Maniutka – Joanna Krzyżanek

Date
lut, 28, 2021

Maniutka – Joanna Krzyżanek

Maniutka to zwyczajna, mała dziewczynka, która mieszka w Starym Kenedelkowie. Bohaterka książki Joanny Krzyżanek ma najlepszego przyjaciela, Zadziorka, którego znalazła w malinowym budyniu. Razem tworzą zgrany duet. Maniutka jest dziewczynką rezolutną, bardzo mądrą, która troszczy się o swoje miasto, rodzinę, a co za tym idzie również o cały świat. Gdy pewnego dnia w telewizji słyszy o katastrofie klimatycznej, postanawia zrobić wszystko, aby temu zapobiec. Uczy swoich sąsiadów i bliskich, jak powinni się zachowywać, aby ograniczyć produkcję śmieci. I robi to bardzo dobrze!

Narratorką całej historii jest tytułowa bohaterka. Maniutka bardzo kocha swoją planetę i nie chce, aby wszyscy cierpieli od nadmiaru śmieci. Postanawia zmienić nawyki swojej rodziny: mama przestaje używać folii spożywczej do pakowania produktów spożywczych, a przyjaciel Tymek zrozumiał, że używanie codziennie nowych rurek do budowania rurociągu zagraża życiu wielu zwierząt Do gustu przypadła mi narracja w tej książce. Autorka bez problemu wcieliła się w postać małej dziewczynki. Spojrzała na świat jej oczami, co uatrakcyjnia tę historię w oczach małego czytelnika. Nasze pociechy spojrzą na wszystkie problemy ekologiczne oczami swojej rówieśniczki, bez zbędnych, dorosłych ozdobników. Wszyscy wiemy, że świat dzieci jest inny niż nasz, a sposób, w jaki Maniutka snuje swoją opowieść powoduje, że mali czytelnicy bez problemu zrozumieją i przyswoją czytany tekst.

Od kilku lat mówi się o tym, jak ważne jest budowanie świadomości ekologicznej wśród młodych obywateli. Moje pokolenie musiało uczyć się tego w dorosłym życiu, przez co niektórym może to sprawiać problem. Nasze dzieci mają sprawę ułatwioną – informacje o dbaniu o środowisku nas otaczają, a takie lektury jak „Maniutka ratuje świat” pozwalają im zrozumieć, jak ważna jest troska o naszą planetę i jakie problemy stwarza nadmierna produkcja śmieci. Tytułowa bohaterka pokazuje dzieciom, że plastik jest bardzo niebezpieczny dla ryb, meduz, a tony niepotrzebnych odpadów przeszkadzają naszej ziemi oddychać.
„Maniutka ratuje świat” to książka nie tylko o pięknej i ważnej treści, ale także została w zachwycający sposób wydana. Ilustracje przykuwają wzrok i dopełniają czytaną treść. Są ciepłe, urocze i przemawiają do wyobraźni czytelnika. Ciekawy w dotyku jest papier – taki prawdziwy, przypominający ten, jaki możemy spotkać w starych książkach, który z wdzięcznością przyjmuje tusz i atrament.

„Maniutka ratuje świat” to picturebook, na który warto zwrócić uwagę. Urzeka stylem, kolorem, a co najważniejsze i treścią. To książka ważna i potrzebna, nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych.


 Autor: Joanna Krzyżanek

Ilustrator: Zenon Wiewiurka (to nie jest błąd!)

Tytuł: Maniutka ratuje świat

Seria i nr tomu: Maniutka I

Wydawnictwo: Dwukropek

Wydanie: I

Data wydania: 2021-02-10

Kategoria: literatura dla dzieci

ISBN: 9788381412964

Liczba stron: 44

Ocena: 9/10


 

Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Tosia i Julek idą do lekarza. (Nie) tacy sami -Magdalena Boćko-Mysiorska

Tosia i Julek idą do lekarza. (Nie) tacy sami -Magdalena Boćko-Mysiorska

Kasiawrz 30, 2021

Seria o Tosi i Julku zagościła w naszym domu, a przygody rodzeństwa bardzo często pomagają w zrozumieniu trudnych sytuacji. Dzieci…

Woda. Akademia mądrego dziecka-Cécile Jugla, Jack Guichard

Woda. Akademia mądrego dziecka-Cécile Jugla, Jack Guichard

Martasie 1, 2021

Zachwycone twarze i uśmiechy, które z nich nie schodzą, towarzyszą nam ostatnio coraz częściej. Kto by pomyślał, że za sprawą…

Wiem, jak grzecznym być! Moja superwiedza o manierach – Barbara Szymanek

Wiem, jak grzecznym być! Moja superwiedza o manierach – Barbara Szymanek

Szkrabajekwrz 27, 2020

Ta‌ ‌niewielka‌ ‌książeczka,‌ ‌licząca‌ ‌25‌ ‌stron,‌  ‌pokazuje‌ ‌w‌ ‌zabawny‌ ‌sposób,‌ ‌łatwo‌ ‌przyswajalny‌ ‌przez‌ ‌dzieci‌ ‌(za pomocą wierszyków),‌ ‌jak‌ ‌dobrze‌ ‌może‌…

Pola mówi dzidziuś

Pola mówi dzidziuś

Kasiapaź 12, 2020

Ktokolwiek kiedykolwiek zmagał się z wytłumaczeniem dziecku, że w domu pojawi się dzidziuś, wie, jaki to twardy orzech do zgryzienia. Maluchy…

Naklejkowy zawrót głowy

Naklejkowy zawrót głowy

Bujaczekpaź 30, 2021

Naklejkowy zawrót głowy Każdy, kto chociaż trochę czasu spędza z dziećmi, wie, że te czasem się nudzą. I nic nie…