Czytam sylabami. Prawda czy fałsz – Elisenda Roca

Czytam sylabami. Prawda czy fałsz – Elisenda Roca

Czytam sylabami. Prawda czy fałsz – Elisenda Roca

Prawda czy fałsz” autorstwa Elisendy Roca to króciutka książeczka z serii Czytam sylabami. Ta lektura nie tylko wspomaga naukę samodzielnego poznawania tekstu, ale także posiada morał – uniwersalny, prawdziwy, o którym warto pamiętać codziennie.

Agatka kłamie. Bardzo jej się to spodobało, acz zaczęło się dość niewinnie. Najpierw podała swój nieprawdziwy wiek, a później okłamywała rodziców kilka razy dziennie. Gdy pewnego razu niesłusznie wpędziła swoich bliskich w konsternację, Ci już więcej nie chcieli jej wierzyć. Agatka nic sobie nie robiła z tego, że sprawia komuś przykrość. Aż pewnego dnia miarka się przebrała. Gdy zaginęła Plamka, ukochany pies dziewczynki, nikt nie chce jej wierzyć. Rodzina myśli, że to nowy żart dziewczynki. Czy Agatka nauczy się, że kłamstwo wcale nie popłaca?

„Prawda czy fałsz” to książeczka, która ma pomóc dzieciom w nauce samodzielnego czytania. Tekst jest ciekawy – historyjka o Agatce wciąga. Dzieci bardzo chcą się dowiedzieć, jak skończyły się kłamstwa małej bohaterki. Duże litery ułatwiają samodzielne czytanie, tekstu na stronie też nie jest dużo, dzięki czemu mali czytelnicy bez problemu na nim się skupią. Dodatkowo słowa są ciekawie podzielone na sylaby. Nie ma tutaj wielu kolorów, co mogłoby rozproszyć dziecko. Autorki zdecydowały się na zastosowanie dwóch kolorów – czerwonego i czarnego, dzięki czemu wszystkie barwy nie mienią się przed oczami. To bardzo estetyczne, a co ważniejsze, nie męczy wzroku. Mam ogromną słabość do ilustracji i już w poprzedniej części niezmiernie mi się podobały. Są proste, ale szczegółowe i przypominają mi moje lektury z dzieciństwa.

Wspomniałam o morale tej historii. Dzięki Agatce i temu, że w końcu wszyscy przestali wierzyć w jej kłamstwa, dzieci przekonują się, że mówienie nieprawdy wcale nie popłaca. Nasi bliscy mogą stracić do nas zaufanie, a przyjaciele czy znajomi mogą nie chcieć z nami spędzać czasu. Warto mówić prawdę, nawet jeżeli jest straszna. Agatka sama się o tym przekonała, gdy nikt nie chciał jej uwierzyć, że Plamka zaginęła. Dzięki „Prawda czy fałsz” dzieci dowiedzą się jak poprawić swoje zachowanie, wzmocnić relacje między ludźmi i pokonać przeszkody.


Autor: Elisenda Roca

Tłumaczenie: Karolina Jaszecka

Ilustrator: Cristina Losantos

Tytuł: Prawda czy fałsz?

Tytuł oryginalny: Veritat a mentida?

Seria i nr tomu: Czytam sylabami

Wydawnictwo: Debit

Wydanie: 2021-11-12

Kategoria: literatura dla dzieci

ISBN: 9788380574304

Liczba stron:47

Ocena: 8/10


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Dodaj komentarz

Close Menu