Skąd jest Pola – Magdalena Zarębska

Skąd jest Pola – Magdalena Zarębska

Skąd jest Pola – Magdalena Zarębska

“Skąd jest Pola” to bardzo mądra i przepiękna książka, która powinna być lekturą obowiązkową w klasach podstawówki. Niejednemu dziecku przyniosłaby niewyobrażalne korzyści i mogłaby wywołać bardzo pozytywną dyskusję. Bardzo potrzeba nam teraz mądrych i dobrych książek dla dzieci, które staną się niejako “przewodnikami”, po które nasze pociechy będą mogły sięgnąć w okresie dojrzewania.  To książka nie tylko o tolerancji (chociaż jak najbardziej!), ale także o przyjaźni mimo różnic, o szacunku do innych i o tym, że czasem trzeba przeżyć trudną sytuację, bo dzięki temu lepiej poznamy samych siebie. I dowiemy się na kogo możemy liczyć. “Gdzie jest Pola” to historia, która przyczyni się do obudzenia w dzieciach miłości do sztuki.

Pola wraz z mamą przeprowadza się z Warszawy do Brzegu. Dla dziewczynki to duży szok. Ze względu na pracę tata został w stolicy, a ona i jej mama zamieszkały tutaj. Dziewczynka czuje duży lęk i nie wie czego może oczekiwać. Odmienny kolor skóry dziewczynki sprawia że szybko staje się zauważona. Dzieci z kamienicy naprzeciwko,Julek i Martynka, wcale tego nie zauważają, po prostu chcą się zaprzyjaźnić z nową koleżanką. Niestety lęk, który towarzyszy Poli na początku, nie pozwala tego dostrzec. Na szczęście szybko mija i dzieci powoli stają się przyjaciółmi. Poznają swoje rodziny i tworzy się między nimi fantastyczna więź, pomimo różnic. Jednak potem przychodzi szkoła i wraz z nią pojawiają się problemy. Niestety Pola pada ofiara prześladowań ze strony jednej z koleżanek z klasy. Dziewczynka ta jest wobec Poli bardzo niemiła i natarczywa. Ale główna bohaterka wstydzi się wyznać komukolwiek ten sekret. Nawet ukochanym rodzicom. Pocieszeniem jest dla niej kontakt z Julkiem i jego rodziną, oraz książki, które pozwalają jej uciec od problemów.

Bardzo ważne jest, żeby rozmawiać na temat dyskryminacji z dziećmi. Im więcej będziemy poruszać ten temat i tłumaczyć, tym lepiej i dla nas i dla dzieci. Zwróćmy uwagę również na naszą postawę, ponieważ dzieci obserwują rodziców i to z czynów biorą przykład. Sama lektura książki Magdaleny Zarębskiej jest już świetnym punktem wyjściowym.


Autor: Magdalena Zarębska

Ilustrator: Elżbieta Moyski

Tytuł:  Skąd jest Pola

Wydawnictwo: Skrzat

Wydanie: I

Data wydania:  2020

Kategoria: literatura dziecięca

ISBN: 9788379158546

Liczba stron: 140

★★★★★★★★✩✩


Dodaj komentarz

Close Menu