Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza – Nancy Springer

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza – Nancy Springer

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza – Nancy Springer

Przygody i zagadki są tym, co dzieci bardzo w książkach cenią. Powieści detektywistyczne dotychczas kojarzyły się przede wszystkim z chłopcami, ale – na szczęście – na rynku pojawia się coraz więcej lektur z detektywem w spódnicy w roli głównej. Wyśmienity cykl o Enoli Holmes jest tego doskonałym przykładem, wartym polecenia dla każdej dziewczynki!

„Sprawa zaginionego Markiza” to pierwszy tom serii, który wciąga od pierwszych stron, a wszystko to za sprawą zaradnej i żywiołowej głównej bohaterki. Na kartach powieści rozwiązujemy nie tylko tytułową zagadkę, ale i na własnej skórze doświadczamy ograniczeń, które niegdyś były stawiane kobietom. Enola sprzeciwia się takiemu stanowi rzeczy (oraz ciasnym gorsetom) i wbrew światu postanawia się spełniać, idąc tutaj w ślady matki, na której poszukiwania wyrusza – a zaginięcie markiza to w zasadzie sprawa, która napatacza się jej przypadkiem…

Akcja powieści jest wartka, choć w niektórych miejscach czuć lekki przestój, jednak dzięki niemu lepiej poznajemy bohaterkę oraz jej stopniową przemianę – na lepsze. Enola ma niesamowity dar obserwacji i dedukcji, dzięki czemu z powodzeniem można ją nazwać żeńską wersją Sherlocka Holmesa – wszak to jej brat, a nazwisko zobowiązuje. Choć jest to lektura dla młodszych czytelników, tak myślę, że i nieco starsza młodzież może po tę książkę sięgnąć i świetnie się przy niej bawić, bo tajemnic oraz przygód (w tym niebezpieczeństw!) w niej zdecydowanie nie brakuje! A jeśli dodać do tego genialną główną bohaterkę, która budzi sympatię czytelnika od pierwszych stron… po prostu detektywistyczna bomba!

Warto także dodać, że w wydaniu filmowym – poza zmienioną okładką – na ostatnich stron znajduje się kilka zdjęć z planu filmowego. Sama jeszcze przyjemności z ekranizacją nie miałam, ale z całą pewnością niebawem po nią sięgnę – szczególnieszczególnie że słyszałam opinie, że nie jest wierna książce.

„Enola Holmes. Sprawa zaginionego Markiza” z całą pewnością przypadnie do gustu każdej dziewczynce, która lubi rozwiązywać nietuzinkowe tajemnice oraz lektury, które dostarczają mnóstwo wrażeń. Jestem przekonana, że niejedna młoda czytelniczka polubi przesympatyczną i bystrą Enolę, a po zakończeniu tej książki… zapragnie więcej przygód z tą bohaterką! Polecam z całego serca!

Justyna Sikora


Autor: Nancy Springer

Tłumaczenie: Elżbieta Gałązka-Salamon

Tytuł: Enola Holmes. Sprawa zaginionego Markiza. Wydanie filmowe

Tytuł oryginalny: An Enola Holmes Mystery. The Case of the Missing Marquess

Seria i nr tomu: Enola Holmes, tom 1

Wydawnictwo: Poradnia K

Wydanie: II

Data wydania: 16 września 2020

Kategoria: dla dzieci

ISBN: 9788366555129

Liczba stron: 240

Ocena: 8/10


Dodaj komentarz

Close Menu