Enola Holmes. Sprawa leworęcznej Lady – Nancy Springer

Date
mar, 10, 2021

Enola Holmes. Sprawa leworęcznej Lady – Nancy Springer

Nieczęsto zdarza mi się wracać do już raz przeczytanych książek. Właściwie tego nie robię, ale do niektórych tytułów mam słabość. I tym wyjątkiem jest między innymi seria o Enolii Holmes autorstwa Nancy Springer. Przyjemnie było wrócić do Londynu końca XIX wieku.

Gdy ma się na półce prawie całą serię można bez pośpiechu i tej nuty niepewności, która towarzyszy czytelnikowi w czasie oczekiwania, na kolejne tomy, delektować się świetnie skrojoną fabułą. Nieważne, że ten tytuł skierowany jest do dzieci w wieku 9 plus, bo będąc czytelnikiem dorosłym, od czasu do czasu ma się ochotę na lekturę czegoś, co pozwoli znowu poczuć się jak dziecko. Tym bardziej że dwadzieścia lat temu (i więcej) nie było takiego wyboru, jak teraz, gdy w książkach można przebierać jak w ulęgałkach… Ach.

„Sprawa leworęcznej Lady” wciągnęła mnie od pierwszej strony. Zresztą nie mogłam spodziewać się niczego innego. Z przyjemnością przeprawiałam się, kolejny raz, przez szemrane uliczki ówczesnego Londynu i kroczyłam śladami Enoli stawianymi w bogatych i biednych dzielnicach stolicy Wielkiej Brytanii.

Śmiało mogę stwierdzić, że Nancy Springer utrzymała poziom, jaki zaprezentowała w „Sprawie zaginionego markiza”. A właściwie go podniosła. Każde zdanie, ba!, słowo, było przez autorkę przemyślane, a snuta przez nią intryga wciągała z każdą kolejną przewróconą stroną i z niesłabnącym zainteresowaniem wodziła czytelnika za nos, by ten niecierpliwie czekał na to, jak zakończy się kolejna sprawa siostry Sherlocka Holmesa. A jest na co czekać, wierzcie mi.

Pióro autorki jest bowiem wyborne. Plastyczność, jaka cechuje jej styl, sprawia, że lektura przypomina niejako seans w kinie. A szczegóły, których pełno w książce, a które nie są przyłączające, sprawiają, że wokół tej serii unosi się osobliwa aura, która to sprawia, iż od książki oderwać się nie sposób.

To, w jaki sposób Nancy Springer odmalowuje przed czytelnikiem miejsca, postaci zachwyca. To samo stylistyka dialogów, które zdają się niewspółczesne, ale są na tyle dostosowane do młodego czytelnika, że każdy je zrozumie.

Bohaterowie zachwycają różnorodnością. Znajdziecie bowiem w książce i „dystyngowane” panie z bogatych dzielnic Londynu, jak i spowitych mroczną aurą mieszkańców niższych klas, którym daleko do miana przyzwoitych obywateli. Najważniejsza w tym wszystkim jest jednak kreacja Enoli, która zachwyca inteligencją, wyobraźnią i umiejętnościami w przygotowywaniu przebrań.

Czy muszę dodawać coś więcej, by przekonać Was do sięgnięcia po ten i kolejne tomy? Nie sądzę. Jeśli tylko lubicie powieści detektywistyczne, a właściwie Wasze dzieci, to koniecznie zaopatrzcie się w dostępne już tomy!


Autor: Nancy Springer

Tłumaczenie: Elżbieta Gałązka-Salamon

Tytuł: Enola Holmes. Sprawaleworęcznej Lady

Tytuł oryginalny: An Enola Holmes Mystery. The Case of the Left-Handed Lady

Seria i nr tomu: Enola Holmes #2

Wydawnictwo: Poradnia K

Wydanie: I

Data wydania: 2019-09-18

Kategoria: lit. Dziecięca 9-12 / powieść detektywistyczna

ISBN: 9788366005457

Liczba stron: 256

Ocena: 7/10


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Srebrny smok

Srebrny smok

Kasiasie 23, 2023

Matylda już prawie jedzie do Japonii, spełnić swe największe marzenie, gdy okazuje się, że musi zamienić ten wyjazd na wakacje…

Nie bój się dziadku – Paweł Pawlak

Nie bój się dziadku – Paweł Pawlak

Kasialut 17, 2021

Strach to nie jest uczucie, którego powinniśmy się wstydzić. Każdy z nas czasami się boi – zarówno ci mali, jak…

Świąteczne zapowiedzi – na co warto czekać?

Świąteczne zapowiedzi – na co warto czekać?

Szkrabajekpaź 14, 2020

Święta to magiczny czas dla każdego i… warto sobie umilić oczekiwanie na gwiazdkę klimatycznymi książeczkami. Co prawda, jest dopiero połowa…

Tajemne bractwo pana Benedykta – Stewart Trenton Lee

Tajemne bractwo pana Benedykta – Stewart Trenton Lee

Szkrabajekwrz 13, 2021

Tajemne bractwo pana Benedykta – Stewart Trenton Lee „Tajemne bractwo pana Benedykta” to lektura, która skusiła mnie już wtedy, gdy…

Moje ciało, Mój dzień, Emocje, Zwierzęta. Dlaczego warto czytać książeczki Montessori?

Moje ciało, Mój dzień, Emocje, Zwierzęta. Dlaczego warto czytać książeczki Montessori?

Kasialut 14, 2022

Moje ciało, Mój dzień, Emocje, Zwierzęta. Dlaczego warto czytać książeczki Montessori? Metoda wychowania dzieci według Marii Montessori jest bardzo ciekawa…