Zwierzaki mają głos – Opracowanie Zbiorowe

Zwierzaki mają głos – Opracowanie Zbiorowe

Zwierzaki mają głos – Opracowanie Zbiorowe

Co by było, gdyby zwierzęta umiały mówić? Jesteście pewni, że wiecie, co by opowiedziały?

Podobne pytania zadano dzieciakom w szkole podstawowej, organizując konkurs „Popisz się talentem”. Pokłosiem konkursu w 2020 stała się książka „Zwierzaki mają głos”.

W publikacji znajdziemy 30 nagrodzonych opowiadań napisanych przez dzieci w dwóch kategoriach wiekowych: 1-4 klasa oraz 5-8 klasa. Teksty różnią się podejściem do tematu, sposobem patrzenia na świat zwierza, indywidualnymi doświadczeniami młodych twórców. Bohaterami opowiadań dzieci uczyniły zarówno domowych pupili, mieszkańców ogrodów zoologicznych, schronisk dla zwierząt, jak i zwierzęta dziko żyjące. To, co łączy teksty to z jednej strony nieposkromiona dziecięca wyobraźnia, a z drugiej umiejętność przetwarzania własnych doświadczeń na fikcję literacką.

Książka została pięknie zilustrowana, zatem podobać się będzie młodemu czytelnikowi, równolatkowi autorów, warto jednak, by sięgnęli po nią i rodzice, by spojrzeć na świat oczami dzieci. Czasem w opowiadaniach odnajdziemy dziecięce marzenia, opisywane jako marzenia zwierząt, innym razem zwierzaki opowiadają o problemach społecznych: reklamie, korzystaniu z mediów, polityce. Jako osobną kategorię możemy uznać te, w których młodzi autorzy poruszyli problemy współczesnych zwierząt: porzucanie psów, śmiecenia w lasach, eksperymenty na zwierzętach.

Wśród opowiadań mam swoich faworytów, teksty, które nie tyle mnie zachwyciły, ile zmusiły do refleksji, zaskoczyły dojrzałością spojrzenia na współczesne problemy. Moim faworytem jest opowiadanie Zuzanny Czerwińskiej „Na wolności”, które jest historią szczura uciekiniera z laboratorium, gdzie poddawany był testom kosmetyków.

Na końcu książki znajdziemy miejsce na dziecięce notatki oraz własne opowiadanie. To dobry pomysł, by zachęcić do własnych prób literackich

Nowa Era jest wydawnictwem nastawionym na edukację, z podręczników Nowej Ery korzysta wielu uczniów, nie należy się więc dziwić, że książka została starannie wydana, tak by spodobać się czytelnikom w różnym wieku.

Anna Kruczkowska


Autor: Opracowanie Zbiorowe

Ilustrator: Adam Pękalski, Wojciech Sendal

Tytuł: Zwierzaki mają głos.

Wydawnictwo: Nowa Era

Wydanie:1

Data wydania: 2020-10-05

Kategoria: dla dzieci

ISBN: 978-83-267-4009-1

Liczba stron: 112

Ocena: 7/10


Dodaj komentarz

Close Menu