O dziewczynce która wpadła w baśń

Date
cze, 14, 2023
Comments
Możliwość komentowania O dziewczynce która wpadła w baśń została wyłączona

Czy jeśli dorosły człowiek zaczytuje się w książkach dla dzieci, to znaczy że coś z nim nie tak? Co, jeśli historie zawarte na kartach dziecięcych książek pochłaniają go bez reszty? Czy to coś złego, jeżeli dojrzały umysł odnajduje w takich opowieściach cząstkę siebie?

Kilka słów o fabule

Lana przeżywa najnudniejsze wakacje w swoim życiu. Jej starszy brat Harrison stał się dojrzałym chłopcem i nie chce się już bawić z młodszą siostrą. Wszystko odmienia się, gdy dziewczynka wraz z mamą udają się do pobliskiego, nowopowstałego sklepu, w którym jest całe mnóstwo wspaniałych promocji. Lana szybko przekonuje się, że nie jest to zwyczajny market, a w alejce z cukierkami na wagę znaleźć można tunele prowadzące prosto do baśni. Teraz to w rękach naszej głównej bohaterki jest uratowanie baśniowego świata od złej wiedźmy.

Moja opinia i przemyślenia

Uwielbiam wszelkiego rodzaju retellingi i tutaj również można uznać, że jest to jeden z nich. W treści mamy przypomnienie historii Roszpunki, Jasia i Małgosi, a przede wszystkim Śpiącej Królewny (choć w odrobinę zmienionych wersjach). Ale oprócz znanych nam historii dostajemy także bardzo interesującą opowieść, w której młodzi bohaterowie muszą poradzić sobie ze złem. Dodatkowo karty powieści skrywają nową, świeżo wymyśloną na potrzeby fabuły baśń „O małym chłopcu, małej dziewczynce i małym staruszku” – jest to świeży powiew w znanym już nam od małego świecie baśni.

Tym, co zachwyciło mnie od samego początku jest wydanie tej książki. Jest ona pięknie ilustrowana – gdzieniegdzie mamy ilustracje przedstawiające daną scenę z powieści, a w innych miejscach, w których przytaczane są baśnie zmieniony zostaje font, a dookoła treści pnie się misterny różany bluszcz. Pod ilustracjami umieszczone zostało zdanie opisujące to, który fragment tekstu przedstawia dany obrazek, co uważam za super dodatek. Skoro mnie, dorosłą osobę, urzekło to wydanie pod względem wizualnym, to jak bardzo przypadnie ono do gustu małemu odbiorcy?

Na zakończenie

„O dziewczynce, która wpadła w baśń” to przede wszystkim opowieść o wyobraźni i sile, jaką ze sobą ona niesie. Mnie książka wciągnęła tak mocno, że pochłonęłam ją w ekspresowym czasie, ale treść podzielona jest na zgrabne rozdziały, które pozwalają zatrzymać się w dowolnym momencie. Książeczka sprawdzi się najlepiej dla dzieci w wieku 8+, górnej granicy wieku nie przewiduję.

Anita Szynal – Wójtowicz (ig: @atramentowaprzystan


Autor: Ben Miller
Tłumaczenie: Ewa Rosa
Ilustrator: Daniela Jaglenka Terrazzini
Tytuł: O dziewczynce, która wpadła w baśń
Tytuł oryginalny: The day I fell into a fairytale
Seria i nr tomu: –
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: pierwsze
Data wydania: 2023-03-22
Kategoria: literatura dziecięca
ISBN: 978-83-8318-146-2
Liczba stron: 288


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Szczypta magii – Michelle Harrison

Szczypta magii – Michelle Harrison

Szkrabajekgru 4, 2020

Szczypta magii – Michelle Harrison Nie jest tajemnicą, że nigdy nie wyrosłam z książek dla dzieci i młodzieży. Już jako…

Adela. Jednorożec mimo wszystko – Lidivine Irolla

Adela. Jednorożec mimo wszystko – Lidivine Irolla

Martalut 6, 2021

Czterolistne koniczynki, tęcza, królicze łapki i przepiękny złoty róg jednorożca. Tak wiele talizmanów i symboli, którymi chcemy otaczać się każdego…

Minecraft. Niesamowite projekty- Mojang/ Tom McBrien

Minecraft. Niesamowite projekty- Mojang/ Tom McBrien

Martasty 30, 2023

Minecraft fascynuje już od paru ładnych lat. W tym czasie wokół gry rozrosła się już spora społeczność. Choć w grze…

Nauka! To lubię – Tomasz Rożek

Nauka! To lubię – Tomasz Rożek

Szkrabajekpaź 2, 2020

“Moim kochanym dzieciom. Chciałbym, żebyście zawsze do mnie przychodzili pytać”. Tak zaczyna się ta książka. Piękna dedykacja, bardzo wzruszająca. Niemniej…

Wielka podróż małego Mila – Norton Juster

Wielka podróż małego Mila – Norton Juster

Szkrabajeklis 18, 2021

Książka cudownie wypełniła wolny czas, od razu po kilku akapitach poczułam, że to coś zdecydowanie dla mnie, całkowicie w niej…