Nie bój się dziadku – Paweł Pawlak

Date
lut, 17, 2021

Strach to nie jest uczucie, którego powinniśmy się wstydzić. Każdy z nas czasami się boi – zarówno ci mali, jak i ci starsi. Nawet dziadek, który wydaje się nieustraszony, może odczuwać lęk i strach, a nawet głośno krzyczeć.

Stefcia jedzie do babci i dziadka, ponieważ jej mama musi wyjechać w sprawach zawodowych, z czego mała króliczka bardzo się cieszy. Jednak tuż zaraz po przybyciu Stefcia czuje się zasmucona – nie dostała swojego starego pokoju, na piętrze, ale stary, wypełniony trofeami myśliwskimi dziadka, które rzucają przerażające cienie. Rano, gdy Stefcia wybiera się babcią na spacer dowiaduje się o tym, że w okolicy grasuje złodziej róż, a kwiaty babci są znane w całej okolicy. Dziadek postanawia zastawić pułapkę, ale gdy wnuczka chce mu pomóc, zbywa ją ze słowami, że majsterkowanie w warsztacie to nie jest zajęcie dla dziewczynek. I chociaż dziadek chcę być nieustraszony, w wyniku pewnego zbiegu okoliczności i odwadze Stefci, zaczyna się bardzo bać.

„Nie bój się dziadku” to historia o tym, że pomimo strachu, nadal jest się dzielnym. Pamiętajmy, że nawet najwięksi bohaterowie odczuwają lęk. To uczucie, którego nie trzeba się wstydzić, a czasami może działać na nas dopingująco i motywująco. Stefcia przekonała się, że warto podążać za swoimi marzeniami, nawet jeżeli inni jej mówią, że nie warto, bo jest się za małym. Jeżeli czegoś bardzo chcemy i będziemy się starać, to dojdziemy o naszego celu.

Książka pana Pawła Pawlaka to historyjka ciekawa, którą czyta się bardzo szybko. Dzieci są nią zaintrygowane i bardzo chcą dowiedzieć się, jak potoczyły się losy Stefci i tego tajemniczego złodzieja kwiatów. Ja jestem zachwycona formą – ilustracje zostały stworzone na kształt wycinanek – każdy z bohaterów jest „sklejony” z kilku elementów, co jest bardzo ciekawym zabiegiem. Takie rozwiązanie przyciąga wzrok. Zaznaczę, że autorem szaty graficznej jest autor! Jeżeli inne książki autora będą również zilustrowane w taki sposób, chętnie po nie sięgnę.

Niestety, choćbym bardzo chciała, nie mogę ocenić tej książki wysoko. Jest kilka wad, które rzuciły mi się w oczy podczas czytania i nawet dobry morał ich nie przykrył. Stefcia boi się dziadka. Autor wprost pisze, że króliczka kocha babcię, ale przy dziadku zostawia niedomówienia. Nawet jeżeli starszy bohater wygląda groźnie, autor mógł to napisać inaczej, a nie zostawić czytelnika z domysłami, które są przeważnie negatywne. Brak tutaj jakiejś ciepłej relacji dziadek-wnuczka. Ba, przez starszego królika przemawiają stereotypy jak to, że małe dzieci nie majsterkują, a jeżeli są dziewczynkami, to ich miejsce jest w kuchni. Nie jestem mamą dziewczynki, mam syna, ale chcę go wychować tak, aby wiedział, że ograniczenia co do zawodu, hobby wyboru zabawek nie istnieją. I jeżeli chłopiec chcę wozić lalkę w wózku, to może, nie musi się przejmować jakimiś normami, które narzuciło sobie społeczeństwo.

„Nie bój się dziadku” to lektura, która wymaga delikatnego sprostowania. Ja wiem, że później Stefcia pokazała, że może robić wszystko, co sobie wymarzy, ale te minusy podczas czytania bardzo mi przeszkadzały.


Autor: Paweł Pawlak

Ilustrator: Paweł Pawlak

Tytuł: Nie bój się dziadku

Wydawnictwo: Wilga

Wydanie: I

Data wydania: 2020-10-14

Kategoria: literatura dla dzieci

ISBN: 9788328080379

Liczba stron:56

Ocena: 6/10


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Makaron. Akademia mądrego dziecka. Wiem, co jem!

Makaron. Akademia mądrego dziecka. Wiem, co jem!

Martasty 22, 2023

Jedzenie jest jedną z pierwszych funkcji, jakie opanowuje człowiek. Podróż przez niezwykłe konsystencje, smaki i kolory jest jedną z najbarwniejszych…

Dziobem, piórem i pazurem o dinozaurach – Guido Van Genechten

Dziobem, piórem i pazurem o dinozaurach – Guido Van Genechten

Kasialut 22, 2021

Dziobem, piórem i pazurem o dinozaurach – Guido Van Genechten Gdy ma się w domu małego fana dinozaurów… To czyta…

Elektryzujące gry logiczne – Beatrice Tinarelli

Elektryzujące gry logiczne – Beatrice Tinarelli

Kasialip 13, 2022

Jak zachęcić dziecko do nauki i odkrywania świata? Na to pytanie szukają odpowiedzi uczeni, pedagogowie i liczne wydawnictwa. Na pewno…

Młodzi przyrodnicy. Jesień w świecie przyrody

Młodzi przyrodnicy. Jesień w świecie przyrody

Szkrabajeklis 11, 2022

Młodzi przyrodnicy. Jesień w świecie przyrody W czasie deszczu, którego jesienią jakoś jest więcej, niż zwykle dzieci się nudzą? Absolutnie,…

Szkrabajek poleca: Lisek Julek dla najmłodszych

Szkrabajek poleca: Lisek Julek dla najmłodszych

Szkrabajeklut 21, 2023

Nawet nie spodziewałam się, że seria o Lisku Julku tak mocno wciągnie moją najmłodszą czytelniczkę w rodzinie. Bardzo cieszę się,…