Hania Humorek ratuje świat – Megan McDonald

Hania Humorek ratuje świat – Megan McDonald

Hania Humorek ratuje świat – Megan McDonald

To już trzeci tom przygód przemądrzałej i ciut złośliwej Hani. Nie martwcie się, co prawda dobrze by było czytać o perypetiach dziewczynki po kolei, to jednak każda historia jest osobna, niezależna i można pominąć kolejność. Co prawda całość jest osadzona w pewnej rzeczywistości, która się zmienia, ale sporo można się domyślić.

Hania, gdy tylko czemuś się poświęci, robi to bez opamiętania. Tym razem postanawia ratować lasy równikowe, o których usłyszała na lekcji i których los leży jej bardzo na sercu. Ta część dużo mówi o ekologii, surowcach wtórnych, oszczędzaniu drzew i tego typu sprawach. Oczywiście w stylu Hani, czyli na maksa, a najczęściej złośliwie. Bo jak inaczej wyjaśnić zabranie wszystkim ołówków, czy zakazanie młodszemu bratu oddychania, bo powoduje efekt cieplarniany? Jednak na Hanię znów nie można się złościć, bo wiemy, że przyświeca jej szczytny cel. A że trochę bez pomysłu i bez hamulców walczy o lasy? No cóż, taka w końcu jest Hania. Przebojowa, czasem arogancka, wstrętna i zazdrosna. Jak każde dziecko. I jak każde dziecko ma świetne momenty, w których wpada na takie pomysły, że niejeden dorosły powinien się od niej uczyć. Oprócz tego jest godna zaufania, za przyjaciółmi skoczy w ogień i tak naprawdę ma wielkie serce. Pewnie dlatego kochają ją wszystkie dzieci, te duże też. Bo jest normalna, może być koleżanką z podwórka. I choć czasem ma się ochotę nią potrząsnąć, to jednak nie da się nie lubić. Jest specyficzna, może nawet dziwna, ale przy tym sympatyczna i porywająca. Jej zachwyt światem i poświęcenie bez reszty zagadnieniu, które ją w tej chwili zawładnęło, jest godne pochwały i naśladowania.

Ten tom również jest naładowany humorem. Śmieszą sytuacje, śmieszą rysunki. To ogromny atut tej książki. Wszystko da się załatwić humorem, a Hania Humorek, jaki by nie miała humorek, jest lekiem na całe zło. Jak najlepszy przyjaciel. Kto nie zna Hani, niech spróbuje się z nią zaprzyjaźnić. Pozna wiele prawd o dzieciach, o kreatywności. A jednocześnie pozna wiele spraw, które je dręczą, tych małych i tych wielkich, na wagę ratowania świata. Bo książki o Hani nie tylko bawią, one też uczą. Mimochodem, przy okazji wkładają do głowy dzieci różne informacje, ten tom akurat o ekologii. Jestem za taką formą nauki, bo przecież ekologia nie musi być nudna, a z Hanią nudzić się nie można. Ona zawsze wymyśli coś, co przewróci świat do góry nogami, by na koniec wszystko dobrze się skończyło.

Katarzyna Boroń


Autor: Megan McDonald

Tłumaczenie: Aldona Możdżyńska

Ilustrator: Peter Reynolds

Tytuł: Hania Humorek ratuje świat

Tytuł oryginalny: Judy Moody Saves the World!

Seria/cykl: HANIA HUMOREK III

Wydawca: HarperCollins Harperkids

Wydanie 1

Data premiery: 16.09.2020

Kategoria: literatura dla dzieci 8+

ISBN:9788327659514

Ilość stron:156

★★★★★★★★★✩


Dodaj komentarz

Close Menu