Najpiękniejsze ksiażki o gwiazdce

Date
lis, 16, 2020

Nie pamiętam wieku prezentów, które dostawałam od Mikołaja. Ale pamiętam książkę, którą mam do dziś. Był to piękny zbiór baśni „Bajarka opowiada”. Być może dlatego twierdzę, ze najlepszym prezentem dla dziecka na Boże Narodzenie jest dobra książka. Oto najciekawsze moim zdaniem około bożonarodzeniowe lektury, które pokocha każde dziecko!

Dla najmłodszych

Wesoły Ryjek i zima, Wojciech Widłak, Wydawnictwo Media Rodzina

Wojciech Widłak, autor m.in. Pana Kuleczki to pisarz, który wie jak trafić do serduszek maluchów prostymi i ciepłymi historiami. W przypadku Ryjka jest to mała świnka. Jest to jeden z kilku tomów jej przygód. Znajdziemy tu historie o zimie, choince, ważnych sprawach związanych z celebrowaniem świat, a także przepis na pierniczki.

Basia i Boże Narodzenie, Zofia Stanecka, Wydawnictwo Egmont

Basia doczekała się już całej serii książeczek, a nawet filmu. Tym razem zobaczymy jej bożonarodzeniowe przygotowania. Choć Święta zawsze są wyjątkowe, te będą jeszcze bardziej. Choć wcale się na to nie zapowiadało. Mama Basi ma złamaną rękę, więc po raz pierwszy cała rodzina musi działać jak jedna drużyna, by ją zastąpić. Babcia, Tato, Janek i Basia robią dekoracje, pakują prezenty i gotują świąteczne potrawy. Mają w zanadrzu nawet niespodziankę! Czy jednak bez pomocy mamy uda się zrobić niezapomnianą Wigilię?

Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony, Jujja Wieslander, Wydawnictwo Zakamarki

Przebywanie zupełnie odmiennych charakterów na wigilijnej kolacji nie jest proste. Wie to także Mama Mu i Pan Wrona, którzy tym razem w zimowej atmosferze pozwolą na niekontrolowane wybuchy śmiechu u małych i dużych czytelników. W tej historii dzieci zobaczą, że każdy zasługuje na prezent i każdy cieszy się z podarków.

Dla przedszkolaków

Skrzat nie śpi, Astrid Lindgren, Wydawnictwo Zakamarki

Kiedy całe gospodarstwo śpi jest jedna osoba, która sprawdza, czy wszyscy mają dobre sny. Jest to mały skrzat. To jego ślady można znaleźć rano na śniegu. I to on szepcze zwierzętom i ludziom różne uspokajające rzeczy. Bardzo spokojna historia, idealna na Boże Narodzenie.

O Mikołaju, który zgubił prezenty, Danuta Parlak, Wydawnictwo Widnokrąg

Stała się rzecz niesłychana: Mikołaj pogubił prezenty. Tego jeszcze nie było! Ale na szczęście dzieci stanęły na wysokości zadania. Uff, dzięki temu Boże Narodzenie nie będzie dla nikogo smutne. Świetna historia dla każdego czekającego na podarunki malucha.

Opowieści o zwierzątkach na Boże Narodzenie, Wydawnictwo Znak

Dziesięć historyjek opowiada o dziesięciu zwierzętach, prawdziwych i mitycznych, które w dziwny sposób są związani z przeżywaniem Bożego Narodzenia. Poznamy m.in. historię smoka, niegrzecznego kotka, świątecznego renifera oraz mówiącego indyka. Dowiemy się co takiego zobaczył w Wigilię osiołek o naprawdę ciężkim dzieciństwie, jaką szansę dostał mały szczeniak husky, czy lis polarny pokona strach przed długą, ciemną nocą oraz kogo zobaczyła mała myszka.

Dla uczniów rozpoczynających przygodę z czytaniem

Elf do zadań specjalnych, Katarzyna Wierzbicka, Zielona Sowa

A gdyby tak czytać dziecku każdego dnia, począwszy od 1 grudnia aż do wigilii, po jednym świątecznym opowiadaniu? Na taki właśnie oryginalny pomysł wpadła Katarzyna Wierzbicka, która proponuje 24 świąteczne opowiadania w swojej nowej książce. Opowiadania tematycznie nawiązują do świątecznych przygotowań w wiosce Świętego Mikołaja. Odbieranie listów, produkcja zabawek, pakowanie, przygotowanie sań i… sprawdzanie poziomu grzeczności dzieci. Pracowite elfy odbierają świąteczną pocztę, produkują zabawki, pakują prezenty, przygotowują sanie i wreszcie prowadzą skrupulatnie listę grzecznych dzieci. Czy ich dobrze zorganizowany świat w czasie przedświątecznej gorączki może zburzyć nagłe pojawienie się nieoczekiwanych gości?

