Frigiel i Fluffy Początek. Na tropie skarbu – Frigiel, Ange

Date
sty, 06, 2021

Frigiel ma dziesięć lat, mieszka w wiosce Lanniel i niestety nie może się pochwalić popularnością wśród rówieśników. Może nawet wręcz przeciwnie. Ma jedną dobrą przyjaciółkę i psa. Bo nawet na dziadka nie może liczyć, bo ten ciągle znika.

Wiecie, że w świat Frigiela i Fluffy’ego wpadłam po uszy przy okazji innych, dalszych przygód tej dwójki. I w zasadzie sięgnęłam po ten, żeby wszystko mi się ułożyło. Płonne nadzieje, a jednocześnie dobra wiadomość dla tych, którym ten tom umknął. Można go spokojnie pominąć, nie jest preludium koniecznym, niewiele wyjaśnia, jedynie nakreśla stosunki, jakie panowały między dziećmi. Dla dalszych historii jednak nie ma to większego znaczenia. Można go potraktować jako osobną historię, bo jest całością. Zaczyna się i kończy w obrębie jednaj książki i nie wymaga rozwinięcia.

Bardzo się cieszę, że nie zaczęłam od tej części. A to dlatego, że… nie sięgnęłabym po następne. I to nie dlatego, że z tą historią jest coś nie tak, bo to nieprawda. „Na tropie skarbu” jest ciekawe, nie za bardzo nerwowe, ale też się nie ciągnie. Jednak zdecydowanie jest skierowana do młodszych dzieci, które nie są obeznane w świecie, gra i jej uniwersum jest dla nich raczej czymś odległym, niż znajomym, a chcą poznać coś nowego, co nie wywoła krzyku przerażenia. Dla bardziej oczytanych lub znających grę dzieciaków historia nie będzie emocjonująca. Czytelnicy mniej obeznani na pewno będą zadowoleni, szczególnie, że Frigiel jest naprawdę dobrze zorientowany w świecie Minecrafta i można ze spokojem nazwać go ekspertem.  Dla moich dzieciaków historia przyjemna, ale zdecydowanie wolą te, gdzie więcej się dzieje i są potwory.

Moim zdaniem z książki można sporo wyciągnąć, prócz dobrej zabawy. Bo mamy tu i odrzucenie i wyśmiewanie, temat wciąż aktualny i konieczny do omówienia nawet wśród małych dzieci. Stosunki z rówieśnikami, radzenie sobie z presją i temat prawdziwej przyjaźni też wysuwa się tu na pierwsze miejsce. A przede wszystkim książka mówi o zwykłej przyzwoitości i konieczności zrobienia tego, co trzeba, co przyda się bez wyjątku każdemu.

Polecam jako lekkie wprowadzenie do świata, jako spokojną opowieść lub po prostu dla ciekawskich, co się z Frigielem działo przed wielką podróżą. A jak ktoś sięgnie i nie będzie przekonany, by czytać dalsze tomy powiem tylko, że warto.

Katarzyna Boroń


Autor: Frigiel, Ange

Tłumaczenie: Magdalena Łachacz

Ilustrator: Anako

Tytuł: Frigiel i Fluffy Początek. Na tropie skarbu

Tytuł oryginalny: Frigiel et Fluffy: Les origines – La chasse au tresor (tome 1)

Seria i nr tomu: Frigiel i Fluffy 1

Wydawnictwo:  Wydawnictwo RM BoNoBo

Wydanie: I

Data wydania: 2020-09-16

Kategoria: dla młodszych dzieci, na podstawie gry

ISBN: 9788381513517

Liczba stron: 196

★★★★★★★✩✩✩


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Hania Humorek zostaje gwiazdą – Megan McDonald

Hania Humorek zostaje gwiazdą – Megan McDonald

Szkrabajeklis 21, 2020

Zazdrość to brzydkie uczucie. A Hanię Humorek właśnie ona dopadła. Dziewczynka zazdrości Julce Wróbel zdjęcia na pierwszej stronie gazety i…

Bing. Koloruj i naklejaj – Beata Żmichowska

Bing. Koloruj i naklejaj – Beata Żmichowska

Szkrabajeklut 3, 2021

Bing. Koloruj i naklejaj – Beata Żmichowska Kim jest Bing? Poprawną odpowiedź na to pytanie zna chyba każde dziecko -…

Wielka księga Bożego Narodzenia – Magdalena Marczewska

Wielka księga Bożego Narodzenia – Magdalena Marczewska

Bujaczeklis 23, 2020

Wielka księga Bożego Narodzenia – Magdalena Marczewska Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Zaczęły się już przygotowywania i poszukiwanie…

Dwie nowe straaaszne premiery Dwukropka!

Dwie nowe straaaszne premiery Dwukropka!

Kasiapaź 25, 2021

Guśka, Ptyś i Leonek spędzają wakacje u ciotki w Bolesławcu. Ciotka z racji wieku (około trzydziestu lat) zaczyna cierpieć na…

Kubuś i Przyjeciele – książki, które łączą pokolenia

Kubuś i Przyjeciele – książki, które łączą pokolenia

Szkrabajeksie 17, 2020

Dzieci nie czytają, nie lubią bajek, nie mają zainteresowań. Znacie to? Mamy dla Was rozwiązanie, a jest nim Kubuś i…