Alicja w krainie słów

Date
lis, 28, 2020

Alicja w krainie słów

Kraina Czarów jest miejscem niezwykłym. Magicznym. Pełnym cudów i dziwów. Dzieło Carrolla od lat zachwyca i inspiruje kolejnych twórców. Także tych, którzy projektują gry planszowe.

Alicja w krainie słów zachwyca już na pierwszy rzut oka. Zerknijcie na pudełko – ja zakochałam się w tej grafice już od pierwszego spojrzenia. Po rozpakowaniu  i otwarciu pudełka mój zachwyt tylko wzrósł. W środku znajdują się:

  • 1 grający imbryk, który służy do odliczania czasu;
  • 8 kart postaci;
  • 8 kart punktacji;
  • 60 kart tematów;
  • 42 żetony punktów;
  •  3 żetony czasu;
  • 1 żeton pana Gąsienicy;
  • 25 kart zakazanych liter.

Tutaj też widać ogromną dbałość o szczegóły. Karty nie są papierowe, powiedziałabym, że zrobione są z plastiku, dzięki czemu są odporne na zagniecenia i przypadkowe zniszczenia. Pięknym dodatkiem jest imbryczek, który zastępuję tradycyjną klepsydrę. Po włożeniu baterii gra i daje graczom sygnał. Alicja w Krainie Słów to gra dla od 3 do 8 osób. Każdy z uczestników wciela się w mieszkańca Krainy Czarów i kolejno wypowiada słowa związane z tematem rozmowy. Jednak nie jest tak łatwo: należy powstrzymać się od wypowiadania zakazanych liter i dość szybko odpowiadać. W obu przypadkach odpada się z rundy.

Możemy wybierać między dwoma wariantami gry. Podstawowy jest odpowiedni dla młodszych graczy. Co będzie nam potrzebne? Imbryk, karty liter rozdzielone według koloru, ułożone na środku stołu w zakrytych stosach; karty tematów, które również należy ułożyć na stole w zakrytym stosie; żetony punktów. Pozostałe karty używane są w zaawansowanym trybie rozgrywki. Długość rudny zależna jest od ilości graczy. Przebieg można rozdzielić na trzy punkty. Pierwszym jest Nakrycie stołu, podczas którego należy odpowiednio  ułożyć karty punktacji, a gracz z postacią „Królowa Kier” wybiera sposób na rozmowę, odkrywając dwie górne karty ze stosu tematów. W podobny sposób uczestnik wybiera zakazane litery na rundę. Królowa Kier uruchamia imbryk i rozpoczyna swoją kolejkę. Każdy gracz musi wypowiedzieć słowo związane z tematem rozmowy i niezawierające zakazanych liter. Kolejnym punktem jest Sprzątanie. Dokładniejszy opis gry znajdziecie w instrukcji, nie będę Wam większości przepisywać. W wariancie podstawowym gra przebiega płynnie. Młodsi gracze nie będą mieli problemów z odnalezieniem się w przebiegu rozgrywki i zasadach. Każda partia to świetna zabawa, trzeba kombinować i niejednokrotnie natrudzić się, aby znaleźć odpowiednie słowo, dzięki któremu nie zostaniemy zdyskwalifikowani.

Wariant zaawansowany polecany jest tym graczom, którzy nie mają problemu ze zrozumieniem zasad wariantu podstawowego. Imbryk należy ustawić na 10 sekund, używa się 3 zakazanych kart liter, a każdy gracz otrzymuje jedną kartę postaci. W każdej grze musi brać udział Królowa Kier. W przypadku, gdy do gry przystępują trzy osoby, nie używa się kart Alicji i Pana Gąsienicy. W tym wariancie również wyróżniamy nakrycie stołu, rozmowę i sprzątanie. Nie chcę opisywać szczegółów gry, bo nie taka moja rola. Zasady w tym wariancie są nieco bardziej skomplikowane i polecam rozegrać kilka rundek „podstawowych”, aby bez problemu wciągnąć się w trudniejszy tryb. Autorzy przygotowali się również na wypadek gry z dziećmi, a także jeżeli pragniemy więcej szaleństwa. Przecież to kolacja u Szalonego Kapelusznika, a tutaj różne rzeczy się dzieją. Wszystko dokładnie zostało opisane w instrukcji.

Alicja w krainie słów to cudowna, ciekawa i wciągająca gra, która jest pięknie wydana. Idealnie sprawdzi się na rodzinne popołudnie czy spotkanie ze znajomymi. Nie tylko dzieci będą nią zachwycone!


Wydawca: EGMONT

Projektant: Chris Darsaklis, Spyros Koronis

Kategoria: gra planszowa

Wydanie: I

Instrukcja: tak

★★★★★★★★★★


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Las. Składaj i baw się – Annabel Stones

Las. Składaj i baw się – Annabel Stones

Szkrabajeklut 23, 2022

Las. Składaj i baw się – Annabel Stones Jak powinny wyglądać najlepsze książki dla trzylatków? Przede wszystkim powinny zachwycać intensywnymi…

Frigiel I Fluffy. Las Varogg – Frigiel i Nicolas Digard

Frigiel I Fluffy. Las Varogg – Frigiel i Nicolas Digard

Szkrabajeklis 8, 2020

Frigiel I Fluffy. Las Varogg – Frigiel i Nicolas Digard Uwaga – to trzeci tom, więc jeśli ktoś nie czytał…

Wielkanocne książeczki dla dzieci

Wielkanocne książeczki dla dzieci

Szkrabajekmar 25, 2021

Wielkanoc coraz bliżej – warto na ten czas zaopatrzyć pociechy w książeczki na temat tego święta. Na polskim rynku wydawniczym…

Miasteczko Perfect – Helena Duggan

Miasteczko Perfect – Helena Duggan

Kasiacze 13, 2022

Witaj w Miasteczku Perfekt! Tutaj każdy jest schludny, porządny i perfekcyjnie grzeczny przez cały rok. Tutaj każdy musi nosić okulary,…

Zapowiedź patronacka: Smoczy Kamień

Zapowiedź patronacka: Smoczy Kamień

Kasiamar 29, 2022

Jaki sekret skrywa królewna Karolina? Gdzie udaje się w tajemnicy przed Jankiem? I jaką historię pamięta las, z którego podobno…