Tomek i przyjaciele. Biblioteka Bajek – Beata Żmichowska

Date
gru, 14, 2020

Tomek i przyjaciele. Biblioteka Bajek – Beata Żmichowska

Kto nie zna i nie kocha Tomka? Przecież to najsławniejsza lokomotywa na świecie. Uwielbiana przez dzieci. Tomek to dobry kumpel dzieciaków, dobrze wie jak zainteresować ich ochroną środowiska, pomocą innym, ale też liczeniem. Tomek ma dobry pomysł na wszystko, chociaż i on musi czasem nauczyć się nowych rzeczy. Tym razem książka wydana przez Harper Kids zaprasza nas w podróż do Australii, Chin, czy Indii. W tej książce czeka na was 18 różnych historii i każda z nich gwarantuje dobrą zabawę!

Na wyspie Sodor ktoś zrobi się zazdrosny o pracę pociągów i sparaliżuje ruch kolejowy. W Australii Tomek poznaje nowe gatunki zwierząt i będzie musiał pomóc w pożarze, a także zmagać się z cyklonem! W Chinach bardzo wiele rzeczy zaskoczy naszą niebieską lokomotywę i ciągle coś będzie go dziwić. Pozna też wartość przyjaźni i pomocy, która ważniejsza jest niż „numer jeden”. Pociągi nauczą nas także, że nie warto martwić się na zapas, kłócić i że warto być dobrym dla nowych kolegów i koleżanek…

Niezwykle ujmujące jest to, że każda bajka o Tomku i jego przyjaciołach ma morał. Myślę, że tego brakuje w dzisiejszych książkach dla dzieci. Często historię są pozostawiane bez morału, zakończenia. Tak naprawdę bywa, że to luźne myśli autora. A dzieci potrzebują konkretów. Nauki wynikającej z danej historii. To ich uczy, z tym idą w świat. Zwłaszcza dzieci, którym się dużo czyta. Ważne jest, żeby każda nasza czytana przygoda, kończyła się morałem, Jeśli nie ma go w książce, fajnie, jeśli dodamy go sami. W przygodach Tomka mamy to ułatwienie, że te morały są i to naprawdę wartościowe – nie oceniaj, pomagaj, bądź dobry, szanuj innych, doceniaj przyjaciół. To są rzeczy, których naprawdę warto uczyć dzieci. Dodatkowym atutem tej części przygód o niebieskiej lokomotywie jest to, że bywa ona w różnych miejscach świata, przez co dzieci mogą poznać faunę i florę innych części świata, oraz zwyczaje tam panujące. To niezwykle ubogacające dla dzieciaczków, kiedy ze swojego bezpiecznego miejsca na świecie, mogą podróżować za pomocą literatury po świecie.

Karolina Guzik


Autor: Żmichowska Beata

Tytuł: Tomek i przyjaciele. Biblioteka Bajek

Ilustracje: Paweł Kanik, Wioletta Kanik

Wydawnictwo: Harper Kids

Wydanie: I

Data wydania: 14.10.2020

Kategoria: literatura dziecięca

ISBN: 9788327458791

Liczba stron: 304

★★★★★★★✩✩✩

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Wznowienie uwielbianej książki dla dzieci. Polyanna

Wznowienie uwielbianej książki dla dzieci. Polyanna

Kasiamar 27, 2023

Pollyanna Whittier, osierocona jedenastolatka, trafia do miasteczka Beldingsville na wschodzie Stanów Zjednoczonych pod opiekę ciotki, panny Polly Harrington. Kobieta za…

Nowości od Kropki – retro dla dzieci

Nowości od Kropki – retro dla dzieci

Kasialut 20, 2021

Wydawnictwo Kropka nie przestaje nad rozpieszać – ponownie na rynek zostaną wypuszczone retro powieści dla maluchów, które nie były wcześniej…

Gwiazda miłości – Mojo Graffi Katarzyna Bielińska

Gwiazda miłości – Mojo Graffi Katarzyna Bielińska

Szkrabajeklis 22, 2023

W oczach dzieci święta Bożego Narodzenia to czas, gdy świat staje się jak bajka, a codzienność zamienia się w magiczną…

Smok życzeń

Smok życzeń

Kasiawrz 15, 2021

Rettelingi i adaptacje znanych baśni są teraz w modzie i jeden z serwisów streamingowych podchwycił pomysł. Wziął opowieść o Alladynie…

Zapowiedź: Mikrocuda. Było sobie ziarenko

Zapowiedź: Mikrocuda. Było sobie ziarenko

Szkrabajekmar 6, 2024

Pewnej jesieni małe ziarenko zostaje zasiane na polu przez rolnika. Musi się bardzo zahartować, by przetrwać mrozy. Gdy nadchodzi wiosna…