Basia i chorowanie – Zofia Stanecka

Date
gru, 13, 2020

Basia i chorowanie – Zofia Stanecka

Basia zachorowała. A co gorsze, zachorowała cała jej rodzina, z tym że ona najbardziej. Tak bardzo, że musi jechać do szpitala, a nikt z jej najbliższych nie może jej odwiedzić, oczywiście z powodu choroby.

Na pierwszy rzut oka temat okropny, wstrętny i w zasadzie nie dla dzieci. I tak właśnie chorowanie, a szczególnie pobyt w szpitalu jest przez dzieci postrzegany. Mogłoby go nie być. A jednak istnieje i Basia, dziewczynka, której przygody pokochały przedszkolaki i trochę starsze dzieci, na własnym przykładzie pokazuje, że chorowanie nie jest takie straszne, bo w szpitalu nie tylko mama potrafi podnieść na duchu. Od razu robi się lepiej, bo Basia, jak zawsze, jest szalenie sympatyczna i są nawet humorystyczne wstawki, co przy tym temacie jest szczególnie ważne.

Muszę się przyznać, że wzięłam tę książką z zamiarem przeczytania kawałka przed snem. Skończyło się na przeczytaniu całości, bo dzieciakom tak smutno zrobiło się, gdy Basia została w szpitalu z dość wredną koleżanką, że nie mogłam tego tak zostawić. Musiałam przeczytać do końca, gdzie wszystko dobrze się kończy, a na twarz mógł wrócić uśmiech i zapewnić spokojny sen. Dlatego polecam nie czytać przed snem albo nastawić się od razu na całą opowieść. Nie jest długa, więc nic nie tracicie, a zyskacie świetną opowieść. Gorzej, jak dzieciaki będą chciały dyskutować. Moje na szczęście zadowoliły się krótką wymianą zdań.

Do rozmowy i szerszych wyjaśnień zachęcają też rysunki. Proste, niezbyt wyszukane, ale mające w sobie to coś i bardzo dokładnie obrazujące chorobę. Można na ich przykładzie wyjaśnić czemu nosić maseczkę, nie tylko przy pandemii, co to jest kroplówka lub jak wygląda procedura przyjęcia do szpitala. „Basia i chorowanie” to propozycja dla młodszych dzieci, ale i tym starszym objaśni nieznaną i straszną rzeczywistość.

Książeczkę serdeczne polecam. Dla oswojenia choroby dziecka i kogoś bliskiego. By przekonać, że szpital, jakby się zdarzył, wcale nie jest taki zły. I tak po prostu, jako rozrywkę, bo Basia jest jak zwykle urocza i rozprawia się z problemem z poczuciem humoru, który wielu przypadnie do gustu. Można też zachęcić dziecko do prób samodzielnego czytania, bo tekstu na stronie nie jest za dużo, są pogrubione, napisane większą czcionką zdania, więc mamy wiele możliwości, by wprowadzić dziecko w zaczarowany świat literek. A z tak miłą bohaterką, będzie to świetna przygoda.

Katarzyna Boroń


Autor: Stanecka Zofia

Ilustrator: Marianna Oklejak

Tytuł: Basia i chorowanie

Seria i nr tomu: Basia

Wydawnictwo: HarperCollins Kids

Wydanie: I

Data wydania: 2020-10-14

Kategoria: dla dzieci, dla przedszkolaków

ISBN: 9788327658937

Liczba stron: 24

★★★★★★★★★✩


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Naklejkowy zawrót głowy

Naklejkowy zawrót głowy

Bujaczekpaź 30, 2021

Naklejkowy zawrót głowy Każdy, kto chociaż trochę czasu spędza z dziećmi, wie, że te czasem się nudzą. I nic nie…

Pan Widmowej Wyspy – Brandon Mull

Pan Widmowej Wyspy – Brandon Mull

Szkrabajekwrz 12, 2022

Baśnie, bajki i legendy, co jest w nich takiego, że nawet dorośli czytelnicy chętnie po nie sięgają? Co przyciąga nas…

Ziemniak. Przygody z nauką- Cecile Jugla, Jack Guichard

Ziemniak. Przygody z nauką- Cecile Jugla, Jack Guichard

Martamar 31, 2022

Nauka może okazać się niezwykle trafnym wyborem na wspólne popołudnia. Każdy rodzic stara się rozbudzać w swoim dziecku rozwój nowych…

Powrót psiego (super)bohatera! Pan Pies i wyskoki foki

Powrót psiego (super)bohatera! Pan Pies i wyskoki foki

Kasiawrz 16, 2021

Psi (super)bohater powraca! Przezabawna historia o tym, że warto pomagać, mimo że nie zawsze jest to proste. „Pan Pies i…

Frigiel I Fluffy. Powrót Smoka Kresu – Frigiel i Nicolas Digard

Frigiel I Fluffy. Powrót Smoka Kresu – Frigiel i Nicolas Digard

Szkrabajekpaź 19, 2020

Frigiel cieszy się, bo ma przy sobie dziadka, psa, jest święto i niczym nie musi się przejmować. Aż tu nagle…