Mały książę – Antoine de Saint-Exupéry

Date
lut, 04, 2021

Mały książę – Antoine de Saint-Exupéry

Czytaliście „Małego księcia”? To chyba nieodpowiednie pytanie. Właściwe powinno brzmieć: ile razy czytaliście „Małego księcia”? Ja wiele i za każdym odkrywałam w tej książce coś nowego. Nigdy jednak nie miałam przyjemności odsłuchania tej historii, a już tym bardziej w wykonaniu tak znamiennego lektora, jak Maciej Stuhr!

Niby książka dla dzieci, ale również dla dorosłych, niby przez wszystkich znana, a wciąż budząca wiele emocji. Wszystko zaczyna się od pewnego sekretu: dorośli są dziwni i co ciekawe, informuje nas o tym jeden z nich. Tego nieszablonowego jegomościa spotyka naprawdę niebezpieczny wypadek, musi awaryjnie lądować w Afryce. Jak się okazuje, nic nie dzieje się bez przyczyny, spotyka tam chłopca z innej planety, który wśród opowieści pełnych przygód i niebezpieczeństw… pokaże mu, co w życiu jest ważne.

Już z tych względów do „Małego księcia” warto wracać. Opowieść o nim przekazuje całe mnóstwo wartości, które w zależności od tego, na jakim etapie życia jesteśmy, wywoła inne emocje. Na początku przede wszystkim zachwyca i uczy. Gdy jesteśmy mali, nie sposób nie dać się oczarować. Czego nie ma w tej opowieści!? Ciekawe planety, kosmiczne podróże, gadające zwierzęta – to wszystko sprawia, że warstwa fabularna jest niesamowicie ciekawa.

Z każdym kolejnym rokiem, każdym zdobytym doświadczeniem, coraz bardziej rozumiemy kolejny poziom narracji, czyli przesłanie. „Mały książę” uczy o tym, co w życiu ważne, o miłości, przyjaźni, poświęceniu, szczerości i oddaniu. Gdzieś na tym etapie najbardziej utkwiła mi opowieść o lisie, niesamowicie dosadna i poruszająca. Magia w tej opowieści polega też na tym, że autor nie idzie na skróty, nie ukrywa nic przed młodym odbiorcą, ale pozwala mu poczuć wszystkie trudne emocje. Zmierzyć się z nimi, zaakceptować to, co nieuniknione.

A co później? Co możemy odkryć, będąc dorosłym? Właśnie wspomnianą prostotę, książka bowiem dosadnie odnosi się do świata dorosłych, bezpardonowo prezentując spojrzenie dziecka i uświadamiając nam prawdy, które tak naprawdę znamy, a o których zapominamy (czasem świadomie) na co dzień.

„Mały książę” jest tak kultową książką również ze względu na grafiki. Nie zabrakło ich też w tym wydaniu. Są jak cała opowieść, ładne, ale proste i dające do myślenia.

Do tego wydawania wydawnictwo RM dołączyła też płytę z audiobookiem w wykonaniu Macieja Stuhra i szczerze pisząc… to było genialnie posunięcie! Pan Maciej świetnie intonuje i swoim głosem wspaniale oddaje klimat powieści. Nieważne, czy macie ją dla siebie, czy dla swoich dzieci, polecam uruchomić płytkę i dać się porwać magii tej historii. Jeśli jeszcze nie macie „Małego księcia” w swojej bibliotece, to uzupełnienie jej o to wydanie będzie bardzo dobrą decyzją.

Dominika Róg-Górecka


Autor: Antoine de Saint-Exupéry
Tytuł: Mały książę
Tytuł oryginalny: Le Petit Prince
Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2019-07-03
Kategoria: literatura dziecięca
ISBN: 978-83-7773-816-0
Liczba stron: 96

★★★★★★★★★★


Dominika

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Dachołazy – Katherine Rundell

Dachołazy – Katherine Rundell

Szkrabajeksty 23, 2021

Dachołazy – Katherine Rundell 2020 rok obfitował u mnie w wiele książek dla dzieci. Niektóre były wspaniałe, innym poszło nieco…

Zapowiedź: Nie tylko place zabaw.

Zapowiedź: Nie tylko place zabaw.

Kasiamar 8, 2023

Hej, Dzieci! To książka o tym, że plac zabaw to poważna sprawa. Zaskoczy was, ile on może mieć różnych form,…

Kinowa gratka dla fanów Psiego Patrolu. Pieski zagoszczą na ekranach kin!

Kinowa gratka dla fanów Psiego Patrolu. Pieski zagoszczą na ekranach kin!

Kasiasie 16, 2021

Ryder i ulubione, bohaterskie szczeniaki muszą stawić czoła nowym wyzwaniom. Niedawno wybrany burmistrz, Humdinger wprowadza kompletny chaos do Miasta Przygód,…

L.A.M.A. Gra rodzinna

L.A.M.A. Gra rodzinna

Kasiacze 17, 2021

Trzy gry w jednym pudełku? Czy to możliwe? Jak najbardziej! Oprócz kultowej już „L.A.M.Y” twórca dołączył dwie dodatkowe wariacje: „Lama…

Pieśni Zaginionego Kontynentu – Przemysław Hytroś

Pieśni Zaginionego Kontynentu – Przemysław Hytroś

Bujaczeklip 8, 2021

Pieśni Zaginionego Kontynentu – Przemysław Hytroś Czasami ciężko jest odgonić myśli o poddaniu się w obliczu narastających trudności. Ale gdy…