Wróżka Prawdomówka, Matt Haig, Wydawnictwo Znak

Uczymy dzieci mówić prawdę, ale tak naprawdę dopiero Wróżka Prawdomówka pokazuje, jak często mijamy się z nią lub gryziemy w język. I jak bardzo jest to oczekiwane! Dla niej przymus mówienia zawsze prawdy jest jej przekleństwem. Co się stało, że pewnego razu pokochała swe życie i siebie? Książka Matta Haiga – autora serii bożonarodzeniowych hitów jak „Dziewczynka, która uratowała Gwiazdkę”, Chłopiec, zwany gwiazdką”, oraz „Ojciec Gwiazdka”.

Gang fałszywych Mikołajów, Nika Jaworowska-Duchlińska, Wydawnictwo Widnokrąg

Nikt nie wie o Mikołaju tyle, co jego renifery. Kiedy więc pada podejrzenie, że Mikołaj nie jest prawdziwy, renifery jako detektywi wkraczają do akcji. Oczywiście, pomoc im jest mile widziana! Bo to trochę inna książka. Czytelnik może w niej rysować, a nawet musi, rozwiązywać zagadki, zaznaczać, rozpoznawać. Świetna lektura nie tylko wspomagająca kreatywność, dedukcję czy czytanie ze zrozumieniem, ale i nieszablonowe podejście do tematu.

Dla prawie nastolatków

Gwiadkozaur, Tom Fletcher, Wydawnictwo Znak

Tak naprawdę wcale nic nie wiemy Mikołaju i jego fabryce, elfach, prezentach, Biegunie, na którym mieszka. Nic a nic. Co innego William i jego tata. Oni bowiem mają doświadczenie, którego nie ma nikt: byli w magicznej fabryce, spotkali Mikołaja, rozmawiali z nim. Ale ta książka nie jest tylko o tym. To nie tylko nauka rezygnacji z marzenia, które może innych ranić, ale i pokazanie niezwykłej siły przyjaźni pomimo wszystko czy nauka co tak naprawdę jest ważne. To książka o magii wyobraźni. O tym, że warto myśleć szeroko i nie bać się wymyślać niestworzonych historii. Wystarczy przecież tylko wierzyć!

Życie i przygody Świętego Mikołaja, Baum L. Frank, Wydawnictwo Zysk i S-ka

Pełna uroku, ciepła i baśniowości opowieść o Świętym Mikołaju, ale od samego początku, czyli dzieciństwa. Poznamy jego pragnienia, problemy, pierwsze pomysły na życie, a w końcu powód dlaczego jeździ saniami zaprzęgniętymi w renifery i w jaki sposób mieści się w kominie. L. Frank Baum, autor Czarnoksiężnika z Krainy Oz, stworzył porywający wyobraźnię czytelnika, pełen uroku i fantazji świat, zamieszkiwany przez wyjątkowe i wzbudzające sympatię postaci.

Autor: Monika Kilijańska

Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Zapowiedź: Naprawdę chcę to ciastko

Zapowiedź: Naprawdę chcę to ciastko

Kasialis 30, 2022

Każdy z nas przez to przechodził. Najpierw czujemy zapach, potem je widzimy… CIASTO! Stoi na stole, a my nie możemy…

Smery i Jajko. Komiks

Smery i Jajko. Komiks

Szkrabajeklut 15, 2022

Smerfy zna każdy. Czy każdy je lubi, trudno powiedzieć, ale na pewno mają więcej zwolenników, bo wciąż pojawiają się nowe…

Kicia Kocia i Nunuś. W co się ubierzemy? – Anita Głowińska

Kicia Kocia i Nunuś. W co się ubierzemy? – Anita Głowińska

Kasiamar 21, 2022

Kicia Kocia i Nunuś. W co się ubierzemy? – Anita Głowińska Kicia Kocia to jedna z ulubionych bohaterek przedszkolaków. Książeczki…

Przygoda kryminalna dla dzieci – Jagoda i tajemnica zaginionego naszyjnika

Przygoda kryminalna dla dzieci – Jagoda i tajemnica zaginionego naszyjnika

Kasialip 3, 2023

Jagoda kończy pierwszą klasę, czas więc na wakacje! Dzieci część dnia spędzają na sportowych półkoloniach w szkole. Wakacyjne lenistwo przerywa…

Świat pełen nadziei – wspaniały poradnik dla dzieci

Świat pełen nadziei – wspaniały poradnik dla dzieci

Kasiakwi 26, 2023

Nikt nie jest za mały, aby zmieniać świat. Cześć! Jesteś Naprawdę Wspaniały/Wspaniała, wiesz? Założę się, że jesteś też myślicielem/myślicielką i…