Ciszka. Opowieść o uważności – Magdalena Subocz

Date
mar, 16, 2021

Ciszka. Opowieść o uważności – Magdalena Subocz

„Ciszka” to książka, o której niezmiernie ciężko mi się wypowiedzieć. To opowieść przepełniona magią, miłością i dobrem. Pochłonęłam ją w godzinę, coraz bardziej oczarowana każdym kolejnym słowem, zachwycona tym, jak pięknych fraz użyła autorka. „Ciszka” to opowieść, którą z radością przekażę mojemu synowi, aby i on odkrył tę ukrytą w środku magię.

Kim są tytułowe Ciszki? To małe istoty, które mieszkają, w ukrytej pod podłogą, Izdebce Ciszy. Pomagają one domownikom spokojnie przesypiać noce. Bardzo trudno je dostrzec, bo wychodzą dopiero wtedy, gdy dzieci i dorośli kładą się spać. Są malutkie, ale bardzo pomocne. Poznajcie Ciszki wraz z bohaterami książki pani Małgorzaty Subocz. Gdy tylko rozpoczniemy lekturę, przenosimy się urzekającej miejscowości Dinant, gdzie mieszka rodzina Papillon – mama, tata i dwójka dzieci, Sopie i Bruno. Gdy dzieci odkrywają w swoim pokoju jakąś dziwną, małą i delikatną rzecz, postanawiają odnaleźć tego, kto ją zgubił. Niewiedzą dokładnie, czym ten zagubiony przedmiot jest. Może skrzydłem? Dzieci piszą ogłoszenie i postanawiają czekać, aż ktoś przybędzie po swoją zgubę.

I tak właśnie odkrywają Ciszki, które mieszkają w Izdebce Ciszy pod podłogą. Są maleńkie, ale odgrywają bardzo ważną rolę. To dzięki nim nie śnimy koszmarów, a te stworzonka są w stanie wiele poświęcić, aby obronić nas przed koszmarnymi marami. To mama zdradza Sophie i Brunowi wszystkie tajemnice tych stworzeń. Jak sam tytuł wskazuje, książka pani Małgorzaty Subocz to opowieść o uważności. Pędząc przed siebie, nie zwalniając, możemy przegapić rzeczy niezmiernie ważne, ale malutkie i drobne; takie, które giną w codzienności. Aby dostrzec Ciszkę potrzeba skupienia, ciszy, harmonii, spokojnego oddechu; gdy pędzimy, wokół nas panuje chaos, tytułowe istotki się nam nie ukażą.

Przeczytałam tę historię w ciągu jednej godziny. Urzekła mnie do tego stopnia, że nie mogłam się później skupić na żadnej innej lekturze. Urocza, harmonijna historia, która wprawia czytelnika w taki przedziwny spokojny, pogodny nastrój i wycisza… Ta opowieść nadaje się do czytania przed snem, bo jak żadna inna książka wycisza i pozwala przygotować się do snu. Muszę wspomnieć o delikatnych, ale niezwykle urzekających ilustracjach autorstwa Ewy Kownackiej, które tylko dopełniają czytany tekst. Można je podziwiać godzinami.

„Ciszka” to opowieść ważna i potrzebna. Czytajcie, bo ta książka oczaruje was swoją prostotą, spokojem i przesłaniem.


Autor: Magdalena Subocz

Ilustrator: Ewa Kownacka

Tytuł: Ciszka. Opowieść o uważności

Wydawnictwo: Dziwimisie

Wydanie: I

Data wydania: 2021-02-20

Kategoria: literatura dziecięca/ 9-12

ISBN: 9788395938139

Liczba stron: 67

Ocena: 10/10


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

dummy-img

Przekroje. Owoce i warzywa – Agnieszka Sowińska

Kasialip 2, 2020

Warzywa i owoce są pyszne i warto włączyć je do codziennego jadłospisu. O ile dorośli świetnie zdają sobie z tego…

Kroniki Skrzatów Marbella

Kroniki Skrzatów Marbella

Szkrabajekkwi 3, 2023

Ktoś się rodzi, by uratować świat. A zła czarownica nie jest do końca zła. Olbrzymy, smoki, wróżki i skrzaty, tak…

Niesamowity spacer. Deszcz – Emiri Hayashi

Niesamowity spacer. Deszcz – Emiri Hayashi

Szkrabajeksie 25, 2021

Niesamowity spacer. Deszcz – Emiri Hayashi Od słów piosenki „W czasie deszczu dzieci się nudzą…” wolę te: „Słońce z deszczem…

Klasyczne baśnie. Mulan-Disney

Klasyczne baśnie. Mulan-Disney

Martalut 3, 2022

Klasyczne baśnie. Mulan-Disney Wśród napływu coraz to nowych opowieści i jakże barwnych, przekonujących animacji wciąż jeszcze znajdzie się sporo miejsca…

Zapowiedź: Smok Wesołek i zimowi goście

Zapowiedź: Smok Wesołek i zimowi goście

Szkrabajekgru 27, 2023

Niespodziewani goście smoka wprowadzą do jego zamku wiele radości i ciepła. Chociaż Wesołek nie oczekiwał niczego w zamian, wdzięczność, którą…