Ciekawi jesteśmy, czy Wam też tak przypadnie do gustu.

Katarzyna Boroń


Autor: Peyo. Yvan Delporte

Tłumaczenie: Maria Mosiewicz

Ilustrator: Peyo

Tytuł: Smerfetka. Głód u Smerfów

Tytuł oryginalny: La Schtroumpfette

Seria i nr tomu: Smerfy 3

Wydawnictwo: Egmont

Wydanie: I

Data wydania: 2021-01-20

Kategoria: dla dzieci, komiks

ISBN: 9788328159211

Liczba stron: 64

Ocena: 9/10


 

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Krowa Matylda jest chora – Alexander Steffensmeier

Krowa Matylda jest chora – Alexander Steffensmeier

Kasialut 10, 2022

Krowa Matylda jest chora – Alexander Steffensmeier Kiedyś nie rozumiałam fenomenu Krowy Matyldy, za to mój syn zakochał się w…

Naklejkowy zawrót głowy

Naklejkowy zawrót głowy

Bujaczekpaź 30, 2021

Naklejkowy zawrót głowy Każdy, kto chociaż trochę czasu spędza z dziećmi, wie, że te czasem się nudzą. I nic nie…

Porwanie królewny Witolda Wojtkiewicza – Justyna Mrowiec, Marta Dobrowolska – Kierył

Porwanie królewny Witolda Wojtkiewicza – Justyna Mrowiec, Marta Dobrowolska – Kierył

Szkrabajekmar 29, 2021

Porwanie królewny Witolda Wojtkiewicza – Justyna Mrowiec, Marta Dobrowolska – Kierył Książka wpadła w moje ręce i trochę się przeraziłam.…

Historia świata na cztery łapy – Mackenzi Lee

Historia świata na cztery łapy – Mackenzi Lee

Szkrabajekpaź 31, 2020

Historia świata na cztery łapy – Mackenzi Lee Jak można opisać psy? Dawno temu natrafiłam na cytat, który brzmiał w…

Muminki i Morze. Muminki w Lesie. Szukaj i znajdź.

Muminki i Morze. Muminki w Lesie. Szukaj i znajdź.

Vickysie 10, 2020

Poniższy tekst dotyczy dwóch książeczek z serii “Szukaj i znajdź”: “Muminki w lesie” oraz “Muminki i morze”. Muminki to jedna…