Historie dla dziewczyn i chłopców, którzy chcą uratować świat – Carola Benedetto i Luciana Ciliento

Date
maj, 31, 2021

Historie dla dziewczyn i chłopców, którzy chcą uratować świat – Carola Benedetto i Luciana Ciliento

Wiele osób myli bohaterstwo z medalami, ze sławą i podziękowaniami w blasku fleszy. Tymczasem prawdziwi bohaterowie zwykle pozostają bezimienni, bowiem nie działają dla poklasku i pieniędzy, ale w imię pewnej idei. Realizują misję, podejmują daną aktywność z powołania, kierowani wewnętrznym impulsem. To personel medyczny szpitali, strażacy, policjanci, przedstawiciele innych zawodów, ale też przeciętni obywatele, którzy pomagają sąsiadom wnosić zakupy, zwracają znalezione rzeczy czy przestrzegają reguł i społecznych norm.

Ratowanie świata, choć kojarzy się ze spektakularnymi czynami, zaczyna się od drobnych aktywności. Segregacja śmieci, oszczędzanie wody, zwracanie książek do biblioteki – wszystko to jest działanie, które wpływa na jakość życia, znacząco ją powiększając. Warto być w ten sposób aktywnym, już od najmłodszych lat, stopniowo – wraz z wiekiem i wzrostem możliwości – zwiększając zakres swoich działań. Jedną z dróg prowadzących do tego celu jest znalezienie mentora, wzoru do naśladowania, którego osoba będzie nas inspirowała do działania. Takie właśnie osoby, choć wybrane spośród ludzi z pierwszych stron gazet, opisuje książka pt. „Historie dla dziewczyn i chłopców, którzy chcą uratować świat”, autorstwa Caroli Benedetto i Luciany Cilineto. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Bis książka to wspaniały przykład na to, jak wiele rzeczy można robić dla ratowania świata. To drogowskaz zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców i opiekunów, a przy tym pasjonująca lektura, która może zainicjować działanie w lokalnej społeczności. Książkę można również wykorzystać w szkolnych murach, chociażby na lekcjach języka polskiego czy godzinie wychowawczej, omawiając altruistyczne i pełne poświęcenia postawy.

Jeśli kiedykolwiek przyszłoby wam na myśl, jak wiele może łączyć gwiazdy filmowe Emmę Watson, Leonarda DiCaprio i laureatkę Pokojowej Nagrody Nobra, Wangari Maathai, to jesteście na dobrym tropie. Tych bohaterów, podobnie jak wielu innych, mniej lub bardziej znanych w różnych środowiskach, łączy chęć pomocy innym, światu, wszyscy oni znaleźli się zatem w książce. Siedemnaścioro bohaterów opisanych na jej łamach dowodzi, że sposobów na poprawę świata jest wiele, że każdy może wnieść swój wkład, niezależnie od wieku czy stanu posiadania.

Plejadę postaci otwiera Vandana Shiva, indyjska filozofka, aktywna (mimo wieku) działaczka na rzecz środowiska, obecnie jedna z najbardziej liczących się postaci w ruchu alterglobalistycznym. Kolejnego bohatera, Leonarda DiCaprio, zapewne nie trzeba przedstawiać, chociaż od strony bohatera ratującego świat nie zna go prawie nikt. Tymczasem w trakcie swoich podróży zawodowych i pobytu na planach filmowych zwrócił on uwagę na problem globalnego ocieplenia, a słowa podparł działaniem. Zaczął od siebie, zmieniając auto na elektryczne, kupując dom z materiałów ekologicznych, a w końcu zakładając fundację aktywnie działającą na rzecz ochrony środowiska.

Zapewne niektórym znana jest postać Dian Fossey, zmarłej już specjalistki w dziedzinie etologii, badaczki goryli górskich, nazywanej nawet „kobietą goryli”. Można się zastanawiać, co robi wśród tych osób Al Gore, amerykański polityk, wcześniej dziennikarz i korespondent wojenny, zainteresowany m.in. tematem globalnego ocieplenia. Emmy Watson i jej kariery aktorskiej nie trzeba przybliżać, ale jej działalność na rzecz środowiska już tak – aktorka m.in. pokazuje, iż produkcja ubrań nie musi oznaczać niszczenia planety. Wśród osób wymienionych w książce jest też m.in. Björk– islandzka piosenkarka i autorka tekstów, zaangażowana szczególnie w ochronę środowiska naturalnego Islandii, czy Yvon Chouinard, amerykański wspinacz, biznesmen, założyciel firmy Patagonia, utrzymującej wizerunek firmy zaangażowanej w ochronę środowiska.

W książce znajdziemy życiorysy tych ludzi, skoncentrowane na tzw. kamieniach milowych, pokazujące, co popchnęło każdego z nich do działania, co ich motywowało, co jest celem. Wszystko to opatrzone jest pięknymi ilustracjami, zamknięte w solidnej twardej oprawie, niczym księga fundamentalnych wartości. Tak naprawdę bowiem książka te wartości prezentuje.

Justyna Gul


Autor: Carola Benedetto i Luciana Ciliento

Tłumaczenie: Barbara Bardadyn
Ilustrator: Robert Maddalen Bireau
Tytuł: Historie dla dziewczyn i chłopców, którzy chcą uratować świat
Tytuł oryginalny: Storie per ragazze e ragazzi che vogliono salvare il mondo
Wydawnictwo: BIS
Data wydania: 2020-10-05
Kategoria: literatura młodzieżowa
ISBN:  9788375516777
Liczba stron: 256


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

dummy-img

Disney i Pixar. Mapy i Labirynty. Wielka Księga Zabaw

Kasiacze 17, 2020

Uwielbiam labirynty! Kocham je od dziecka miłością wielką, kupowałam gazety tylko dla nich. Teraz mogę rozpalić miłość do nich u…

Kiedy mija zachwyt. Emma i Wioletta, tom 3-Jérôme Hamon

Kiedy mija zachwyt. Emma i Wioletta, tom 3-Jérôme Hamon

Martawrz 5, 2022

Spełnianie marzeń jest niezwykłym przeżyciem w życiu każdego z nas. Ogromne pokłady radości i kolejny krok zrobiony w dobrym kierunku.…

Gwiezdny zegar – Francesca Gibbons

Gwiezdny zegar – Francesca Gibbons

Szkrabajekgru 17, 2020

Imogen nie znosi nowego chłopaka mamy. I w zasadzie nie znosi też swojej młodszej siostry, Marie, a na pewno już…

Dlaczego warto obchodzić Mikołajki?

Dlaczego warto obchodzić Mikołajki?

Szkrabajeklis 28, 2023

Dlaczego warto obchodzić Mikołajki?  Pełna magii rodzinna tradycja Mikołajki to jeden z najbardziej oczekiwanych dni w roku, szczególnie przez najmłodszych.…

Moje dwa domy – Phil Earle

Moje dwa domy – Phil Earle

Szkrabajekkwi 26, 2024

Zmiany czasem bywają dobre, a czasem złe, jednak często to my sami, dorośli, rodzice, nauczyciele jesteśmy odpowiedzialni za to, jak…