Basia i chorowanie – Zofia Stanecka

Basia i chorowanie – Zofia Stanecka

Basia i chorowanie – Zofia Stanecka

Basia zachorowała. A co gorsze, zachorowała cała jej rodzina, z tym że ona najbardziej. Tak bardzo, że musi jechać do szpitala, a nikt z jej najbliższych nie może jej odwiedzić, oczywiście z powodu choroby.

Na pierwszy rzut oka temat okropny, wstrętny i w zasadzie nie dla dzieci. I tak właśnie chorowanie, a szczególnie pobyt w szpitalu jest przez dzieci postrzegany. Mogłoby go nie być. A jednak istnieje i Basia, dziewczynka, której przygody pokochały przedszkolaki i trochę starsze dzieci, na własnym przykładzie pokazuje, że chorowanie nie jest takie straszne, bo w szpitalu nie tylko mama potrafi podnieść na duchu. Od razu robi się lepiej, bo Basia, jak zawsze, jest szalenie sympatyczna i są nawet humorystyczne wstawki, co przy tym temacie jest szczególnie ważne.

Muszę się przyznać, że wzięłam tę książką z zamiarem przeczytania kawałka przed snem. Skończyło się na przeczytaniu całości, bo dzieciakom tak smutno zrobiło się, gdy Basia została w szpitalu z dość wredną koleżanką, że nie mogłam tego tak zostawić. Musiałam przeczytać do końca, gdzie wszystko dobrze się kończy, a na twarz mógł wrócić uśmiech i zapewnić spokojny sen. Dlatego polecam nie czytać przed snem albo nastawić się od razu na całą opowieść. Nie jest długa, więc nic nie tracicie, a zyskacie świetną opowieść. Gorzej, jak dzieciaki będą chciały dyskutować. Moje na szczęście zadowoliły się krótką wymianą zdań.

Do rozmowy i szerszych wyjaśnień zachęcają też rysunki. Proste, niezbyt wyszukane, ale mające w sobie to coś i bardzo dokładnie obrazujące chorobę. Można na ich przykładzie wyjaśnić czemu nosić maseczkę, nie tylko przy pandemii, co to jest kroplówka lub jak wygląda procedura przyjęcia do szpitala. „Basia i chorowanie” to propozycja dla młodszych dzieci, ale i tym starszym objaśni nieznaną i straszną rzeczywistość.

Książeczkę serdeczne polecam. Dla oswojenia choroby dziecka i kogoś bliskiego. By przekonać, że szpital, jakby się zdarzył, wcale nie jest taki zły. I tak po prostu, jako rozrywkę, bo Basia jest jak zwykle urocza i rozprawia się z problemem z poczuciem humoru, który wielu przypadnie do gustu. Można też zachęcić dziecko do prób samodzielnego czytania, bo tekstu na stronie nie jest za dużo, są pogrubione, napisane większą czcionką zdania, więc mamy wiele możliwości, by wprowadzić dziecko w zaczarowany świat literek. A z tak miłą bohaterką, będzie to świetna przygoda.

Katarzyna Boroń


Autor: Stanecka Zofia

Ilustrator: Marianna Oklejak

Tytuł: Basia i chorowanie

Seria i nr tomu: Basia

Wydawnictwo: HarperCollins Kids

Wydanie: I

Data wydania: 2020-10-14

Kategoria: dla dzieci, dla przedszkolaków

ISBN: 9788327658937

Liczba stron: 24

★★★★★★★★★✩


Dodaj komentarz

Close Menu