Chłopcy – Lauren Ace

Date
sie, 29, 2022

Książka “Chłopcy” jest owocem wspólnej pracy Lauren Ace oraz ilustratorki Jenny Lovlie. Wydana pod szyldem Wydawnictwa Wilga prezentuje się naprawdę pięknie. Duży, kwadratowy format, płócienna, miła w dotyku okładka, uszlachetniony napis tytułowy, wysokiej jakości papier. Dla wielu osób publikacja ta może wyglądać znajomo… Nic dziwnego, bo jest to bliźniaczka wydanej przez ten sam duet w 2019 roku książki “Dziewczyny”, która szybko osiągnęła status bestsellera.

“Chłopcy” to historia czterech chłopców, którzy znają się od urodzenia i których łączy prawdziwa przyjaźń. Większość czasu Rey, Tam, Nattie i Bobby spędzają na plaży, która jest ich ulubionym miejscem. Mimo że każdy z nich ma inne zainteresowania, potrafią współdziałać i wzajemnie się wspierać. Jednak czas płynie i chłopcy dorastają, a im są starsi, tym więcej zmian zachodzi w ich życiu, co wpływa na wzajemną relację. Ich drogi zaczynają się rozchodzić. Czasem odzywa się w nich zew rywalizacji, niekiedy szukają towarzystwa innych dzieci, a innym razem po prostu pragną być sami. Jednak wkrótce okazuje się, że czegoś im zaczyna brakować. Przypominają sobie, że przyjaźń jest cennym skarbem, o który należy dbać, i zaczynają tę relację odbudowywać.

Ach, to naprawdę cudowna, wielowymiarowa opowieść. O prawie do odmienności, do wolności, ale też o potrzebie obcowania z innymi ludźmi. O przyjaźni, miłości, akceptacji, szacunku i wzajemnym wsparciu. O budowaniu trwałych i silnych relacji, opartych na zaufaniu i empatii. Ta historia uświadamia czytelnikowi, że we wzajemnych relacjach ważna jest umiejętność rozmawiania o uczuciach oraz aktywnego słuchania. To jest bowiem podstawą bliskości. Istotna jest również znajomość i poszanowanie granic – własnych oraz drugiej osoby. Bo chociaż współdziałamy razem, w jednej drużynie, to każde z nas jest odrębną jednostką. Mamy prawo do własnych poglądów, zainteresowań, marzeń. Przyjaźń nie wyklucza indywidualności.

Książka pokazuje również, że relacja z drugą osobą to proces i czego innego wymaga na początku, a czego innego może potrzebować w miarę upływu czasu. Zmiany zachodzące w życiu każdej ze stron wpływają na wspólną więź. Nieraz trzeba na nowo się odnaleźć w takiej relacji. Publikacja ta uczy dzieci szacunku i tolerancji wobec odmienności kulturowej i rasowej, a także rozwija umiejętność dostrzegania własnej tożsamości w relacji z drugim człowiekiem. Uzmysławia, że każdy, bez względu na wiek i płeć, ma prawo do chwil słabości i nie ma w tym absolutnie nic złego.

Choć książka napisana jest prostym językiem, między wierszami skrywa wiele istotnych spraw, cennych i uniwersalnych prawd o nas i o otaczającym świecie, a także mnóstwo emocji, które poruszają struny serca. Ilustracje doskonale odzwierciedlają treść. Przyjemne dla oka obrazy w stonowanych barwach roztaczają nad małym czytelnikiem atmosferę serdeczności i ciepła. Polecam z całego serducha dzieciom od 4. roku życia!

Monika Halman


Autor: Lauren Ace
Tłumaczenie: Agata Demianiuk
Ilustrator: Jenny Lovlie
Tytuł: Chłopcy
Tytuł oryginalny: Boys
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: I
Data wydania: 2022-02-09
Kategoria: literatura dziecięca
ISBN: 9788328092044
Liczba stron: 32


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

dummy-img

Dusia i Psinek-Świnek. Wielka Miłość – Justyna Bednarek, Marta Kurczewska

Vickylip 6, 2020

Mama Dusi dostałą nową pracę, na drugim końcu miasta, a tata wyjeżdża w delegację. W Związku z tym nie ma…

Krok po kroku. Święta – Anna Paszkiewicz

Krok po kroku. Święta – Anna Paszkiewicz

Szkrabajekgru 11, 2022

Krok po kroku. Święta – Anna Paszkiewicz Krok po kroku. Święta to bardzo ciekawa pozycja dla najmłodszych czytelników. Lena i…

Kontynuacja bestsellerowej animacji. “Sing 2” .

Kontynuacja bestsellerowej animacji. “Sing 2” .

Kasialip 7, 2021

W drugiej części filmu będziemy mogli zobaczyć, jak Buster Moon szykuje się do debiutu swojego muzycznego spektaklu. Razem z przyjaciółmi…

5 nocy do gwiazdki Jimmy Fallon

5 nocy do gwiazdki Jimmy Fallon

Szkrabajekgru 9, 2022

5 nocy do gwiazdki Jimmy Fallon Nie znam dziecka, które nie wyglądałoby z utęsknieniem świąt Bożego Narodzenia. Kiedy tylko na…

Magia Bożego Narodzenia

Magia Bożego Narodzenia

Szkrabajekgru 16, 2022

Magia Bożego Narodzenia Planszówki mają wiele tematów, dają też wiele możliwości. „Magia Bożego Narodzenia” jest propozycją na spędzenie czasu w…